dieta po wybielaniu zębów
Fot.: Unsplash.com

Coraz więcej osób decyduje się na zabieg wybielania zębów. Aby utrzymać na długo efekty wybielania, konieczne jest stosowanie tzw. białej diety. Dieta ta powinna być stosowana przez 14 dni od zabiegu wybielania – zęby są w tym czasie bardziej podatne na powstanie nowych przebarwień. Warto wiedzieć ponadto, co jeść na co dzień, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień zębów.

Dieta prowadząca do powstania przebarwień

dieta przebarwiająca zęby
Fot.: Unsplash.com

Na wybielanie zębów decyduje się coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologicznych. Wynika to po części z faktu, iż przykładamy coraz większą wagę do estetyki naszego uśmiechu, ale także dlatego, że zęby są stale narażone na działanie czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień. Mówiąc o przebarwieniach zębów na myśl przychodzi nam głównie kawa czy herbata, czerwone wino czy papierosy. I rzeczywiście – sprzyjają one powstaniu nieestetycznych, żółto – brązowych przebarwień zębów. Jednak składników diety, które mogą wpływać na zmianę odcienia zębów jest znacznie więcej.

Na szczycie listy produktów spożywczych, które mogą generować powstawanie nieestetycznych przebarwień zębów znajdują się m. in. barwione słodycze. Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda nasz język, gdy spożyjemy kolorowe cukierki. Oczywiste jest, że ślina wypłukuje większość barwników spożywczych, jednak część z nich może trwale osadzać się na powierzchni szkliwa. Poza tym – słodycze sprzyjają rozwojowi próchnicy, a ta – gdy jest rozległa – może sprzyjać powstaniu ciemnych przebarwień na zębach.

Osoby starające się utrzymać śnieżnobiały uśmiech powinny ograniczyć ponadto spożycie owoców jagodowych, buraków czy wiśni. Za przebarwienia zębów odpowiadają także takie przyprawy jak curry, kurkuma czy słodka papryka. Produktami, których warto unikać są także kolorowe napoje gazowane. Po pierwsze – stanowią źródło syntetycznych barwników, a po drugie – sprzyjaj erozji szkliwa; a im szkliwo jest bardziej porowate, tym zęby są bardziej narażone na powstawanie przebarwień.

Nie należy oczywiście zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – po spożyciu posiłku mogącego zabarwiać żeby konieczne jest dokładne wyszczotkowanie zębów – przy czym spożywając produkty kwaśne należy poczekać z myciem zębów przez kwadrans. Warto zaopatrzyć się w sklepie stomatologicznym w pastę wybielającą oraz szczoteczkę do zębów z gumkami skutecznie usuwającymi osady. A w razie pojawienia się przebarwień najlepiej jest udać się do stomatologa, który przywróci zębom dawną biel.

Zasady białej diety po wybielaniu zębów

Przez dwa tygodnie od zabiegu wybielania nie należy spożywać produktów, które wyróżniają się zawartością naturalnych lub sztucznych barwników. Takie produkty mogłyby zniwelować efekty wybielania, prowadząc do powstania przebarwień. Uwrażliwiona, chropowata powierzchnia szkliwa jest po zabiegu wybielania szczególnie podatna na osadzanie się barwników i powstawanie przebarwień. Unikać należy kawy i herbaty, soków owocowych, napojów gazowanych i alkoholu. Nie należy spożywać słodyczy, czerwonego mięsa, żółtego sera, przypraw, kakao. Konieczne jest ponadto wyeliminowanie kolorowych warzyw i owoców, w tym pomidorów, papryki, buraków, szpinaku, marchwi, owoców leśnych, wiśni.

Bezwzględnie należy zrezygnować z palenia papierosów. Ponadto przez kilka pierwszych dni należy unikać dań zimnych oraz gorących, co wynika z przejściowej nadwrażliwości zębów. A jeżeli zdarzy się sięgnąć po produkt z listy tych posiłków, których należy unikać – należy dokładnie przepłukać jamę ustną wodą. Jak dbać o zęby po wybielaniu? Nie należy zapominać o regularnym szczotkowaniu zębów, a także stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania ust.

A co można jeść po wybielaniu zębów?

biała dieta
Fot.: Unsplash.com

Dieta po zabiegu wybielania zębów wcale nie musi być mało zróżnicowana. Można sięgać po wiele produktów, takich jak:

  • nabiał (mleko, twarogi, jogurty, masło, kefir)
  • białe warzywa (ziemniaki, kalafior, seler, ogórek, białe szparagi, pietruszka, cukinia)
  • mięso drobiowe, ryby i owoce morza
  • biały ryz, białe pieczywo, kasza jaglana i jęczmienna

Pić można jedynie mleko oraz wodę mineralną.

Bibliografia:

Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa; Farm. Pol., 2010

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here