bieżnia do ćwiczeń
Fot.: Unsplash.com

Bieżnia to doskonałe narzędzie do treningu cardio. Umożliwia efektywny trening zarówno w klubie fitness, jak i w domu. Daje możliwość trenowania w różnym tempie- lekkiego spaceru, intensywnego biegu czy treningu interwałowego, o zmiennej intensywności. Od Ciebie zależy, jak zaplanujesz swą aktywność i czy trening na bieżni będzie nużący, czy wręcz przeciwnie.

Czym jest bieżnia domowa?

Bieżnia elektryczna to sprzęt do treningu domowego, umożliwiający wykonanie efektywnego treningu cardio. Bieżnia ma postać pasa biegowego, napędzanego silnikiem elektrycznym  i wyposażonego w system amortyzacji. Zazwyczaj bieżnia jest także wyposażona w komputer, co umożliwia sterowanie aparaturą, wybór rozmaitych programów treningowych oraz oszacowanie ilości spalonych kalorii czy przebytego dystansu.

Czym kierować się przy wyborze bieżni?

trening na bieżni
Fot.: Unsplash.com

Na rynku dostępne są bieżnie elektryczne i magnetyczne. Różnią się one sposobem zasilania, natomiast osiągane na nich efekty treningowe są porównywalne. Bieżnia elektryczna ma wbudowany silnik zasilany prądem elektrycznym, zaś bieżnia magnetyczna jest pozbawiona zasilania. Tym, co wprawia ją w ruch, jest siła naszych mięśni. Powoduje ona rozruszanie taśmy bieżni; ten typ sprzętu polecany jest bardziej zaawansowanym sportowcom, gdyż jest bardziej wymagający pod względem siły i wytrzymałości.

Innymi parametrami określającymi funkcjonalność bieżni są: moc znamionowa (określana jako KM), maksymalna prędkość (km/ h), kąt nachylenia bieżni oraz rozliczne funkcje sterowane komputerowym wyświetlaczem. Wyświetlacz informuje m. in. o czasie treningu, przebytym dystansie, prędkości, kącie nachylenia oraz tętnie ćwiczącego; ponadto umożliwia wybór licznych programów treningowych. Osoby z nadwagą powinny przeanalizować maksymalne dopuszczalne obciążenie bieżni. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Gdy planujemy trening w warunkach domowych, należy wziąć pod uwagę wymiary bieżni oraz możliwość jej łatwego składania, a także wagę – tak, by jej transport w obrębie mieszkania nie był utrudniony.

Jak ćwiczyć na bieżni domowej?

Wielu miłośników biegów na świeżym powietrzu nie wyobraża sobie zastąpienia takiego treningu ćwiczeniami na bieżni, jednak takie rozwiązanie ma wiele zalet, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Jak urozmaicić trening na bieżni, by trening nie był monotonny? Poza oczywistą zmianą kąta nachylenia bieżni, symulującą podbiegi na wzniesienia, można modyfikować także tempo biegu. Taki trening interwałowy to najskuteczniejszy rodzaj aktywności fizycznej, doskonale redukujący masę ciała czy poprawiający wytrzymałość mięśniową i wydolność. Jego podstawą jest utrzymywanie zmiennego tętna podczas wysiłku. Możesz także wykorzystać hantle i podczas trenowania dolnych partii ciała na bieżni, zadbać także o barki i ramiona.

Trening na bieżni, jak każdy inny, należy rozpocząć od rozgrzewki, a zakończyć rozciąganiem całego ciała. Aby uprzyjemnić czas treningu i podnieść jego tempo, warto przygotować play listę ulubionych piosenek o energetycznym tempie. A potem nie pozostaje nic innego, jak wykonać trening. Bieżnia to doskonały sposób na wszechstronny trening – wystarczy odwołać się do własnej kreatywności i stworzyć unikalny system treningowy.

Zalety ćwiczeń na bieżni domowej

ćwiczenia na bieżni
Fot.: Unsplash.com

Bieżnia jest stosunkowo łatwym w obsłudze sprzętem do ćwiczeń. Bieżnia ma idealną powierzchnię, która jest znacznie łatwiejsza do opanowania niż chodniki, krawężniki lub szlaki, a ryzyko potknięcia jest zmniejszone. Ponadto na bieżni można ćwiczyć zawsze, bez względu na pogodę.

Wszystkie aspekty treningu mogą być kontrolowane przez użytkownika: prędkość, nachylenie, okres rozgrzewki, intensywność treningu, czas jego trwania, ilość spalanych kalorii. Ponadto użytkownicy mogą projektować niestandardowe programy, aby pasowały do czasu, w jaki muszą ćwiczyć. Bieganie na bieżni zazwyczaj spala kalorie szybciej niż większość innych form ćwiczeń w domu, takich jak jazda na rowerze

Bibliografia:

Brown L., Treadmill running to improve speed; Strenght and Conditioning Journal, 2002

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here