opryszczka
Fot.: Pexels.com

Opryszczka to infekcja wirusowa, w przebiegu której dochodzi do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych. Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi zazwyczaj w pierwszych latach życia dziecka, a potem wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu. Pod wpływem obniżenia odporności wirus ulega aktywacji i dochodzi do rozwoju infekcji. Leczenie opryszczki polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych ogólnych i miejscowych.

Czym jest opryszczka?

objawy opryszczki
Fot.: Pexels.com

Opryszczka to choroba wirusowa wywołana przez wirusa Herpes simplex. Wirus I typu (HSV – 1) odpowiada za rozwój tzw. opryszczki wargowej, z kolei typ 2 prowadzi do rozwoju opryszczki genitalnej oraz zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Do zakażenia wirusem opryszczki wargowej  zazwyczaj dochodzi w wieku dziecięcym, gdy u dziecka w okolic wargowej pojawia się tzw. zimno. Zakażenie możliwe jest na drodze bezpośredniego kontaktu z osoba zakażoną, a także przez korzystanie ze wspólnych przedmiotów. Po przechorowaniu takiej infekcji, wirus wędruje wzdłuż nerwów i pozostaje w uśpieniu w zwojach nerwowych. Wówczas wirus nie jest „dostrzegany” przez układ immunologiczny. Gdy na organizm oddziałują czynniki sprzyjające aktywacji wirusa, ponownie dochodzi do rozwoju infekcji.

Opryszczka genitalna wywoływana jest przez wirusa opryszczki HSV – 2, a do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego. Także ten wirus pozostaje stale w organizmie, a infekcje mają charakter nawrotowy.

Kto jest narażony na rozwój opryszczki?

Obecność wirusa HSV – 1 w organizmie dotyczy praktycznie każdej osoby. Do rozwoju infekcji dochodzi pod wpływem takich czynników jak:

  • infekcje
  • gorączka
  • ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne
  • przemęczenie
  • urazy skóry
  • zabiegi stomatologiczne i zabiegi medycyny estetycznej
  • stres
  • stosowanie glikokortykosteroidów
  • miesiączka i występujące w jej przebiegu zmiany hormonalne.

Jak objawia się opryszczka?

Opryszczka manifestuje się pod postacią charakterystycznych zmian skórnych. Najpierw pojawia się niewielkie zaczerwienienie i swędzenie skóry, a po dwóch dniach zauważyć można drobne pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki z czasem pękają (po 6 – 10 dniach), a wydostający się z nich płyn jest bardzo zakaźny, gdyż zawiera wirusy. Pęcherzyki długo się goją, w ich miejsce powstają bolesne nadżerki. Po około tygodniu nadżerki zaczynają przysychać, pojawiają się strupki.

Opryszczka narządów płciowych rozwija się w obrębie skóry i błon śluzowych genitaliów. Pojawia się świąd i zaczerwienienie skóry, a parę dni później rozwijają się pęcherzyki. Zamieniają się one w bolesne, długo gojące się owrzodzenia. Zmianom skórnym może towarzyszyć powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. Może pojawić się ból podczas oddawania moczu, a także upławy z pochwy.

Diagnostyka opryszczki

W przypadku opryszczki wargowej nie jest konieczne wykonywanie żadnych badań, gdyż objawy są bardzo charakterystyczne. Natomiast w przypadku opryszczki genitalnej konieczne jest różnicowanie infekcji z innymi schorzeniami przenoszonymi droga płciową. Wskazane jest pobranie wymazu ze zmian skórnych i założenie hodowli komórkowej. Mogą być także wykonane badania serologiczne.

Leczenie opryszczki

leczenie opryszczki
Fot.: Pexels.com

Leczenie infekcji opryszczkowej ma najczęściej charakter miejscowy. Stosowane są preparaty zawierające acyklowir – związek hamujący namnażanie wirusów. Lek można przyjmować także w postaci doustnej. W przypadku opryszczki wargowej można stosować takie domowe metody leczenia jak smarowanie zmian skórnych miodem, przekrojonym ząbkiem czosnku, pastą do zębów czy olejkami eterycznymi. W przypadku opryszczki genitalnej można wykonywać nasiadówki z rumianku.

Powikłania opryszczki

Jednym z powikłań opryszczki może być nadkażenie bakteryjne zmian skórnych. W wyniku zatarcia oka palcem zanieczyszczonym płynem z pękniętego pęcherzyka, może dojść do zapalenia spojówki i rogówki, a w konsekwencji – nawet utraty wzroku.

Występowanie opryszczki genitalnej u kobiet w ciąży może prowadzić do zakażenia płodu, wystąpienia poważnych wad rozwojowych czy poronienia. Zakażenie noworodka w trakcie porodu prowadzi do pojawienia się takich powikłań jak zapalenie rogówki, zapalenie opon mózgowych czy zapalenie jamy ustnej.

Bibliografia:

Lesiak A., Kompleskowe leczenie opryszczki wargowej; Forum Dermatologicum, 2017, tom 3, nr 4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here