kettlebells
Fot.: Pexels.com

Kettlebell to rewolucja w świcie fitness. Po raz pierwszy wykorzystywane do ćwiczeń w XVIII- wiecznej Rosji, jako element treningu wojskowego, dopiero teraz dały się poznać współczesnemu światu jako doskonałe narzędzie treningowe. Dzięki nim wykonasz kompleksowy trening wzmacniający siłę, wytrzymałość i koordynację ruchową.

Kettlebells – co to jest?

trening z kettlebells
Fot.: Pexels.com

Kettlebells to wyjątkowy odważnik do ćwiczeń siłowych.  Ma postać kuli armatniej z rączką lub czajniczka bez dzióbka. Jego konstrukcja pozwala na manipulowanie na wiele sposobów, co pozwala na kołysanie, wypychanie, ciągnięcie, przenoszenie, rzucanie i ćwiczenia oparte na stabilności. Całe treningi mogą być wykonywane z jednym kettlebell, bez względu na to, czy celem jest siła, przerost mięśni , moc lub wytrzymałość.

Kettlebell jest stosunkowo mały i znacznie lepiej dostępny w porównaniu do większości innych urządzeń na siłowni. Dlatego idealnie sprawdza się jako sprzęt do ćwiczeń w domu. Kettlebell zapewnia zmienność i kompensuje obciążenie tak, że każde powtórzenie jest inne. W związku z ogromną liczbą ćwiczeń, jakie można wykonać z kettlebells, możliwe jest osiągnięcie każdego celu treningowego.

Kettlebell czy hantle?

Czym różni się trening z kettlebells od tradycyjnego treningu z hantlami? Unikalny kształt kettlebell, porównywany z czajnikiem czy kulą armatnią, narzuca przesunięcie środka ciężkości tego obciążenia treningowego, a tym samym wymaga zaangażowania większej liczby mięśni w celu zapewnienia balansu. Ponadto ruch jest wyprowadzany i kontynuowany po innym torze, z uwzględnieniem łuków czy dźwignięć w rozmaitych konfiguracjach. To czyni trening znacznie bardziej wszechstronnym i wymagającym niż trening z tradycyjnym obciążeniem.

Jak ćwiczyć z kettlebells?

Najważniejsza w treningu z wykorzystaniem kettlebell jest technika uchwytu i stabilizacji obciążenia- tak, by zapewnić stabilny uchwyt, ale nie doprowadzić do kontuzji nadgarstka. Warto popracować nad tą techniką- palce obejmują stabilnie uchwyt obciążenia, ale zapewniają jego kontrolowany ruch w płaszczyźnie pionowej podczas wykonywania swingów czy dźwignięć; nadgarstek cały czas ma być ustabilizowany i nie może poddać się odkształceniu. Najczęściej trening ma strukturę kilkuminutowych serii o powtarzalnych ruchach. Różnorodne techniki ruchu, modyfikowane w zależności od stopnia zaawansowania ćwiczącego, dają duże możliwości ewoluowania treningu. Po opanowaniu techniki kilku podstawowych ruchów, kettlebell dają możliwość różnorodnego i wszechstronnego treningu.

Uniwersalny trening z odważnikami

Trening z użyciem kettlebell to wysiłek o ogólnorozwojowym charakterze, doskonały zarówno w celu redukcji masy ciała, jak i modelowania sylwetki poprzez rozwój masy mięśniowej. Trening ten doskonale rozwija siłę i wytrzymałość, poprawia wydolność sercowo- naczyniową i przynosi bardzo szybkie efekty. Wzmacniane są również mięśnie głębokie grzbietu, pozwalające utrzymać prawidłową postawę ciała- taki trening pomoże pozbyć się bólów pleców i skorygować niewielkie wady postawy. Ten typ wysiłku fizycznego nadaje się zarówno dla kobiet i mężczyzn, także dla osób początkujących- duże możliwości doboru obciążenia, poczynając od małych ciężarów, pozwala ćwiczyć z wykorzystaniem kettlebell każdemu. Dostępne są na rynku obciążenia winylowe, neoprenowe i żeliwne, umożliwiające trening w klubie fitness, ale także w domowym zaciszu. To doskonałe narzędzie treningowe dla każdego.

kettlebells ćwiczenia
Fot.: Pexels.com

Przykładowe ćwiczenia z kettlebells:

  • stań ze stopami na szerokość bioder i trzymaj kettlebell za uchwyt do góry nogami — odważnik powinien być odwrócony do góry; zacznij przesuwać kettlebell wokół głowy, uważając, aby utrzymać postawę i nie zginać tułowia w dowolnym kierunku; poruszaj się powoli, aby uniknąć uderzeni w głowę; zrób pełny okrąg i zmień kierunek ruchu
  • stań trzymając kettlebell w jednej ręce na poziomie barku; wyciśnij ciężar nad głową pionowym ruchem; aby obniżyć kettlebell, pociągnij go z powrotem do pozycji, tak jakbyś wykonywał pullup; ukończ wszystkie swoje powtórzeń po jednej stronie, a następnie powtórz po drugiej stronie.
  • trzymaj kettlebell za uchwyt i utrzymuj ściągnięte łopatki, aby klatka piersiowa była otwarta; stań ze stopami nieco szerzej niż szerokość bioder, weź głęboki oddech w brzuch i kucnij, utrzymując tułów w pozycji pionowej; zejdź tak nisko, jak to możliwe, utrzymując proste plecy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here