usuwanie owłosienia
Fot.: Unsplash.com

Istnieje wiele sposobów na usuwanie niechcianego owłosienia. Większość z nich – wosk, golenie, depilator elektryczny – przynosi jedynie czasowy efekt. Trwałą metodą usuwania zbędnych włosków jest depilacja laserowa. Którą z metod wybrać?

Depilacja woskiem

depilacja woskiem
Fot.: Unsplash.com

Depilacja woskiem to skuteczna i bezpieczna metoda usuwania zbędnego owłosienia razem z cebulkami. Podgrzany wosk nakładany jest na depilowany obszar ciała, a po krótkiej chwili jest odrywany razem z owłosieniem. Wosk ma tendencję do mocnego kurczenia się podczas ostygania, co gwarantuje uchwycenie i usunięcie nawet najkrótszych włosków. Łagodność zabiegu umożliwia bezzwłoczne pojawienie się na plaży czy imprezie.

Zabieg depilacji woskiem polecany jest w celu usuwania zbędnego owłosienia w każdego obszaru ciała, zwłaszcza z delikatnych, podatnych na podrażnienie okolic bikini.

Wosk do depilacji cechuje się innowacyjną, naturalną kompozycją składników aktywnych, m. in. żywic, wosków pszczelich oraz olejków aromatycznych. Dzięki temu zabieg depilacji jest niezwykle przyjemny i nie generuje podrażnień; co więcej, wosk ma właściwości pielęgnujące i odżywiające skórę. Zabieg depilacji woskiem trwa 30- 50 minut. Istnieje możliwość powtórzenia zabiegu na tej samej okolicy skóry, gdyż procedura nie podrażnia skóry. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 tygodni.

Na depilację woskiem mogą zdecydować się te osoby, które ze względów zdrowotnych lub finansowych nie mogą zdecydować się na depilację laserową, a zależy im na osiągnięciu efektu dłuższego niż po goleniu nóg.

Zabiegu depilacji woskiem nie przeprowadza się na skórze dotkniętej stanami zapalnymi i ropnymi, łuszczycą oraz bliznami. Przeciwwskazaniem do depilacji woskiem nóg są także żylaki kończyn dolnych.

Depilacja laserowa

Zabieg depilacji laserowej to niezwykle skuteczny i bezbolesny zabieg z wykorzystaniem urządzeń najnowszej generacji. Emitowane przez laser światło jest selektywnie pochłaniane prze melaninę włosa i bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy na drodze fototermolizy, czyli przekształcenia energii świetlnej na cieplną.

Niewątpliwą zaletą depilacji laserowej jest wysoka skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zminimalizowane.

Wskazaniami do zabiegu depilacji laserowej jest:

 • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na ciele i twarzy
 • wrastające włoski i zapalenie mieszków włosowych
 • względy estetyczne

Nowoczesny laser do depilacji cechuje się wyższą skutecznością, bezpieczeństwem i bezbolesnością zabiegu. Specjalny filtr eliminuje niekorzystne fale podczerwieni. Docierające do skóry pacjenta promienie wykazują jedynie efektywność terapeutyczną, nie generują natomiast powstania bólu czy działań niepożądanych. Zabieg depilacji laserowej wymaga przeprowadzenia serii zabiegów w ilości 3- 6, z odstępem czasowym 6- 8 tygodni między nimi. Przed zabiegiem należy ogolić objęty zabiegiem obszar ciała. Konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu wynika z faktu, że laser działa wyłącznie na włoski w fazie wzrostu, a włosy na ciele nie rosną w sposób synchroniczny. Dopiero po kilku zabiegach wszystkie włoski znajdujące się w fazie wzrostu wypadną.

Zabiegu depilacji laserowej nie wykonuje się w przypadku:

 • ciąży
 • skłonności do przebarwień
 • bielactwa lub łuszczycy
 • silnej opalenizny
 • stosowania preparatów z retinoidami oraz leków fotouczulających czy przeciwzapalnych
 • żylaków
 • padaczki
 • peelingów wykonywanych do tygodnia przed zabiegiem lub depilacji mechanicznej na miesiąc przed zabiegiem
 • wszczepionego rozrusznika serca.

Domowy laser do depilacji

depilacja laserowa
Fot.: Unsplash.com

Od kilku lat dostępne są lasery umożliwiające depilację w warunkach domowych. Tego typu urządzenia wykorzystują technologię IPL, czyli światła pulsacyjnego. Nie jest to technologia laserowa, w której wykorzystuje się wąską wiązkę światła o określonej długości. Światło impulsowe to rozproszone wiązki o różnej długości fali, które pochłaniane są przez melaninę włosa i uszkadzają mieszki włosowe, efektem czego jest wypadanie włosków. Regularne stosowanie lasera do domowej depilacji raz na tydzień – dwa tygodnie pozwala uzyskać efekt po około 8 – 10 tygodniach. Ważne jest, aby stosować urządzenie stale.

Bibliografia:

Malinowska S. i in., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji; Kosmetologia Estetyczna 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here