Okres wiosenno – letni to czas zwiększonej ekspozycji skóry na słońce. W tym czasie konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony anty UV. W tym celu można aplikować na skórę odpowiednie kosmetyki ograniczające przenikanie promieniowania słonecznego przez skórę lub stosować naturalne filtry, np. olej koksowy, masło shea czy olejek z nasion marchwi.
Spis treści
Dlaczego ochrona antyUV jest taka ważna?

Odpowiedź na pytanie, kto powinien stosować ochronę przeciwsłoneczną jest bardzo prosta -każdy! Mężczyźni, kobiety i dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinni codziennie stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Obejmuje to ludzi, którzy opalają się łatwo i tych, którzy nie łapią łatwo opalenizny. Jedynym wyjątkiem są dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy; ich skóra jest bardzo wrażliwa. Należy utrzymywać je z dala od słońca, przebywać w cieniu i zakładać odzież chroniąca przed słońcem – to najlepsze sposoby ochrony niemowląt.
Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym ma przede wszystkim wymiar zdrowotny – to najskuteczniejsza profilaktyka nowotworów skóry rozwijających się pod wpływem ekspozycji na słońce – raka płaskonabłonkowego skóry oraz czerniaka. Pod wpływem promieniowania UV może dojść do uszkodzenia DNA komórek skóry i rozwoju zmian nowotworowych. Ponadto promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę włókien kolagenowych, a także sprzyja przesuszeniu skóry i naruszeniu ochronnej warstwy hydrolipidowej. Wszystko to przekłada się na pogorszenie wyglądu skóry, która traci elastyczność i blask. A w dłuższej perspektywie czasu zaobserwować można nasilone starzenie się skóry – utratę elastyczności, pojawienie się zmarszczek, przebarwienia skórne.
Jak stosować filtry antyUV?
Filtry przeciwsłoneczne należy stosować przed każdym wyjściem na słońce. Zaleca się zaaplikować odpowiedni preparat na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a także co dwie godziny podczas dłuższego pobytu na słońcu. Także każdorazowo po wyjściu z wody należy nałożyć nową warstwę filtra przeciwsłonecznego. Krem z filtrem to nie wszystko – pamiętajmy ponadto o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do włosów z filtrami UV, a także chrońmy oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne.
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
Podstawowe dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych to filtry mineralne i filtry chemiczne. Filtry mineralne to przede wszystkim tlenek cynku i tlenek tytanu. Ich zasada działania sprowadza się do odbijania i rozpraszania promieniowania UV. Tego typu filtry mogą blokowac niemal wszystkie promienie UV padające na skórę, zapewniając niezwykle skuteczną ochronę. Tego typu filtry stwarzają niewielkie ryzyko alergii, dlatego mogą być stosowane u małych dzieci oraz osób o wrażliwej skórze.
Filtry chemiczne przenikają w głąb naskórka i pochłaniają promieniowanie słoneczne. Tego typu filtry ukrywają się pod takimi nazwami jak Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis- Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate. Stosowanie takich filtrów stwarza ryzyko powstania alergii skórnych.

O tym, w jakim stopniu dany krem z filtrem chroni skórę przed promieniowaniem UV informuje współczynnik SPF, czyli Sun Protection Factor. Wskaźnik ten informuje o tym, ile promieniowania UV potrzeba, aby wywołać rumień na skórze zabezpieczonej preparatem przeciwsłonecznym w porównaniu do skóry nie zabezpieczonej w żaden sposób przed słońcem. Im większa wartość współczynnika SPF, tym większy stopień ochrony skóry przed słońcem. Należy jednak pamiętać, że nie stwierdzono wprost proporcjonalnej zależności między wielkością wskaźnika SPF a skutecznością ochrony anty UV. Co to oznacza w praktyce? SPF o wartości 15 zatrzymuje promienie słoneczne w 93%, a SPF 30 – w 97%. Nie ma natomiast preparatów, które chroniłby w 100% przed słońcem.
Naturalne filtry antyUV
Poza kremami z filtrem przeciwsłonecznym, można sięgać po naturalne substancje mogące pełnić rolę filtrów przeciwsłonecznych. Wśród najczęściej stosowanych filtrów wymienić można olejek kokosowy, olej z nasion marchwi, olej z pestek malin, olej z kiełków pszenicy. Ponadto na skórę aplikować można olej makadamia, olejek jojoba, oliwę z oliwek czy olej arganowy. Należy oczywiście mieć na uwadze, że tego typu ochrona nie jest duża, a wartość SPF wynosi nie więcej niż 10.
Bibliografia:
Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV; Farm Pol 2009