laser na żylaki
Fot.: Unsplash.com

Żylaki to nieestetyczne zmiany naczyniowe widoczne na nogach, które powstają w efekcie nadmiernego poszerzenia światła żył. Nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej – żylaki mogą stanowić źródło rozmaitych problemów zdrowotnych. Dlatego wskazane jest usuwanie żylaków, a najbardziej polecaną metodą jest laserowe usuwanie żylaków.

Na czym polega laserowe usuwanie żylaków?

żylaki na nogach
Fot.: Unsplash.com

Żylaki to nieestetyczne, nieprawidłowe poszerzenia żył, których powstanie uwarunkowane jest genetycznie, a rozwojowi sprzyja siedzący tryb życia. Te zmiany naczyniowe dotykają co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę po 45 r. ż. Żylaki to jednak nie tylko problem estetyczny- ich zaawansowane postacie mogą generować krwawienia, owrzodzenia, zapalenia żył oraz zatorowość płucną. Skutecznymi metodami usuwania żylaków jest skleroterapia żylaków (iniekcja środka powodującego obkurczenie żylaka na drodze miejscowego stanu zapalnego, włóknienia i zapadnięcia światła żylaka) oraz interwencje chirurgiczne; obie te metody dedykowane są większym zmianom naczyniowym. Natomiast doskonałym sposobem terapii mniejszych żylaków jest użycie lasera neodymowo- yagowego.

Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu do światła naczynia krwionośnego specjalnego światłowodu. Emituje on światło o określonej długości fali, które powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynia krwionośnego.

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda walki z żylakami, której niewątpliwą zaletą jest bezinwazyjność i brak konieczności hospitalizacji. Zabieg jest bezpieczny, gdyż impulsy świetlne charakteryzują się indywidualną, precyzyjną korelacją ze zmienionym chorobowo naczyniem. Gwarantuje to efekt skutecznego i nie obciążonego działaniami niepożądanymi, wybiórczego  eliminowania żylaków. Wskazaniem do laserowego usuwania żylaków jest występowanie widocznych, poszerzonych żył na nogach. Zabieg jest polecany zwłaszcza tym osobom, które doświadczają dolegliwości bólowych nóg i obrzęków, uczucie drętwienia i mrowienia kończyn dolnych.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków?

Na 2- 4 godziny przed zabiegiem należy powstrzymać się od palenia papierosów, może to bowiem spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych i ograniczyć ich dostępność. Pierwszym etapem zabiegu jest zaznaczenie na skórze przebiegu naczyń krwionośnych, a następnie stosowane jest znieczulenie miejscowe. W kolejnym etapie światłowód lasera wprowadzany jest pod kontrolą USG do światła naczynia. Podczas wycofywania światłowodu laser jest uruchamiany, co powoduje obkurczenie naczynia krwionośnego.

Zazwyczaj wymagane jest od 1 do 4 zabiegów, których efekt zależy od wielkości naczynia. Pozabiegowy obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się do dwóch dni. Poddane terapii naczynie może zniknąć natychmiast lub proces ten może być wydłużony w czasie do tygodni.

Zabieg laserowego usuwania żylaków to znikome ryzyko powikłań, krótki czas zabiegu, szybki powrót do aktywności oraz wykorzystanie najnowszych technologii w celu niezwykle precyzyjnego, miejscowego oddziaływania na drodze fotoablacji. Zniszczone naczynie jest w fizjologiczny sposób usuwane przez komórki żerne, a sąsiadujące tkanki i skóra pozostają nienaruszone.

Postępowanie pozabiegowe

zabieg na żylaki
Fot.: Unsplash.com

Laserowe usuwanie żylaków to małoinwazyjny zabieg, który wymaga wykonania jedynie niewielkich nacięć skóry. Konieczne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu, jednak nie jest to uciążliwe. Wskazane jest noszenie przez kilkanaście dni specjalnych opasek uciskowych, unikanie ekspozycji na słońce, gorących kąpieli. Zaleca się natomiast dłuższe spacerowanie, ale niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków

Zabiegu usuwania żylaków laserem nie przeprowadza się, gdy:

  • pacjentka jest w ciąży
  • występuje silna opalenizna na skórze
  • pacjent stosuje leki fotouczulające
  • pacjent ma skłonność do bliznowacenia lub problemy z krzepliwością krwi.

Bibliografia:

Eissawy M., Endovenous laser ablation of varicose veins; EJRNM, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here