olejowanie włosów
Fot.: Unsplash.com

Lato i zima to specyficzne pory roku, w czasie których narażeni jesteśmy na działanie skrajnie różnych warunków pogodowych. Niemal każdy z nas zna odmienne potrzeby skóry w zakresie ochrony i pielęgnacji podczas tych pór roku. A co z włosami? Zarówno podczas gorącego lata, jak i mroźnej zimy włosy narażone są na działanie nie tylko wysokich bądź niskich temperatur, ale także szereg innych czynników środowiskowych, które wpływają negatywnie na kondycję włosów. Oto one.

Czego włosy potrzebują latem?

włosy a słońce
Fot.: Unsplash.com

Letnia pielęgnacja włosów powinna być przede wszystkim skoncentrowana na ich ochronie przed działaniem wysokich temperatur i promieniowania słonecznego, które mogą znacząco je przesuszać. Jak promieniowanie UV działa na włosy? Naturalną ochroną przed promieniowaniem UV jest melanina, czyli fizjologiczny barwnik włosa. Im go mniej – tym włosy są bardziej narażone na działanie słońca. Dotyczy to zatem osób z włosami blond, a także rozjaśnianymi czy farbowanymi. Promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę keratyny – najważniejszego białka budulcowego włosa. Przez to włosy stają się suche, matowe, łamliwe oraz zniszczone. Najintensywniej procesy te przebiegają na włosach mokrych – a przecież latem oddziaływanie wody i słońca na włosy to codzienność.

Kolejnym czynnikiem mogącym wywierać negatywny wpływ na włosy jest słona woda. Generalnie może ona wpływać na włosy korzystnie – a to za sprawą zawartości wielu cennych minerałów, które mogą odżywiać włosy; należy jednak bezwzględnie pamiętać o spłukaniu włosów po kąpieli. W przeciwnym razie dojdzie do przesuszenia włosów i utraty blasku. Nie inaczej jest z wodą chlorowaną – amatorzy kąpieli w basenie powinni pamiętać, że chlor podrażnia skórę głowy, prowadzić może do wyblaknięcia włosów oraz rozdwajania się ich końcówek. Jak przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wymienionych czynników na włosy? Oto skuteczna strategia pielęgnacji włosów latem:

 • nie rezygnuj z codziennych, rutynowo wykonywanych przez Ciebie zabiegów pielęgnacyjnych; znajdź czas na aplikację wszystkich tych kosmetyków, które do tej pory służyły Twoim włosom – latem nie bierz urlopu od sprawdzonej pielęgnacji włosów
 • przed kąpielą w słonej lub chlorowanej wodzie możesz zabezpieczyć włosy naturalnym, nierafinowanym olejem kokosowym i związać je w koczek; zawsze dokładnie myj włosy po wyjściu z morza czy basenu, a następnie zastosuj maskę nawilżającą
 • chroń włosy przed promieniowaniem UV – w tym celu możesz zastosować kosmetyki drogeryjne z filtrem UV bądź naturalne filtry UV, takie jak olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy czy olejek z nasion dzikiej marchewki; wystarczy także stosować nakrycie głowy
 • raz czy dwa razy w tygodniu stosuj maskę odżywczą na włosy
 • unikaj suszarki, która może niszczyć włosy, ale nie susz ich w pełnym słońcu, gdyż szybkie odparowywanie wilgoci z włosów spowodować może ich przesuszenie; najlepiej jest suszyć włosy na świeżym powietrzu, ale przebywając w zacienionym miejscu
 • staraj się unikać silnie klimatyzowanych miejsc
 • spożywaj jak najwięcej warzyw i owoców, ryb i owoców morza, orzechów – lato to doskonały czas na realizowanie lekkostrawnej, ale zarazem bogatej w składniki odżywcze diety.

Potrzeby włosów zmieniają się zimą

włosy zimą
Fot.: Unsplash.com

Zima to kolejny okres, który stanowi spore wyzwanie dla naszych włosów. Spada temperatura powietrza oraz jego wilgotność. To na zewnątrz – gdyż w pomieszczeniach nasze włosy narażone są na działanie ciepłego powietrza i działania centralnego ogrzewania. Normą jest wtedy przesuszenie włosów, elektryzowanie się, łamliwość, pozbawienie blasku.

W okresie tak bardzo niesprzyjającym naszym włosom najważniejsze jest ich nawilżanie, odżywianie a nawet natłuszczanie. Ważne jest zatem częste stosowanie masek i odżywek do włosów – najlepiej o przewadze składników lipidowych. Odżywki białkowe w zimie nie są najlepszą opcją – ich zbyt częste stosowanie może prowadzić do przeproteinowania włosów, a to spowoduje ich łamliwość i matowość. Najlepsze odżywienie zapewnią lipidowe maski, zwłaszcza naturalne, nierafinowane oleje:

 • kokosowy
 • z kiełków pszenicy
 • migdałowy
 • lniany
 • z czarnuszki
 • z pestek winogron
 • arganowy
 • awokado
 • jojoba

Oleje te wykorzystać można do wykonania modnego ostatnio zabiegu olejowania włosów.

W celu zapobiegania elektryzowania włosów można stosować specjalne preparaty ograniczające elektryzowanie włosów. Nakrycia głowy powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Takich jak bawełna czy wełna. Należy ograniczyć stosowanie kosmetyków z silikonami, a także suszenia włosów gorącą suszarką. Ponadto w okresie grzewczym warto jest stosować nawilżacze powietrza. No i oczywiście nie należy zapominać o odżywczej diecie, obfitującej w oleje, ryby, orzechy czy kiełki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here