Skaling zębów to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego.Osadzanie się kamienia nazębnego wynika z niedokładnego oczyszczania zębów – najpierw powstaje płytka nazębna, która z czasem ulega mineralizacji i utwardzeniu. W ten sposób dochodzi do powstania kamienia nazębnego, który – w przeciwieństwie do płytki nazębnej – nie może być usunięty na drodze zwykłego szczotkowania zębów. W celu usuwania kamienia konieczne jest wykonanie zabiegu skalingu.
Czym jest skaling zębów?

Kamień nazębny jest efektem mineralizacji płytki nazębnej, zatem jego powstanie jest procesem kilkuetapowym. W pierwszej kolejności na powierzchni zębów osadzają się resztki pokarmowe, na których namnażają się bakterie. W ten sposób powstaje płytka nazębna. Gdy jest ona zbyt aktywna, wówczas powstaje kamień nazębny jako efekt naturalnego mechanizmu obronnego organizmu. Płytka nazębna ulega mineralizacji, co ma na celu odizolowanie bakterii. Jest to jednak droga donikąd – na powierzchni kamienia nazębnego i tak osadza się płytka nazębna, a sam kamień sprzyja powstaniu stanów zapalnych dziąseł. Zaleganie kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł prowadzi do rozwoju paradontozy, a w skrajnych przypadkach – rozchwiania i utraty zębów.
W celu zapobiegania rozwojowi kamienia nazębnego wystarczy staranne oczyszczanie zębów. Mowa zarówno o szczotkowaniu, jak i nitkowaniu zębów. Jak dbać o zęby?Szczotkowanie zębów, wykonywane minimum dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku, pozwala zapobiegać się osadzaniu się płytki nazębnej, a w konsekwencji jej przekształcania się do kamienia nazębnego. Z kolei nici dentystyczne lub specjalne szczoteczki międzyzębowe, które dostępne są w każdym sklepie stomatologicznym, pozwalają na dokładne oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Jeśli jednak taka profilaktyka nie zda egzaminu i dojdzie do rozwoju kamienia nazębnego, wówczas jego usuwania może podjąć się wyłącznie stomatolog.
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologa możliwe jest dzięki wykorzystaniu zabiegu skalingu oraz kiretażu. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego mechanicznie lub przy pomocy ultradźwięków, co umożliwia wykruszenie kamienia nazębnego. Z kolei w przypadku kamienia nazębnego sięgającego poniżej linii dziąseł wykonywany jest zabieg kiretażu, czyli dogłębnego oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Przez godzinę po wykonaniu zabiegu usunięcia kamienia nazębnego należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków, a przez kolejne dwa dni – stosować tzw. białą dietę, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka powstania przebarwień.
Zabieg skalingu krok po kroku
Skaling to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest z użyciem skalera ultradźwiękowego. Inne metody usuwania kamienia to mało efektywna i niedokładna metoda manualna, która polega na wykruszaniu kamienia nazębnego takimi narzędziami stomatologicznymi jak frezy czy dłuta. Kolejne opcje to laserowe usuwanie kamienia nazębnego, a także zabieg chemiczny z wykorzystaniem 30% perhydrolu rozpuszczającego kamień nazębny. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut – wszystko zależy od rozległości kamienia nazębnego, a także metody usuwania kamienia.
A czym jest kiretaż?

Kiretaż to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych. W przypadku, gdy kieszonki dziąsłowe nie są zbyt głębokie, czyli nie przekraczają 5 mm, stosowany jest kiretaż zamknięty. W tego typu zabiegu nie ma konieczności rozcinania dziąsła w celu usunięciu osadzającego się kamienia nazębnego. Złogi poddziąsłowe kamienia nazębnego usuwane są przy pomocy dłuta, które wsuwane jest pod dziąsło. W przypadku kieszonek dziąsłowych, których głębokość przekracza 5 mm wykonywany jest kiretaż otwarty. W tym zabiegu konieczne jest nacięcie dziąseł w celu odsłonięcia powierzchni korzeni zębowych. Po usunięciu kamienia nazębnego dziąsła są zszywane. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Bibliografia:
Bibliografia: Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych; PZWL, 2018