Choroba POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Leczenie skupia się więc przede wszystkim na złagodzeniu objawów i poprawieniu jakości życia pacjenta. Duże znaczenie ma tutaj wczesne rozpoznanie choroby, o co będzie trudno, jeśli sam pacjent przez długi czas bagatelizuje objawy choroby POChP. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich organizmie może się rozwijać to groźne schorzenie, zrzucając charakterystyczne symptomy na karb np. przeziębienia, alergii czy astmy. Jak zatem nie przeoczyć pierwszych objawów? Które sygnały wysyłane przez organizm powinny nas zaniepokoić?

Grupy ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP jest chorobą równie często diagnozowaną u kobiet, jak i u mężczyzn. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią osoby, które palą lub nałogowo paliły papierosy. Uwaga! Czynnikiem ryzyka jest również bierne palenie.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zagraża jednak nie tylko palaczom, ale także:

  • osobom pracującym lub często przebywającym w warunkach wysokiego zapylenia,
  • osobom mającym regularny kontakt z oparami z chemikaliów,
  • osobom mieszkającym w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza (to właśnie smog jest coraz częstszą przyczyną POChP).

To warto wiedzieć

Objawy choroby POChP najczęściej występują po 40. roku życia. To istotnie odróżnia POChP od astmy, którą zwykle diagnozuje się u ludzi bardzo młodych, w tym u dzieci. 

Cztery najważniejsze objawy choroby POChP

Pierwszym objawem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest, utrzymujący się przez długi czas kaszel. Nasila się on w godzinach porannych oraz wieczornych. Co ważne, nie ma związku z innymi czynnikami mogącymi wywoływać taką reakcję organizmu, czyli np. zapaleniem oskrzeli, niezdiagnozowanym zapaleniem płuc, alergią wziewną etc. Warto również podkreślić, że mówimy tutaj o kaszlu przewlekłym, męczącym, ale nie napadowym (ten jest charakterystyczny dla astmy).

Drugim typowym objawem choroby POChP jest odksztuszanie plwociny, szczególnie rano i wieczorem. Ten symptom choroby jest nagminnie lekceważony, do czasu, gdy plwocina przybiera śluzowo-ropny wygląd lub co gorsza dostrzegamy w niej skrzepy krwi. To sygnał alarmowy, który powinien skłonić pacjenta do jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Obniżona tolerancja wysiłkowa – to również charakterystyczny objaw choroby POChP. Chorzy na POChP mają obniżoną saturację, czyli stężenie tlenu we krwi, co odbija się na ich kondycji fizycznej. Początkowo pojawia się uczucie chronicznego przemęczenia, następnie problemy z wykonywaniem różnych ćwiczeń, uprawianiem sportu, a w końcu z nawet prozaicznymi czynnościami, jak ubieranie się, przynoszenie zakupów ze sklepu, przygotowywanie posiłków.

Czwarty spośród najważniejszych objawów POChP to narastająca duszność. Na początkowym etapie rozwoju choroby dusznośc pojawia się  głównie po wysiłku fizycznym, jednak z czasem możę dokuczać nawet podczas snu. Duszność  nie ma natomiast charakteru napadowego. Stopniowo staje się coraz bardziej uciążliwa, uniemożliwiając swobodne wchodzenie po schodach, spacerowanie czy sprzątanie mieszkania.

Istnieje również szereg objawów towarzyszących, które mogą wskazywać na początki lub zaawansowaną postać Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zaliczamy do nich:

  • furczenie,
  • męczliwość,
  • świszczący oddech,
  • przedłużony wydech,
  • sinicę centralną,
  • rzężenia suche lub wilgotne,
  • nietypowe ruchy klatki piersiowej podczas nabierania powietrza.

 

Ważne!

Nieleczona POChP może również być czynnikiem wywołującym zaburzenia psychiczne, takie jak stany lękowe czy nawet depresja. Osoby chore często izolują się od społeczeństwa, unikają wychodzenia z domu, tracą zainteresowanie karierą zawodową.

Dodajmy także, że wymienione objawy wcale nie muszą występować jednocześnie. Wielu pacjentów ze zdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc nie uskarżało się np. na dusznośćDlatego już pierwszy sygnał z powyższej listy powinien skłonić do skonsultowania się z lekarzem.

Objawy choroby POChP – co robić?

Podejrzewając u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc należy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie lekarza rodzinnego. Ten skieruje pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana szczegółowa diagnostyka.

Opiera się ona na badaniu spirometrycznym (bezbolesnym, nieinwazyjnym, ale dość męczącym) oraz badaniach dodatkowych, takich jak RTG klatki piersiowej, EKG, echo serca, badanie gazometryczne krwi z pulsoksymetrią oraz ocenę tolerancji wysiłku.

Leczenie POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna i powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Istnieją jednak formy terapii, które mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta, w tym zminimalizować objawy choroby POChP oraz umożliwić w miarę normalne, samodzielne funkcjonowanie.

O objawach POChP, diagnostyce oraz metodach leczenia przeczytasz też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here