Wzdęcia

Wzdęcia mogą być wynikiem wielu procesów zachodzących w organizmie. Czasami są to bardzo błahe problemy, np. przejedzenie, a innym razem wynikają z jakiegoś schorzenia. W wielu przypadkach za tę dolegliwość odpowiadają np. nietolerancje pokarmowe, które w ostatnich czasach stały się coraz powszechniejsze.

Zła dieta i złe nawyki żywieniowe – ciągle wzdęty brzuch i inne objawy

Skutki nietolerancji pokarmowych bywają bardzo dotkliwe dla organizmu. Oprócz tego spożywanie różnych ciężkostrawnych pokarmów może skończyć się niestrawnością. Wtedy pojawiają się mniej lub bardziej uciążliwe objawy, takie jak biegunki, nudności i wzdęcia. Najgorzej tolerowane są smażone tłuste, białkowe potrawy, które podlegają długiemu procesowi fermentacji. W następstwie powstają gazy o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Aby tego uniknąć, należy zmodyfikować swoją dietę, eliminując w niej lub zmniejszając ilość niektórych produktów. Do tych, co szczególnie wywołują wzdęcia obok tłustych potraw smażonych, należą rośliny strączkowe, warzywa kapustne i cebulowe. Nie można jednak pozbywać się ich całkowicie z diety, ponieważ składniki w nich zawarte są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy pamiętać też o spokojnym przeżuwaniu każdego kęsa. Z tego samego względu (połykanie dużej ilości powietrza) niewskazana jest rozmowa podczas jedzenia. Wzdęcia występują też często w wyniku stresu i spożywania napojów gazowanych.

Gazy i napięty brzuch w wyniku nietolerancji pokarmowej

Nietolerancje pokarmowe dotykają zarówno małe dzieci, jak i dorosłych. Układ pokarmowy nie toleruje różnych składników zawartych w pożywieniu, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Objawy alergii pokarmowych mogą być bardzo różne. To, jak organizm się zachowa, zależy od mechanizmu reakcji pokarmowo-specyficznych IgG. Najczęściej pojawiają się takie dolegliwości jak wzdęcia, biegunki, zaparcia, gazy, mdłości, uczucie ciężkiego i napiętego brzucha oraz jego ból.

Nieprawidłowe funkcjonowanie jelit skutkuje wieloma skutkami ubocznymi w organizmie, jego różnych układach. Organ ten ocenia, co jest dla organizmu bezpieczne, a co nie. Jeśli rozwinie się stan zapalny, to w jego następstwie może dojść do złego wchłaniania substancja odżywczych do organizmu. To będzie skutkowało niedoborami witamin i minerałów oraz wieloma innymi dysfunkcjami[1].

Powszechne nietolerancje pokarmowe  

Nietolerancja białe – pojawia się wtedy, gdy białkowe składniki pokarmu są źle wchłaniane przez organizm. Problemy pojawiają się pod wpływem wytarzania nadmiernej ilości przeciwciał IgG specyficznych dla białek. Zaburzenie to dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, takich jak mleko, jaja, mąka pszenna, owoce morza, zboża, produkty mięsne oraz niektóre warzywa, m.in. marchew, soja, soczewica, i rośliny strączkowe. Trzeba pamiętać o tym, że czym innym jest nietolerancja białek niż alergia na białka. W tym drugim przypadku chodzi o przeciwciała klasy IgE, które odpowiadają za udział limfocytówT w przebiegu schorzenia.

Nietolerancja laktozy – w tym przypadku dochodzi do braku enzymu trawiennego laktazy, niezbędnego do trawienia laktozy (cukru występującego mleku ssaków). Laktoza składa się z glukozy i galaktozy, które są wchłaniane w jelitach i stanowią cenne źródło energii dla organizmu. Jeśli jednak ich absorpcja jest upośledzona, wtedy dochodzi do fermentacji laktozy, wzdęć i gazów w obrębie jelita.

W przypadku nietolerancji laktoza transportowana jest od razu do jelita grubego, a tam staje się pożywką dla flory bateryjnej. W wyniku tego procesu powstaje wodór i dwutlenek węgla oraz tworzą się krótkołańcuchowe kwasy organiczne. To jeszcze nie wszystko. Laktoza, która nie została wchłonięta przez jelito, zatrzymuje wodę. W efekcie powiększa się objętość kału, a pod wpływem kwasu octowego i masowego podwyższa się jego kwasowość. Nie trzeba długo czekać, aby powstały silne wzdęcia, gazy i bóle brzucha[2].

Jak zminimalizować wzdęcia i gazy?

Pierwszy ważny krok na drodze do pozbycia się przykrej dolegliwości stanowią testy na nietolerancje pokarmowe. Trzeba też wyregulować czas przyjmowania posiłków i jeść o regularnych porach, małymi kęsami. Oprócz tego liczy się pozytywne nastawienie, wysypianie się i aktywność fizyczna. Pod wpływem wysiłku poprawia się perystaltyka jelit, i co za tym idzie trawienie. Na wzdęcia bardzo dobra jest zwykła woda, którą należy przyjmować w ilości 2 litrów dziennie[3].

Niezwykle istotne jest też wyregulowanie flory bakteryjnej poprzez stosowanie naturalnych probiotyków (maślanki, kiszonki). Warto też urozmaicić swoją dietę, stosując pyszne herbatki ziołowe mające właściwości rozkurczające i poprawiające trawienie. Są to np. arcydzięgiel lekarski, tymianek, kminek, szałwia, anyż, mięta, gorczyca biała czy kolendra siewna.

W celu wspomożenia samodzielnego leczenia warto sięgnąć po dobry lek np. Espumisan, który zawiera symetykon. Substancja ta powoduje obniżenie napięcia powierzchni pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym. W następstwie tego procesu zostają wchłonięte przez jelita lub usunięte z organizmu za pomocą ruchów robaczkowych jelit, tak jak pokarm. Dodatkowo warto wspomnieć, że symetykon nie wchodzi w reakcje chemiczne, dlatego można go stosować z innymi lekami. Espumisan nie zawiera cukru, dlatego jest odpowiedni również dla osób chorych na cukrzyc. Mogą go stosować także kobiety w ciąży i karmiące matki.

Rekomendacje

Enders G., Historia wewnętrzna, Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Łódź, 2020.

Wojtuń S., Gil, Ł. Szwed, P., Dyrla P., Podstawowe objawy i różnicowanie nieswoistych chorób zapalnych jelit, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2014.

Daniluk J., Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Omówienie wytycznych American College of Gastroenterology 2020. Med. Prakt., 2020.

[1] G. Enders, Historia wewnętrzna, Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Łódź, 2020, s. 12-21.

[2] S. Wojtuń, J. Gil, Ł. Szwed, P. Dyrla, Podstawowe objawy i różnicowanie nieswoistych chorób zapalnych jelit, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2014, 61-66.

[3] J. Daniluk, Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Omówienie wytycznych American College of Gastroenterology 2020. Med. Prakt., 2020; 9: 39–47.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here