Napięciowy ból głowy to jedna z najczęstszych postaci bólu głowy. Napięciowy ból może występować sporadycznie lub przewlekle. Przyczyny napięciowego bólu głowy to przede wszystkim stres, niehigieniczny tryb życia oraz nieprawidłowa postawa ciała. Leczenie napięciowego bólu głowy sprowadza się przede wszystkim do unikaniu czynników wyzwalających ból, prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz doraźnego stosowania leków przeciwbólowych.
Spis treści
Czym jest napięciowy ból głowy?
Napięciowy ból głowy to ból, który może dotknąć absolutnie każdego. Może pojawić się w efekcie przemęczenia, przepracowania, napięcia nerwowego. Ból napięciowy głowy może rozwinąć się na podłożu nasilonego napięcia mięśni okołoczaszkowych, a także mięśni pleców i karku. Inne mechanizmy prowadzące do rozwoju napięciowych bólów głowy to m. in. nadprodukcja tlenku azotu i rozszerzenie naczyń krwionośnych czy nasilony metabolizm serotoniny. Wszystko to prowadzić może do wzmożonego napięcia mięśni, a także ich zwiększonej tkliwości i wrażliwości na dotyk i ucisk.
Przyczyny napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy nie ma wyraźnej przyczyny i nie jest związany ze współwystępowaniem jakichkolwiek schorzeń. Do rozwoju napięciowego bólu głowy przyczynia się oddziaływanie takich czynników wyzwalających jak:
- stres
- zmiany atmosferyczne
- silne emocje
- przemęczenie
- brak snu
- nadużywanie papierosów i alkoholu
- głód
- odwodnienie
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
- zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych)
- oddziaływanie silnego hałasu.
Jak objawia się napięciowy ból głowy?
Gdy pojawia się napięciowy ból głowy, objawy są mało specyficzne. Ból głowy o charakterze napięciowym mają charakter nasilający się, narastający w ciągu dnia. Zazwyczaj nie towarzyszą mu nudności, może natomiast pojawić się napięcie mięśni głowy i ich zwiększona wrażliwość na nacisk. Bólowi głowy towarzyszyć może także ból karków i pleców. Napięciowy ból głowy ma zazwyczaj charakter obustronny, choć może występować także jednostronnie. Zazwyczaj tego typu ból głowy trwa kilka godzin, choć może utrzymywać się znacznie dłużej. Jest to ból jednostajny, nie pulsujący. Ból zazwyczaj nasila się przy pochylaniu i kaszlu. Tego typu dolegliwości bólowe mogą występować równie często u kobiet, jak i u mężczyzn i dotyczą głównie osób młodych, w wieku 25 – 35 lat.
Jeśli napięciowy ból głowy występuje rzadziej niż 1 dzień w miesiącu i pojawi się łącznie co najmniej 10 razy – rozpoznawany jest rzadki epizodyczny ból głowy. Gdy taki ból pojawia się średnio częściej niż 1 dzień w miesiącu, ale rzadziej niż 15 dni w miesiącu, co najmniej przez 3 miesiące – jest to częsty epizodyczny ból głowy. Natomiast napięciowy ból głowy występuje co najmniej 15 dni w miesiącu przez min. 3 miesiące, rozpoznawany jest przewlekły napięciowy ból głowy.
Jak diagnozowany jest napięciowy ból głowy?
Napięciowy ból głowy rozpoznawany jest w oparciu o wywiad lekarski, a także wyeliminowanie innych przyczyn bólu głowy. Nie ma żadnych specjalistycznych badań, które mogłyby ułatwić postawienie diagnozy.
Napięciowy ból głowy – leki i domowe sposoby

Leczenie napięciowego bólu głowy polega przede wszystkim na unikaniu czynników wyzwalających. Oznacza to unikanie stresu, używek, długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji ciała (zgarbionej). Warto opanować techniki relaksacyjne, które pomagają zredukować napięcie nerwowe oraz wzmożone napięcie mięśni. Doskonale sprawdzają się umiarkowane ćwiczenia fizyczne, joga, masaże czy aromaterapia.
W razie wystąpienia bólu można sięgać po popularne leki przeciwbólowe – niesteroidowe leki przeciwzapalnych. Natomiast w ramach profilaktyki napięciowych bólów głowy stosowane są leki antydepresyjne – trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Terapia tego typu lekami trwa od 3 do 6 miesięcy.
Bibliografia:
Fumal A., Schoenen J., Tension – type headache: current research and clinical management; Lancet Neurology 2008, 7