żylaki

Żylaki to bardzo popularna przypadłość, która wiąże się z pewnymi ograniczeniami i jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby się przed nimi uchronić i cieszyć się dobrą kondycją nóg przez długie lata.

Po pierwsze – unikaj długiego siedzenia lub stania

Stanie lub siedzenie w jednej pozycji przez długi czas, utrudnia przepływ krwi w obrębie żył kończyn dolnych, które muszą przeciwstawić się siłom grawitacji i przetransportować krew z powrotem do serca. To powoduje wzrost ciśnienia w żyłach i skutkuje upośledzeniem ich funkcji przez zmiany degeneracyjne w obrębie ich ścian oraz zastawek, które przestają pracować prawidłowo. Ostatecznie może to doprowadzić do zalegania krwi w obrębie naczyń żylnych kończyn dolnych i powodować uczucie dyskomfortu, ucisku oraz ciężkości, a także manifestować się w postaci obrzęków wokół kostek[1].

Po drugie – zbyt duża masa ciała

Otyłość przyczynia się do wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych, w tym do zwiększonego prawdopodobieństwa występowania żylaków. Patologia tego procesu jest bardzo prosta, bowiem otyłość brzuszna wyzwala wyższe ciśnienie żylne w nogach, które z czasem powoduje rozciąganie ścian żył i upośledza ich funkcje. Dzieje się tak, ponieważ otyłość zwiększa nacisk na żyły w okolicy brzucha i miednicy, które nie mają możliwości przeciwstawić się temu naporowi, co powoduje blokadę przepływu krwi w ich obrębie. Dlatego osoby, u których rozpoznano nadwagę lub otyłość, koniecznie powinny dążyć do zmniejszenia masy ciała, co pozwoli  zmniejszyć obciążenie naczyń i zahamować postęp choroby żylakowej[2].

Po trzecie – nie noś obcisłych ubrań

Obcisłe i dobrze przylegające do ciała części garderoby mogą wydawać się podobne do pończoch uciskowych zalecanych w przypadku żylaków, ale w rzeczywistości wyrządzają więcej szkody niż pożytku osobom z zaburzeniami w krążeniu żylnym. Dzieje się tak, ponieważ mają tendencję do pogarszania krążenia w kończynach dolnych, gdzie najczęściej rozwijają się żylaki. Zaliczają się tutaj wszystkie elementy ubioru (np. wąskie spodnie, ciasne kozaki, buty na obcasie, mocno przylegające skarpetki), które utrudniają powrót krwi z nóg, wyzwalając zwiększone ciśnienie wsteczne, co może prowadzić do powstawania żylaków i pajączków.

Po czwarte – unikaj nadmiaru soli i sodu w diecie

Wbrew pozorom dieta, to również istotny czynnik wpływający na możliwość występowania żylaków. Jedną z podstawowych zmian, jakie należałoby wprowadzić, jest ograniczenie ilości soli i sodu w diecie. Składniki te spożywane w nadmiarze, mogą wpływać na zatrzymywanie wody w organizmie, tym samym zwiększając objętość i ciśnienie krwi, które wywierają nacisk na układ żylny. Często objawem tego mogą być obrzęki wokół kostek i uczucie ciężkości nóg.

Jak przynieść ulgę swoim nogom?

Objawy żylaków mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, nasilając się zwłaszcza pod koniec dnia i po całym dniu pracy. Dlatego oprócz wdrożenia w swoje życie powyższych zmian, skuteczne okazują się także metody farmakologiczne. Wśród nich na uwagę zasługują doustne leki flebotropowe oraz maści i żele np. Lioton 1000, które można stosować bezpośrednio na skórę. W jego składzie na uwagę zasługuje heparyna sodowa, która posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe, tym samym poprawiając miejscowe mikrokrążenie i zmniejszając obrzęki.

Rekomendacje:

Young Jin Youn, Juyong Lee, Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities, Korean J Intern Med 2019.

  1. Reatz, M. Wilson, K. Collins, Varicose Veins: Diagnosis and Treatment, Am Fam Physician, 2019.

[1] Young Jin Youn, Juyong Lee, Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities, Korean J Intern Med 2019;34, s. 269-283.

[2] Reatz J., Wilson M., Collins K., Varicose Veins: Diagnosis and Treatment, Am Fam Physician, 2019 Jun 1;99(11), s. 682-688.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here