grypa u dzieci
Fot.: Unsplash.com

Grypa to jedna z najczęstszych infekcji dróg oddechowych, wywoływana przez wirusa grypy A, B oraz C. Grypa ma nagły początek i może przebiegać jako ostra infekcja dróg oddechowych. Warto pamiętać, że grypa jest chorobą potencjalnie śmiertelną, gdyż może prowadzić do zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mięśnia sercowego. Leczenie grypy jest objawowe i sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Czym jest grypa?

Grypa to infekcja wirusowa wywoływana przez wirusa grypy. Co roku występuje grypa sezonowa, szczególnie nasilona w okresie jesienno – zimowym. Wirus grypy rozpowszechniony jest na całym świecie, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przy bezpośrednim kontakcie w osobą zarażoną. Co roku nawet 10% dorosłych i 30% dzieci może chorować na grypę.

Wirusy grypy stale mutują, co może niekiedy prowadzić do powstania szczególnie zjadliwych szczepów wirusa. Przykładem jest wirus świńskiej grypy AH1N1, który zawiera fragmenty genomu wirusa ludzkiego, ptasiego i świńskiego. Wirus świńskiej grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko, a powszechnie stosowane szczepionki nie są skuteczne. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat występuje tzw. grypa pandemiczna, mająca charakter światowej epidemii. Wynika to z pojawienia się nowego podtypu wirusa, wobec którego większość osób nie nabyła odporności.

Objawy grypy

objawy grypy
Fot.: Unsplash.com

Okres wylęgania grypy trwa zazwyczaj 3 – 5 dni. W tym czasie dochodzi do namnażania się wirusa grypy w komórkach nabłonkowych górnych dróg oddechowych. Rozwija się reakcja zapalna. Grypa to choroba dziecięca objawiająca się pod postacią kataru, kaszlu, bólu gardła. Zaobserwować można ponadto takie objawy ogólne jak gorączka, osłabienie, uczucie rozbicia, bóle stawowo – mięśniowe. Niekiedy pojawić mogą się bóle brzucha, a także biegunka. Zazwyczaj objawy grypy utrzymują się przez 7 – 10 dni. Grypa często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak grypa jest znacznie groźniejsza i wymaga wyleczenia, w przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnych powikłań. Podstawowa różnica między grypą a przeziębieniem sprowadza się do obecności wysokiej gorączki, nagłego początku choroby oraz występowania bólów mięśni i dreszczy.

Powikłania grypy

Powikłania grypy mogą pojawiać się u każdego pacjenta, zwłaszcza wtedy, gdy infekcja nie zostanie do końca wyleczona. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się:

  • osoby z nadwagą i otyłością
  • dzieci poniżej 5 roku życia
  • osoby starsze powyżej 65 roku życia
  • chorzy na cukrzycę, choroby płuc, choroby układu sercowo – naczyniowego
  • kobiety w ciąży

Możliwe powikłania po infekcji grypowej to m. in. zapalenie płuc, zaostrzenie takich chorób przewlekłych jak astma, choroba niedokrwienna serca czy niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych czy niewydolność wielonarządowa.

Jak rozpoznać grypę?

U większości pacjentów nie wykonuje się żadnych badań potwierdzających rozpoznanie grypy. Przy łagodnym przebiegu infekcji wystarczy jedynie leczenie objawowe i nie ma konieczności potwierdzania wirusowego pochodzenia infekcji. Jeśli natomiast grypa ma ciężki przebieg, wówczas wykonane mogą być następujące badania:

  • PCR umożliwiające wykrycie obecności antygenów wirusa grypy; jest to bardzo czuła metoda, a materiałem do badania jest wymaz z gardła lub nosa
  • badania serologiczne wykrywające obecność przeciwciał przeciwko wirusowi grypy; takie badanie wykonywane jest z próbki krwi pobranej w ostrej fazie choroby.

Leczenie grypy

Leczenie infekcji grypowej sprowadza się do postępowania objawowego. Zalecany jest odpoczynek, stosowanie w razie potrzeby leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, wykrztuśnych. Ważne jest dbanie o nawodnienie organizmu i przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Można także stosować leki przeciwwirusowe.

Profilaktyka zakażenia wirusem grypy

profilaktyka grypy
Fot.: Unsplash.com

W ramach zapobiegania zakażeniu wirusem grypy, należy unikać kontaktów z osobami wykazującymi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto należy pamiętać o myciu rąk. W celu zapobiegania grypie można ponadto wykonać szczepienia ochronne. W związku z tym, że wirus grypy stale mutuje, co roku dostępna jest nowa szczepionka na grypę i wskazane jest powtarzanie jej w każdym sezonie epidemicznym. Szczepienia są wskazane zwłaszcza osobom z grup podwyższonego ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here