Saturacja krwi

Badanie saturacji krwi pozwala dokonać oceny wydolności układu oddechowego. Wykonuje się je standardowo u osób wykazujących przewlekłe problemy z oddychaniem, choroby płuc, pacjentów hospitalizowanych, ale równie dobrze można je wykonać samemu w domowym warunkach. Co jeszcze warto wiedzieć o saturacji i jak czytać wyniki badania? 

Saturacja krwi to wysycenie tlenem hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. To właśnie ona jest odpowiedzialna za transport tlenu po całym organizmie, w tym do kluczowych narządów: serca, mózgu czy nerek. Saturacja krwi jest to jeden z najważniejszych wskaźników funkcji życiowych organizmu. Niedobór tlenu w krwi prowadzi w szybkim tempie do zaburzenia pracy narządów, ich postępującej degradacji, a wreszcie – do śmierci. Warto wspomnieć, że jednym z podstawowych następstw COVID-19 jest właśnie upośledzenie wydolności dróg oddechowych, a w konsekwencji – spadek saturacji.

Badanie pulsoksymetrem

Urządzenie, który służy do zmierzenia saturacji krwi, nazywa się pulsoksymetrem. Jak wspomniano, badania krwi za pomocą tego urządzenia wykonać można nie tylko w placówce medycznej, ale też w domu, ponieważ ma ono niewielkie rozmiary i jest bardzo proste w użyciu. Aby zbadać saturację krwi wystarczy wcisnąć guzik (większość urządzeń ma tylko jeden) i umieścić w środku wybrany palec, a rękę ułożyć w wygodnej, najlepiej podpartej pozycji. Podczas pomiaru nie powinno się ruszać ręką.

Prawidłowe wartości saturacji – ile wynoszą?

Prawidłowa wartość saturacji u osób zdrowych wynosi 94% lub więcej. U osób starszych lub chorujących na choroby przewlekłe płuc ta wartość może być nieco niższa, jednak wciąż w granicach normy. Niebezpieczna sytuacja zachodzi, gdy saturacja spada poniżej 92%. Warto też nie sugerować się jedynie jednym badaniem, a powtórzyć go kilka razy w ciągu dnia – mogą wyjść wówczas różne wartości, z których powinno się wyciągnąć średnią. A jakie najczęściej błędy są wykonywane w trakcie badania? Ratownicy medycznie wskazują, że pulsoksymetr, jak sama nazwa wskazuje, oprócz ilości tlenu (oxygenu) we krwi bada także puls. Pacjenci często mylą te dwa parametry i wydaje im się, że otrzymują zły wynik. Saturacja na każdym urządzeniu będzie oznaczona symbolem SpO2, natomiast puls – skrótem PR (ang. puls rate).

Podstawowe badania krwi – jakie jeszcze powinno się wykonywać?

Oprócz saturacji krwi, którą można badać w warunkach domowych, warto też wykonywać regularnie badania podstawowe. Należą do nich m.in. morfologia krwi (badanie krwinek i płytek krwi), która pozwala określić ogólną ocenę układu krwionośnego, wcześnie wykryć objawy infekcji, stanów zapalnych czy niedoborów odporności. Diagnostyka anemii opiera się przede wszystkim na tym właśnie badaniu. Natomiast pomiar glukozy to podstawowa czynność wykonywana przy rozpoznawaniu lub monitorowaniu cukrzycy. Innym popularnym badaniem jest odczyn Biernackiego (OB), dzięki któremu możliwa jest diagnostyka chorób zapalnych.

Inne badania profilaktyczne krwi obejmują m.in. próby wątrobowe: ASPAT, ALET, bilirubinę całkowitą i białko całkowite. Także diagnostyka chorób tarczycy (badania poziomu TSH) oraz diagnostyka pracy nerek (badanie kreatyniny) są bardzo ważne i powinny być przeprowadzane regularnie. Warto zadbać o te narządy, ponieważ wczesne wykrycie chorób może znacznie złagodzić ich objawy i następstwa i doprowadzić do skutecznego leczenia. Podstawowe badanie krwi to również profil lipidowy, który pozwala określić poziom cholesterolu w organizmie. Wszystkie te badania wykonamy w standardowym punkcie pobrań. Więcej informacji na temat saturacji oraz tego, jakie wykonać badania krwi i gdzie znajdziesz na badaniakrwi.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here