klasterowy ból głowy
Fot.: Unsplash.com

Klasterowy ból głowy to rzadka przypadłość bólowa, dotycząca zaledwie 0,1% populacji. Dolegliwość ta charakteryzuje się występowaniem jednostronnego bólu głowy, zaczerwienienia i łzawienia oczu oraz uczucia zatkania nosa. Klasterowy ból głowy rozwija się w efekcie zaburzeń pracy nerwu trójdzielnego, a czynnikiem wyzwalającym może być stres czy intensywny zapach. Leczenie klasterowego bólu głowy polega na stosowaniu leków hamujących napady bólowe i zapobiegających nawrotom bólu.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy to charakterystyczny rodzaj bólu głowy, który kilkukrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Istnieje kilka teorii tłumaczących powstanie bólu. Według jednej z nich jest to ból rozwijający się w efekcie nadmiernej aktywności i pobudzenia nerwu trójdzielnego, unerwiającego twarz. Druga teoria dotyczy wpływu histaminy na rozwój bólu klasterowego. Histamina to związek syntetyzowany fizjologicznie w organizmie i wydzielany w przebiegu reakcji zapalnej czy alergicznej. Podczas napadów klasterowego bólu głowy wykazano zwiększenie poziomu histaminy, jednak nie rozstrzygnięto jednoznacznie, czy to przyczyna, czy może konsekwencja ataku bólowego. Trzecia teoria wskazuje na rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu jako przyczynę bólu klasterowego.

Czynnikami wyzwalającymi ból klasterowy mogą być:

  • stres
  • alkohol i papierosy
  • intensywne zapachy
  • wysokie ciśnienie krwi
  • niedobór snu
  • zmienne warunki pogodowe

Jak sama nazwa wskazuje, ból klasterowy występuje w tzw. klasterach, czyli seriach. Częstotliwość występowania klasterowego bólu głowy jest bardzo różna. Atak bólu trwa od 15 do 180 minut. Epizodyczny ból cechuje się występowaniem bólów głowy nawracających kilka razy dziennie i występujących każdego dnia przez kilka tygodni. Z kolei przewlekła postać bólu klasterowego to napady występujące codziennie niemal przez cały rok, gdy okres wolny od bólu nie przekracza jednego miesiąca.

Objawy klasterowego bólu głowy

objawy klasterowego bólu głowy
Fot.: Unsplash.com

Ból klasterowy to ból jednostronny, obejmujący połowę twarzy – policzek, oczodół, a nawet ucho i okolicę potyliczną. Ból pojawia się nagle i bardzo szybko narasta. Ból to nie jedyny objaw – towarzyszy mu m. in.:

  • zaczerwienienie i łzawienie oka
  • opadanie powieki
  • zwężenie źrenicy
  • obrzęk połowy twarzy
  • nadmierna potliwość okolicy czołowej
  • uczucie zatkania nosa.

Może pojawić się nadmierna pobudliwość, niepokój, a nawet agresja. Chory nie może usiedzieć w miejscu, odczuwa ciągłą potrzebę zmiany pozycji ciała. Ponadto bólowi głowy mogą towarzyszyć takie objawy ogólne jak nudności i wymioty, zaburzenia akcji serca.

Diagnostyka klasterowego bólu głowy

Rozpoznanie bólu klasterowego opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim, a także badaniu neurologicznym oraz takich badaniach obrazowych jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w celu wykluczenia takich przyczyn bólu jak migreny, nowotwory czy hemikrania.

Leczenie klasterowego bólu głowy

leczenie klasterowego bólu głowy
Fot.: Unsplash.com

W terapii klasterowego bólu głowy ogromna waga przywiązywana jest do przerwania ataków klasterowych, a także zapobiegania ich pojawieniu w przyszłości. Jeśli chodzi o przerywanie ataku bólowego, bardzo często atak trwa na tyle krótko, że ustępuje samoistnie zanim leki przeciwbólowy zacznie działać. W celu przerwania napadu bólu można stosować tryptany w postaci sprayu donosowego lub iniekcji. Niekiedy stosowane są także takie preparaty jako ergotamina oraz dihydroergotamina. Dobre efekty przynosi także wdychanie czystego tlenu przez maskę. Z kolei profilaktykę napadów bólowych umożliwia stosowanie takich leków jak blokery kanału wapniowego, węglan litu oraz glikokortykosteroidy. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia bólów klasterowych, możliwe jest natomiast uzyskanie jak najdłuższych okresów remisji i zmniejszenie częstości napadów bólowych.

Bibliografia:

Prusiński A. ,Klasterowy ból głowy, PZWL, ,Warszawa, 1993

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here