Złamania, skręcenia i zwichnięcia

Stare powiedzenie mówi, że wypadki chodzą po ludziach. Jest w tym sporo prawdy. Bolesny uraz wcale nie musi wynikać z naszej winy. Czasem skręcenie to pokłosie śliskiego, nieodśnieżonego chodnika, a kiedy indziej wypadku komunikacyjnego. Jak radzić sobie z bolesnymi urazami o takim podłożu?

Jaka może być przyczyna bolesnego urazu?

Mimo tego, że spora liczba bolesnych kontuzji wynika z przetrenowania lub niewłaściwego prowadzenia treningu, to nie są to jedyne przyczyny takiego stanu rzeczy. Co ciekawe, całkiem spora liczba urazów, które skutkują zwichnięciami czy złamaniami, jest powiązana z wypadkami o charakterze komunikacyjnym.

Szacuje się, że tylko między 2014 a 2016 rokiem doszło do 101 tysięcy wypadków tego typu, gdzie zginęło aż 9166 osób, a 123 089 zostało rannych[1]. To ogromna liczba osób, potrzebująca szybkiej pomocy, która każdorazowo będzie dopasowana do specyfiki zdarzenia, w jakim poszkodowany brał uraz.

Ekosystem wypadków komunikacyjnych bardzo mocno odbiega od urazów, jakie powstają w wyniku niewłaściwego uprawiania sportu. O ile w tym drugim przypadku osoba poszkodowana choćby do pewnego stopnia zachowuje kontrolę nad swoim ciałem (a więc ma pewien wpływ na to, czy uraz wystąpi, czy nie), o tyle wypadki komunikacyjne rządzą się zupełnie innymi regułami.

Aby dobrze zrozumieć, dlaczego wypadki komunikacyjne mogą być tak problematyczne, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że energia, jaka oddziałuje na nasze ciało, jest nieporównywalnie większa, a na dodatek nie mamy zbyt dużego wpływu na to, którą częścią ciała uderzymy na przykład o szybę lub metalowy element pojazdu[2].

Najpopularniejsze rodzaje kontuzji

Bardzo często spotykamy się z pięcioma głównymi grupami urazów:

  • obrażenia głowy,
  • obrażenia kręgosłupa,
  • obrażenia klatki piersiowej,
  • obrażenia jamy brzusznej,
  • obrażenia układu kostno-szkieletowego[3].

Niektóre przypadki wymagają zaangażowania służb ratowniczych, które w odpowiedni sposób sklasyfikują rodzaj urazu, a następnie podejmą odpowiednie działania związane z zabezpieczeniem osoby poszkodowanej, a kiedy indziej możemy próbować samodzielnie poradzić sobie z bolesną kontuzją.

Wiele zależy od czynników, które są dla każdego z nas bardzo indywidualne: rodzaju kontuzji, odporności na ból, ale i samej genezy urazu i sposobu jego odniesienia. Inaczej zachowa się osoba (i jej otoczenie) potrącona przez samochód, a inaczej ktoś, kto niefortunnie ustawił nogę, grając ze znajomymi w piłkę nożną, w wyniku czego przeciążył mięsień podkolanowy.

Jak leczyć bolesne kontuzje powstałe w wyniku urazów?

Kluczową rolę odgrywa właściwe zaszeregowanie zdarzenia. Im poważniejszy uraz, tym szybciej musimy trafić pod opiekę lekarza. W przypadku np. urazów mięśniowo-stawowych głównymi celami postępowania terapeutycznego są walka z bólem, obrzękiem oraz ochrona przed kolejnymi urazami. Należy przede wszystkim odciążyć staw i ograniczyć aktywność. Jak najszybciej należy schłodzić uszkodzone miejsce. Chorą kończynę należy unieść powyżej poziomu serca, co pozwoli na zmniejszenie obrzęku. Następnym krokiem powinno być unieruchomienie stawu skokowego za pomocą bandaża elastycznego i niezwłoczne udanie się do lekarza. W przypadku ostrego bólu pomocny może być niesteroidowy lek przeciwzapalny, gdyż nie tylko zmniejsza ból, ale i stan zapalny. Przykładem takiego leku jest deksketoprofen. Szybko przynosi ulgę w bólu i można go stosować na pusty żołądek. co umożliwia szybsze rozpoczęcie działania leku. Jest to szczególnie istotne w przypadku bólu ostrego. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli mimo odpoczynku i zastosowanego leczenia ból nie mija, należy skontaktować się z lekarzem.

Rekomendacje:

  1. Kolasa, Postępowanie z pacjentem urazowym w wypadku komunikacyjnym, charakterystyka najczęstszych obrażeń, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, Kraków 2019.
  2. Zaremba, Postępowanie ratownicze z pacjentem urazowym — najczęstsze urazy, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Kraków 2019.

[1] Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku. Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Warszawa 2017,

[2] Kolasa M., Postępowanie z pacjentem urazowym w wypadku komunikacyjnym, charakterystyka najczęstszych obrażeń,, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, 2019, s. 3-4.

[3] Zaremba S., Postępowanie ratownicze z pacjentem urazowym — najczęstsze urazy, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, 2019, s. 9-10.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here