hemochromatoza wtórna
Fot.: Unsplash.com

Hemochromatoza to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Schorzenie to może mieć charakter pierwotny i wówczas wynika z wystąpienia określonego defektu genetycznego. Z kolei hemochromatoza wtórna jest konsekwencją nadmiernej podaży żelaza wraz z dietą lub uwalniania żelaza z krwinek czerwonych. Żelazo kumuluje się w rozmaitych organach prowadząc do zaburzenia ich funkcjonowania, co skutkuje np. uszkodzeniem serca czy wątroby.

Czym jest hemochromatoza?

diagnostyka hemochromatozy
Fot.: Unsplash.com

Dziedziczna hemochromatoza powoduje, że organizm wchłania zbyt dużo żelaza z żywności. Nadmiar żelaza jest kumulowany w narządach, zwłaszcza wątrobie, sercu i trzustce. Zbyt dużo żelaza może prowadzić do zagrażających życiu zaburzeń, takich jak choroby wątroby, problemy z sercem i cukrzyca.

Geny, które powodują hemochromatozę są dziedziczone, ale tylko część ludzi, którzy mają te zmutowane geny kiedykolwiek doświadczy z tego powodu problemów zdrowotnych. Objawy dziedzicznej hemochromatozy zwykle pojawiają się w średnim wieku. Gen zwany HFE jest najczęściej przyczyną dziedzicznej hemochromatozy. Odziedziczenie  dwóch nieprawidłowych genów może prowadzić do rozwoju hemochromatozy.  Ale nie każdy, kto dziedziczy dwa geny doświadczy problemów związanych z przeciążeniem żelaza hemochromatozy. Jeśli odziedziczony zostanie 1 nieprawidłowy gen, jest mało prawdopodobne, aby rozwinęła się hemochromatoza.

Wtórna hemochromatoza występuje, gdy nagromadzenie żelaza wynika z innego stanu chorobowego, takiego jak rozpad krwinek czerwonych. W tej chorobie czerwone krwinki uwalniają zbyt dużo żelaza do organizmu, ponieważ są zbyt kruche. Inne czynniki ryzyka hemochromatozy wtórnej obejmują:

 • uzależnienie od alkoholu
 • cukrzycę, choroby serca lub choroby wątroby w wywiadzie rodzinnym
 • przyjmowanie suplementów żelaza lub witaminy C, które mogą zwiększyć ilość żelaza, które organizm wchłania
 • częste transfuzje krwi.

Objawy hemochromatozy

Istnieją cztery rodzaje dziedzicznej hemochromatozy, które są klasyfikowane w zależności od wieku wystąpienia i innych czynników, takich jak przyczyna genetyczna i sposób dziedziczenia.

Typ 1, najczęstsza forma zaburzenia i typ 4 (zwany także chorobą ferroportyny) zaczynają się w wieku dorosłym. Mężczyźni z hemochromatozą typu 1 lub typu 4 zazwyczaj rozwijają objawy w wieku od 40 do 60 lat, a u kobiet zwykle występują objawy po menopauzie.

Hemochromatoza typu 2 jest znana jako zaburzenie o młodzieńczym początku, ponieważ objawy często zaczynają się w dzieciństwie. W wieku 20 lat akumulacja żelaza powoduje zmniejszenie lub brak wydzielania hormonów płciowych. Dotknięte kobiety zwykle zaczynają miesiączkować normalnie, ale miesiączki zatrzymują się po kilku latach. U mężczyzn może wystąpić opóźnione dojrzewanie lub objawy związane z niedoborem hormonów płciowych. Jeśli hemochromatoza typu 2 nie jest leczona, potencjalnie śmiertelna choroba serca staje się możliwa już w wieku 30 lat.

Początek hemochromatozy typu 3 jest zwykle pośredni między typami 1 i 2 z objawami zwykle rozpoczynającymi się przed 30 rokiem życia.

objawy hemochromatozy
Fot.: Unsplash.com

Niektórzy ludzie z dziedziczną hemochromatozą nigdy nie mają objawów. Wczesne objawy często pokrywają się z innymi wspólnymi schorzeniami. Objawy mogą obejmować:

 • ból stawów
 • ból brzucha
 • zmęczenie
 • osłabienie
 • cukrzyca
 • utrata popędu seksualnego
 • impotencja
 • niewydolność serca
 • niewydolność wątroby
 • brązowy lub szary kolor skóry.

Diagnostyka hemochromatozy

W celu zdiagnozowania hemochromatozy wystarczy w pierwszym etapie wykonać oznaczenie poziomu żelaza we krwi, a także zdolności wiązania żelaza przez surowicę TIBC. W celu oszacowania funkcjonowania wątroby można wykonać oznaczenie panelu wątrobowego (enzymów wątrobowych), a niekiedy konieczna może być także biopsja wątroby.

Leczenie hemochromatozy

Postępowanie terapeutyczne w przebiegu hemochromatozy sprowadza się do obniżenia poziomu żelaza we krwi. Podstawową metodą leczenia są powtarzane w określonych odstępach czasu upusty krwi. Niekiedy stosowane są także leki wiążące żelazo i umożliwiające wydalanie z organizmu nadmiaru pierwiastka.

Bibliografia:

Raszeja – Wyszomirska J., Hemochromatoza wrodzona; Medycyna po Dyplomie, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here