przetłuszczające się włosy
Fot.: Unsplash.com

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to częsty problem natury estetycznej, a także zdrowotnej. Walka z nadmiernym przetłuszczaniem włosów musi obejmować działania przyczynowe i objawowe. Warto zastanowić się, jakie są przyczyny przetłuszczania skóry głowy i w jeśli to możliwe – wyeliminować je. Ponadto wskazana jest odpowiednia pielęgnacja, sprowadzająca się przede wszystkim do stosowania delikatnych, lekkich kosmetyków do włosów.

Jakie są przyczyny przetłuszczania włosów?

przyczyny przetłuszczania włosów
For.: Unsplash.com

W skórze głowy, w okolicy mieszków włosowych zlokalizowane są gruczoły łojowe. Ich fizjologiczną rolą jest wydzielanie łoju, który odpowiada za ochronę skóry i mieszków włosowych przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ponadto łój zapewnia odpowiednie odżywienie skóry i włosów. Nadmiernej aktywności gruczołów łojowych towarzyszy przetłuszczanie włosów. Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów to:

  • przewlekły stres
  • zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników)
  • okres dojrzewania
  • niedobory witaminowe
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów (kosmetyki o ciężkiej formule, zbyt częste mycie włosów szamponami zawierającymi silne detergenty)
  • czynniki genetyczne
  • wysokie temperatury otoczenia.

Jak rozpoznać, czy włosy przetłuszczają się?

Kiedy tak naprawdę można mówić o przetłuszczaniu się włosów? Niepokojącym sygnałem jest konieczność mycia włosów codziennie. Włosy bardzo szybko stają się przyklapnięte, są błyszczące od nadmiernej ilości łoju, mogą mieć przesuszające się końcówki. Przetłuszczające się włosy zazwyczaj są osłabione i cienkie.

Jak poradzić sobie z przetłuszczaniem włosów?

pielęgnacja włosów tłustych
Fot.: Unsplash.com

Podstawą pielęgnacji włosów przetłuszczających się jest odpowiednio częste ich mycie. Jeżeli zachodzi taka konieczność – można myć włosy codziennie. Ważne, aby nie robić tego częściej niż raz dziennie. Do mycia włosów należy stosować specjalne szampony, dedykowane włosom przetłuszczającym się. Takie szampony nie powinny zawierać silikonów obciążających włosy, SLS czy detergentów. Doskonale sprawdzają się kosmetyki zawierające ekstrakty roślinne – z czarnej rzepy, pokrzywy, łopianu czy zielonej herbaty. Wskazane są ponadto preparaty zawierające składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Ważne jest to, czym myjemy włosy, a także to – jak je myjemy. Najważniejsze reguły mycia włosów przetłuszczających się to delikatne wmasowanie szamponu we włosy i skórę głowy, a następnie dokładne spłukanie szamponu letnią wodą. Zbyt ciepła woda pobudza aktywność gruczołów łojowych, a woda chłodniejsza zamyka łuskę włosa. Jeżeli konieczne jest stosowanie odżywki, powinien to być lekki kosmetyk. W przypadku odżywek bez spłukiwania najlepiej sprawdzają się kosmetyki w sprayu; odżywki do spłukiwania należy aplikować tylko na końcówki włosów. Poza spłukiwaniem kosmetyków gorącą wodą, unikać należy także stosowania suszarki z nawiewem gorącego powietrza czy prostownicy. Niewskazane jest częste szczotkowanie włosów, gdyż sprzyja rozprowadzaniu sebum na całej długości włosa. Z tego samego powodu należy unikać częstego dotykania włosów dłońmi.

Czy można olejować tłuste włosy?

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie, że olejowanie włosów może być skuteczną metodą pielęgnacji w przypadku przetłuszczania się włosów i skóry głowy. A olejowanie włosów tłustych jest możliwe – wystarczy wiedzieć jedynie, jaka metoda olejowania i jaki olejek sprawdzą się najlepiej. W przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania najlepiej sprawdza się olejowanie na mokro. Na zwilżone włosy należy zaaplikować odżywkę, a następnie olej. Olej powinien być stosowany z umiarem – zbyt duże jego ilości prowadzą do nadmiernego obciążenia włosów. Do olejowania tłustych włosów najlepiej sprawdzają się takie oleje jak kokosowy, oliwa z oliwek czy olej ryżowy; unikać należy natomiast oleju konopnego, lnianego czy sojowego.

Bibliografia:

Rodzeń J., Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów; Kosmetologia Estetyczna, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here