Bruksizm – jak go rozpoznać i jak wyleczyć?

0
1360

Osoby, które znają pojęcie bruksizmu utożsamiają je z nawykiem zgrzytania zębami w nocy. Co to właściwie oznacza? Czy bruksizm ma charakter psychosomatyczy i do czego może prowadzić? Dolegliwości związane z bruksizmem mogą być uciążliwe i mieć negatywny wpływ na samopoczucie.

Bruksizm – gdy zaciskamy szczęki

Dolegliwość zwana bruksizem objawia się najczęściej w nocy. Polega na nieświadomym zgrzytaniu zębami lub zaciskaniu szczęk. Siła ucisku jest wtedy znacznie większa niż podczas gryzienia czy żucia i może prowadzić nawet do ubytków w uzębieniu.

Jak rozpoznać, że w nocy zgrzytaliśmy zębami? Ludzie cierpiący na bruksizm często budzą się z napięciowym bólem głowy, który skupia się w szczęce, skroniach i uszach. Ból może przechodzić samoistnie, staje się łagodniejszy po wypiciu kawy lub zażyciu preparatów ziołowych.

Pomaga również aktywność fizyczna lub stosowanie konwencjonalnych leków przeciwbólowych. Bruksizm może jednak poważnie uprzykrzyć życie i pogorszyć zdrowie jamy ustnej, dlatego zaleca się jego leczenie.

Do kogo z bruksizmem?

Bruksowanie z łatwością zdiagnozujemy u dentysty. Opis objawów, które nam towarzyszą, a także analiza stanu uzębienia dają zwykle jednoznaczny obraz. Korona zębów pacjentów bruksujących może być widocznie starta. Większość cierpi z powodu ciągłego napięcia mięśni, a niekiedy dochodzi u nich nawet do zaostrzenia rysów szczęki.

Dentysta pomaga ustalić, co jest przyczyną bruksizmu u danego pacjenta i kieruje na dalsze leczenie lub decyduje o wykonaniu szyny relaksacyjnej. Jest to przezroczysta nakładka formowana po pobraniu wycisku, którą nakłada się na noc, by zęby nie mogły o siebie trzeć.

Przyczyny bruksizmu

Bruksizm może wynikać z wad zgryzu czy z braków w uzębieniu. Wówczas leczenie zaczynamy u dentysty lub ortodonty. Bardzo często jednak jest skutkiem napięć, stresu czy nadmiernej potrzeby kontroli.

Bywa związany z problemami natury psychologicznej. Pacjenci często zaciskają zęby nie tylko w nocy, ale i w sytuacjach stresujących w ciągu dnia, nadal nie uświadamiając sobie swojego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here