Dentofobia

Czy wiesz, że nawet 90% Polaków boi się wizyt w gabinecie dentystycznym, a aż 15% osób cierpi na dentofobię. To fobia, która wiąże się z wręcz paraliżujących strachem, który wywołany jest koniecznością leczenia zębów. Jakie są przyczyny dentofobii, dlaczego coraz więcej pacjentów się z nią boryka i czy udaje się ją skutecznie zwalczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Przyczyny dentofobii

Okazuje się, że został w nas utrwalony obraz gabinetów stomatologicznych sprzed lat. Co więcej, profilaktyka dbania o jamę ustną nie jest obowiązkowa, przez co przez wielu bagatelizowana. Najczęściej do dentysty udajemy się dopiero wtedy, gdy ząb boli tak bardzo, że dolegliwości bólowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli regularnie chodzilibyśmy do poradni stomatologicznej przynajmniej raz w roku, udałoby się zapobiegać konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów.

Dentofobia pojawia się najczęściej w okresie dziecięcym i nie jest zwalczana. Wpływ na to mają wciąż rzadko realizowane wizyty kontrolne, podczas których następowałaby ocena zębów dziecka. Co istotne, wciąż niewielu medyków jest odpowiednio przygotowanych do kontaktu z małym pacjentem. Najprościej rzecz ujmując, dentyści nie mają właściwego podejścia do dzieci.

Jak zwalczyć dentofobię? Stomatolog Mokotów

Przede wszystkim paraliżujący strach przed dentystą nie wystąpi wcale, jeśli wizyty w gabinecie stomatologicznym zostaną wdrożone już w wieku dziecięcym i będą przebiegać regularnie. W tym celu zawsze warto postarać się o odwiedzenie specjalisty, który ma doświadczenie z najmłodszymi pacjentami. Nowoczesny gabinet można łatwo znaleźć w swojej okolicy. Zawsze warto zwracać na jego wyposażenie, stosowaną aparaturę, rodzaje znieczulenia i oczywiście kwalifikacje medyka. W tych najlepszych gabinetach stworzono przyjazne kąciki dla dzieci, a „mały pacjent” otrzymuje niewielki prezent w nagrodę. To drobne akcenty, ale mają ogromne znaczenie dla pierwszego wrażenia realizowanej wizyty.

Zwalczanie dentofobii w życiu dorosłym jest nieco trudniejsze, ponieważ lęk jest już wyraźnie zakorzeniony. W takich przypadkach skuteczna może okazać się psychoterapia.

Musisz wiedzieć, że dentofobia, czyli lęk przed wizytami u dentysty musi zostać zwalczony. Leczenie zębów jest w licznych przypadkach konieczne, aby móc zachować nie tylko piękny uśmiech, ale i pełne zdrowie. Czy wiesz, że różne choroby zębów i stany zapalne mogą przyczynić się do poważnych schorzeń, z których niektóre mogą wręcz zagrażać życiu?

Ponieważ dentofobia diagnozowana jest coraz częściej, udało się znaleźć skuteczne, nieinwazyjne środki jej zwalczania już w gabinecie dentystycznym. Cierpiący z powodu tego lęku muszą też wiedzieć, że dzisiaj leczenie zębów może przebiegać w pełni bezboleśnie, nawet pod narkozą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here