implanty zębowe
Fot.: Unsplash.com

Implantologia stomatologiczna to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź stomatologii, korzystająca z najnowocześniejszych materiałów stomatologicznych. Coraz więcej pacjentów decyduje się na trwałe i komfortowe rozwiązanie, jakim są implanty zębowe. Nie bez przyczyny- taki sposób uzupełniania ubytków pojedynczych zębów lub ich większej ilości posiada  szereg zalet. Jakie są najistotniejsze z nich?

Czym są implanty zębowe?

dla kogo implanty zębowe
Fot.: Unsplash.com

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, najczęściej wykonany z tytanu, siódmego co do częstości występowania w przyrodzie pierwiastka. Ten kompozyt cechuje doskonała wytrzymałość i biotolerancja, a także wybitne predyspozycje do osteointegracji, czyli wrastania w kości szczęki. Poza bezpieczeństwem takiego rozwiązania, implanty zębowe to zauważalne walory estetyczne – doskonała imitacja naturalnych zębów, przywrócenie odpowiedniego układu twarzy, a także brak zaburzeń mowy. To również ogromny komfort dla pacjenta, sprowadzający się do braku ruchomości doświadczanego w przypadku tradycyjnej protezy czy mostu, brak dyskomfortu – odczucia są analogiczne jak dla naturalnych zębów, oraz nieobecność zaburzeń odczuwania smaku. Stabilność podczas przeżuwania zapobiega przeciążeniom mięśni żucia i stawu skroniowo- żuchwowego.

W miejscu ekstrakcji zęba ma miejsce fizjologiczne zjawisko resorpcji kości – zanik kości upośledza funkcję żucia i powoduje osłabienie i obluzowanie zębów towarzyszących. Daje to także efekt zaburzeń zgryzu i bardzo niekorzystnych, nieestetycznych zmian rysów twarzy, zwłaszcza zapadnięcia policzków i wysunięcia żuchwy do przodu. Zastosowanie implantów zębowych skutecznie rozwiązuje ryzyko wystąpienia takich powikłań, ponadto w miejscu rozległego ubytku kostnego przeprowadza się tzw. zabieg augmentacji, czyli sterowanej regeneracji kości z użyciem biomateriałów. Po upływie kilku miesięcy od procedury w zregenerowanej kości bez trudu można umieścić implant zębowy.

Dla pacjentów bez przeciwwskazań do założenia implantów, m. in. takich jak cukrzyca, ciąża, zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie tętnicze czy zły stan jamy ustnej, implanty stanowią doskonałą alternatywę dla mniej komfortowych i mniej funkcjonalnych rozwiązań- tradycyjnych mostów, koron i protez.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębów to rozwiązanie uniemożliwiające uzupełnienie braków w uzębieniu. Wszczepienie implantów stomatologicznych zapewnia nienaganny efekt estetyczny, a także przywraca funkcjonalność aparatu żucia. Jest to rozwiązanie znacznie praktyczniejsze i trwalsze niż protezy ruchome. W celu uzupełnienia braków w uzębieniu wykorzystywać można zróżnicowany asortyment stomatologiczny – implanty tytanowe bądź ceramiczne. Implant to w rzeczywistości śruba umieszczana w kości szczęki lub żuchwy, a następnie – nadbudowanie na niej korony. Natychmiastowy efekt zapewnia wykorzystanie implantów jednofazowych, zaś użycie implantów dwufazowych to procedura znacznie dłuższa. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

przeciwwskazania do implantów
Fot.: Unsplash.com

Implanty jednofazowe to implanty wszczepiane w czasie jednej wizyty. Natychmiastowy efekt uzyskiwany jest dzięki wszczepieniu śruby oraz zamocowaniu na niej elementu protetycznego. Implant jednoczęściowy zamykany jest śrubą gojącą, nie ma potrzeby nacinania dziąsła, a brak łącznika pomiędzy śrubą a koroną eliminuje problematyczną kwestie poluzowywania się poszczególnych elementów. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast konieczność niezwykle precyzyjnego przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu. Ponadto specyficzna konstrukcja wszczepu wymaga wymiany całego implantu w sytuacji, gdy uszkodzona zostanie zewnętrzna część śruby.

W przypadku implantów dwufazowych procedura jest znacznie dłuższa. W pierwszym etapie zabiegu implant wszczepiany jest do kości, a następnie zasłaniany jest śrubą zamykającą – po czym dziąsło jest zaszywane. Następnie należy odczekać, aż zajdzie proces osseointergracji, czyli zrośnięcia implantu z kością. Najczęściej trwa to kilka miesięcy. W kolejnym etapie dziąsło jest nacinane, z implantu zdejmuje się śrubę zamykającą i zastępuje ją śrubą gojącą. Po tym etapie należy odczekać do dwóch tygodni, aż w optymalny sposób uformują się tkanki dziąsła. Finalnie – zakłada się koronę. Po co czekać aż tak długo na zakończenie leczenia implantacyjnego? Czy nie lepiej zdecydować się na implanty jednofazowe? Bez wątpienia najważniejszą zaletą implantów dwufazowych jest możliwość zastosowania takiego rozwiązania u pacjentów z zanikami kości, u których konieczna jest odbudowa tkanki kostnej. Ponadto implanty dwuetapowe mogą zostać naprawione bez konieczności wymiany śruby.

Bibliografia:

Milc – Paciorek E., Poradnik o implantach; MIP Pharma Polska Sp. z o .o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here