Czym jest platforma wibracyjna? To przyrząd do ćwiczeń inny niż wszystkie. Sekretem jego skuteczności jest wykorzystanie krótkich sesji wibracyjnych całego ciała. Zwiększa to efektywność treningu i zmienia zwykłą sesję ćwiczeń w trening wyszczuplająco- wzmacniający, z dodatkowym działaniem antycellulitowym. Jak osiągnąć tyle korzyści z treningu na jednym przyrządzie?
Spis treści
Sekret platformy wibracyjnej

W urządzeniach tego typu wykorzystywane są drgania o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie, w zakresie 20- 60 Hz. Prowadzi to do innowacyjnej stymulacji nerwowo- mięśniowej; aktywacja bodźcem wibrującym reakcji o charakterze autonomicznym (niezależnym od człowieka), pobudza włókna mięśniowe do skurczu, usprawnia krążenie krwi i reguluje gospodarkę hormonalną. Efekt? Wzmocnione mięśnie i układ ruchu, pobudzenie krążenia krwi i limfy, czyli detoksykacja organizmu i działanie antycellulitowe, oraz obniżenie poziomu kortyzolu, a tym samym – stresu.
Korzyści z ćwiczeń na platformie wibracyjnej
Każda maszyna wibracyjna będzie miała platformę, która wibruje z określoną częstotliwością. Za pośrednictwem platformy energia jest przekazywana do organizmu. To zmusza mięśnie do szybkiego kurczenia się i relaksacji. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją maszynę do wibracji, rozważ wykonywanie dynamicznych ćwiczeń siłowych, takich jak przysiady, pompki na platformie maszyny. Zmienność zastosowana pod różnymi kątami zwiększa wydajność ćwiczeń poprzez aktywację większej liczby włókien mięśniowych. Prowadzi to do wzrostu mięśni i zwiększenia gęstości mięśni.
Trening drgań zwiększa gęstość mineralną kości i wytrzymałość nóg. Silniejsze kości są korzystne dla ogólnej siły i może pomóc uniknąć chorób, takich jak osteoporoza. To sprawia, że trening wibracyjny jest szczególnie przydatny dla osób starszych.
Podczas tradycyjnych ćwiczeń mięśnie kurczą się 1-2 razy w sekundę, w przeciwieństwie do 30-50 wibracji na sekundę podczas korzystania z maszyny wibracyjnej. Ponadto, zakres ruchu organizmu będzie znacznie wyższy w porównaniu do tego, co można osiągnąć podczas statycznego rozciągania.
Podczas wykonywania ćwiczeń na płytce wibracyjnej, liczne mięśnie są zaangażowane w stabilizację ciała. To sprawia, że twoje ciało pracuje ciężej i ostatecznie mięśnie wokół stawów rosną w siłę. Z biegiem czasu zauważysz, że twoja równowaga, koordynacja, postawa i elastyczność uległy poprawie. Zwiększony przepływ krwi zapewnia, że mięśnie są dotlenione, co przyspiesza proces regeneracji i odmładza organizm. Poprawa krążenia krwi prowadzi również do szybszego usuwania odpadów metabolicznych. Ponadto, ze względu na stymulację węzłów chłonnych, płyn limfatyczny krąży w całym ciele. W związku z tym, więcej białych krwinek jest rozprowadzane do każdego narządu, poprawiając ogólną odporność.
Czy platforma wibracyjna jest dla każdego?
Platforma wibracyjna, dzięki swej uniwersalności i szerokiemu spektrum działania, nadaje się zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i dla tych, którzy z aktywnością fizyczną nie mają nic wspólnego. Znacznie poprawia efektywność ćwiczeń na niej wykonywanych, stymulując mięśnie i zmuszając do utrzymania równowagi- jej pierwotnym zastosowaniem był trening olimpijczyków. Tak znaczne zwiększenie efektywności treningu, zauważalnie skraca jego czas- to doskonała opcja dla zabieganych, zapracowanych osób, nie mogących pozwolić sobie na czasochłonną aktywność fizyczną. To także wspaniałe efekty odchudzające i drenujące, sprzyjające usuwaniu toksyn z organizmu. Trening wibracyjny to wzmocnienie kości i stawów oraz odczuwalny wpływ na gospodarkę hormonalną- spadek wydzielania kortyzolu z jednoczesnym wzrostem aktywności endorfin, hormonu wzrostu i testosteronu. To doskonałe narzędzie rehabilitacyjne w przypadku osteoporozy, miastenii, stwardnienie rozsianego, zespołów bólowych czy zaburzeń równowagi. Znasz równie wszechstronne narzędzie treningowe?
Przeciwwskazania do korzystania z platformy wibracyjnej

Nie wszystkie osoby mogą korzystać z platformy wibracyjnej. Najważniejsze przeciwwskazania to:
- rozrusznik serca
- ciąża
- rekonwalescencja po operacji
- ostra przepuklina
- migreny
- cukrzyca
- wymiana stawu biodrowego lub kolanowego
- nowotwory
- padaczka
- stany neurologiczne
- ostra zakrzepica
- choroby układu krążenia
Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?
Ćwiczenia na platformie wibracyjnej warto rozpocząć od krótkich, kilkunastominutowych sesji, i stopniowo wydłużać czas treningu, dodając coraz bardziej złożone ćwiczenia. Także do częstotliwości drgań maszyny przyzwyczajamy nasz organizm stopniowo, zaczynając od niższych, a kończąc na najintensywniejszych. Optymalna częstość treningu to 3 razy w tygodniu.
Bibliografia:
Damijan Z., Trening wibracyjny w rehabilitacji kardiologicznej; Acta Bio-Optica et Informatica Medica 4/2009