EEG to badanie pozwalające na określenie czynności bioelektrycznej mózgu. Badanie pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu, w tym epilepsji, migren, zaburzeń snu, guzów mózgu czy stanów zapalnych.
Spis treści
Czym jest badanie EEG?

Elektroencefalogram (EEG) to test, który wykrywa aktywność elektryczną w mózgu za pomocą małych, metalowych dysków (elektrod) przymocowanych do skóry głowy. Komórki mózgu komunikują się za pomocą impulsów elektrycznych i są aktywne przez cały czas. Ta aktywność jest wyświetlana jako faliste linie na nagraniu EEG. Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnego czepka, do którego przyczepione są elektrody. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne, nie wymagające specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać, aby w dniu badania nie pić kawy czy alkoholu, a także nie stosować kosmetyków do stylizacji włosów.
Wskazania do badania EEG
Najczęstszym wskazaniem do badania EEG jest diagnostyka padaczki. Badanie wykonywane jest także w diagnostyce zaburzeń snu, nawracających omdleń, bólów głowy. Elektroencefalograf może pomóc zdiagnozować przyczyny zaburzeń świadomości, pozwala ocenić funkcjonowanie mózgu w przebiegu zatrucia neurotoksynami. EEG wykonywane jest w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. Kolejnym zastosowaniem badania EEG jest potwierdzenie śmierci mózgu.
Jak przebiega badanie EEG?
EEG mierzy impulsy elektryczne w mózgu za pomocą kilku elektrod, które są przymocowane do skóry głowy. Elektroda jest przewodnikiem, przez który wpływa lub odchodzi prąd elektryczny. Elektrody przesyłają informacje z mózgu do maszyny, która mierzy i rejestruje dane. Pacjent zajmuje pozycję leżącą na plecach. Technik zmierzy głowę i zaznacza, gdzie umieścić elektrody. Następnie technik umieszcza lepki żel na 16 do 25 elektrod i przymocuje je do wyznaczonych punktów na skórze głowy. Po rozpoczęciu testu elektrody wysyłają dane impulsu elektrycznego z mózgu do maszyny rejestrującej. Ta maszyna konwertuje impulsy elektryczne na wzory wizualne, które pojawiają się na ekranie. Komputer zapisuje te wzorce.
Technik może poinstruować, aby wykonać pewne czynności, gdy badanie EEG jest w toku. Początkowo wykonywane jest badanie EEG w spoczynku, gdy pacjent leży z zamkniętymi oczami i stara się maksymalnie wyciszyć. Następnie pacjent proszony jest o otwarcie oczu, przeprowadzana jest ponadto próba fotostymulacji. Po zakończeniu testu technik usunie elektrody ze skóry głowy. Podczas testu, bardzo mało energii elektrycznej przechodzi między elektrodami a skórą, więc badanie nie generuje dyskomfortu. W niektórych przypadkach, osoba może przejść 24 – godzinny EEG. Te EEG wykorzystują wideo do przechwytywania aktywności napadów. EEG może wykazywać nieprawidłowości, nawet jeśli napad nie występuje podczas badania.

Na wynik badania EEG składa się kilka rodzajów fal. Fale alfa związane są ze stanem relaksu i brakiem bodźców wzrokowych. Fale beta związane są z procesami skupiania uwagi i wysiłkiem intelektualnym, a fale fale gamma związane są z procesami poznawczymi. Fale delta pojawiają się podczas głębokiego snu, natomiast obecność fal theta związane są z lekkim snem. Za prawidłowy wynik badania EEG uznaje się obecność fal alfa i beta, zaś występowanie fal delta i theta czy zaburzeń rytmu czynności elektrycznej mózgu to wynik nieprawidłowy. Takie nieprawidłowe wyniki badania EEG mogą świadczyć o obecności takich schorzeń jak:
- padaczka
- migreny
- zapalenie mózgu
- guzy mózgu
- krwotok do mózgu
- urazy głowy.
Przeciwwskazania do wykonania badania EEG
EEG to badanie nieinwazyjne, które może być wykonane u każdego. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania. Elektroencefalografia nie wiąże się także z wystąpieniem jakichkolwiek efektów ubocznych.
Bibliografia:
Marcuse L. i in., Podstawy EEG z miniatlasem; Urban&Partner, 2017