piękne włosy
Fot.: Unsplash.com

Piękne włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Zdrowe włosy to włosy mocne, lśniące, nie wykazujące nadmiernej łamliwości czy wypadania. Niestety, coraz częściej diagnozowanym problemem jest wzmożone wypadanie włosów, prowadzące do przerzedzenia fryzury. Problem wypadania włosów jest bardzo złożony, a jego przyczyną może być niewłaściwa dieta, źle dopasowana pielęgnacja włosów, zaburzenia hormonalne czy schorzenia dermatologiczne skóry głowy. Znaczącą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne. Jak zatem radzić sobie z nadmiernym wypadaniem i powolnym wzrostem włosów? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na porost włosów i wzmocnienie włosów?

Zacznij od środka – dieta na porost włosów

pielęgnacja włosów
Fot.: Unsplash.com

Bez względu na przyczynę osłabienia i wypadania włosów, zawsze warto zadbać o dostarczenie witamin i minerałów odżywiających włosy. Najważniejsze składniki odżywcze to witaminy z grupy B, witaminy A i E, C, biotyna, siarka oraz aminokwasy siarkowe (cysteina oraz metionina) oraz minerały: żelazo, wapń, cynk czy miedź i krzem. Ponadto warto zadbać o odpowiednią podaż białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonałym naturalnym sposobem na odżywienie są drożdże na porost włosów, zawierające wiele wspomnianych składników odżywczych. Aby mieć pewność, że dostarczone będą wszystkie niezbędne witaminy i minerały, można wspomóc codzienną dietę stosując witaminowe tabletki na porost włosów. Tabletki na włosy wzmacniają je, zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu oraz wywierają korzystny wpływ także na skórę i paznokcie. Najlepsze tabletki na włosy poza witaminami powinny zawierać dodatkowo zioła na porost włosów: pokrzywę, skrzyp, lucernę, bambus czy morszczyn. Witaminy na porost włosów mogą być stosowane w okresie nasilonego wypadania włosów jak i profilaktycznie, bez konkretnych wskazań.

Zewnętrznie stosowane środki na porost włosów

Kosmetyki do włosów mające na celu wzmocnienie włosów mogą zapewnić szybki porost włosów i wpływać na wzmocnienie włosów, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu. Szampon na porost włosów, podobnie jak odżywka na porost włosów, powoduje przede wszystkim poprawę krążenia krwi w skórze głowy. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej dotlenione i odżywione, co wzmacnia włosy zapobiegając ich wypadaniu oraz przyspiesza porost włosów. Tak działa m. in. kofeina, minoksidil czy procyjanidyny. Szampon na szybszy porost włosów zawiera ponadto kompleksy witaminowe, które odżywiają zarówno cebulkę włosa, jak i macierz całej łodygi. Kolagen, keratyna, aminokwasy i białka, witaminy czy chityna doskonale wzmacniają strukturę całego włosa. Nieco bardziej intensywniejszym działaniem może wykazać się skoncentrowana maseczka na porost włosów. W dobie olejowania włosów jako skutecznego zabiegu pielęgnacyjnego i wzmacniającego, godny uwagi może być także olejek na porost włosów, np. imbirowy, z kozieradki, rozmarynowy czy rycynowy. Najskuteczniejszą formułą z dużą koncentracją składników wzmacniających cechują się zdecydowanie ampułki na porost włosów. Zawierają m. in. doskonale przyswajalne witaminy i minerały, kwasy tłuszczowe, flawonoidy i ekstrakty ziołowe. Ich aplikacja u nasady włosów gwarantuje wybiórcze działanie na mieszki włosowe i cebulki, co stanowi skuteczny sposób na szybszy wzrost włosów.

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

jak wzmocnić włosy
Fot.: Unsplash.com

Domowe sposoby na piękne włosy to bardzo skuteczny sposób na szybki wzrost włosów oraz ograniczenie ich wypadania. Naturalne sposoby na porost włosów obejmują m. in. domowe maseczki z żółtka i oleju rycynowego czy awokado, a także wcierki na porost włosów z czarnej rzepy czy imbiru. Ich zaletą jest duża kumulacja składników odżywczych i substancji czynnych, oraz brak syntetycznych substancji mogących osłabiać włosy. Ponadto tego typu środki na porost włosów są niedrogie i dostępne do wykorzystania w każdej chwili. Są to skuteczne sposoby na szybszy porost włosów, które warto zastosować bez względu na inne stosowane metody. Stanowią świetne uzupełnienie terapii doustnej, jak i wzmacniania włosów przy użyciu specjalistycznych kosmetyków.

Kilka słów podsumowania – jak przyspieszyć porost włosów?

Szybszy porost włosów to wypadkowa wielu czynników, zarówno kompleksowego odżywienia włosów, jak i wzmocnienia cebulek i ograniczeniu ich wypadaniu. Odpowiedź na pytanie: „co na porost włosów” nie jest jednoznaczna. Preparat na porost włosów powinien oddziaływać na wiele aspektów wzmocnienia włosów, co zagwarantuje szybszy porost włosów. Niekiedy warto zastosować kilka metod wzmocnienia włosów tak, aby efekt był zadowalający. Skuteczne sposoby na szybki porost włosów mogą być także stosowane pojedynczo, należy jednak wtedy bacznie obserwować, czy przynoszą efekty. U każdego przyczyna wypadania włosów jest inna, zatem zastosowane muszą być inne sposoby na porost włosów: leki, suplementy, dieta, kosmetyki czy metody naturalnej pielęgnacji.

Bibliografia:

Drozd – Styk E., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?; Medycyna Estetyczna i Anti – aging, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here