ćwiczenia na siłowni
Fot.: Unsplash.com

Rosnąca popularność wszelkich rodzajów aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi ofert klubów fitness i siłowni. Siłownia to miejsce, w którym dzięki dostępności profesjonalnego sprzętu i możliwości konsultacji z wyspecjalizowana kadrą trenerską, możliwe jest osiągnięcie wszystkich celów treningowych czy sylwetkowych. Ćwiczyć można także w domu – i to nawet bez jakiegokolwiek sprzętu. Najważniejsze, aby regularnie pracować nad każdą partią mięśniową.

Samodzielny trening na siłowni

trening personalny
Fot.: Unsplash.com

Na siłowni można z powodzeniem trenować wedle ułożonego samodzielnie planu treningowego. Dostępność wielu maszyn treningowych daje dużą dowolność w doborze ćwiczeń. Jeśli brak Ci pomysłu na plan treningowy, możesz po prostu wykorzystać w treningu każdą dostępną opcję sprzętową, przechodząc z jednej maszyny na drugą. Gdy dysponujesz większą wiedzą i świadomością celu treningowego, dobrze jest pokusić się o samodzielne skomponowanie planu treningowego, uwzględniającego ćwiczenia na klatkę piersiową czy ćwiczenia na barki. Uwzględnić należy zwłaszcza te partie mięśniowe, nad którymi chcemy szczególnie popracować. Ale dobry trening to taki, które obejmuje całe ciało. Kluczowe dla skuteczności i bezpieczeństwa treningu jest perfekcyjne opanowanie techniki ćwiczeń. Ćwiczenia z obciążeniem wymagają doskonałego prowadzenia ruchu i kontroli nad całym ciałem. W razie wątpliwości można zapytać ćwiczącego obok sportowca lub służącego radą trenera. A gdy najpewniej czujemy się, ćwicząc pod stałą opieką profesjonalisty? Wtedy warto skorzystać z usług trener personalnego. Zaproponuje on skuteczne ćwiczenia na każdą partię ciała – ćwiczenia na ramiona, a także ćwiczenia na uda.

Trening z trenerem personalnym

Niektóre siłownie udostępniają dla ćwiczących trenera, który pomoże rozwiać wątpliwości związane z technika wykonywanych ćwiczeń. Jest to jednak poradnictwo okazyjne. Jednak chęć zindywidualizowanej, całościowej opieki, narzuca konieczność skorzystania z usług trenera personalnego. Taki profesjonalista ułoży plan treningowy spełniający założone przez nas cele – trening na siłę, trening redukujący tkankę tłuszczową lub trening na rzeźbę. Bardzo często trener personalny zapewnia tez opiekę dietetyczną, ustalając nasze zapotrzebowanie kaloryczne i komponując indywidualny jadłospis. Tak szeroko zakrojona opieka specjalisty od treningu i żywienia to gwarancja sukcesu.

A może cardio?

Siłownia to nie tylko ćwiczenia z obciążeniem – to także sprzęt do treningu cardio, doskonale uzupełniającego trening siłowy. Bieżnia, rowerek stacjonarny czy orbitrek to sprzęty, z którymi powinien zaprzyjaźnić się każdy bywalec siłowni. Trening cardio doskonale przyspiesza metabolizm i dzięki poprawie krążenia, gwarantuje dotlenienie całego organizmu. To także świetny sposób na poprawę kondycji – zwłaszcza tabata. Trening siłowy wymaga 48- godzinnej regeneracji mięśni, doskonałym sposobem na wypełnienie luki w treningach siłowych jest właśnie trening cardio. Nie powoduje on znacznego przeciążenia mięśni, przyspiesza jednak metabolizm i utrwala efekty treningu siłowego. Trening cardio pozwala wymodelować zarówno górną, jak i dolną partię ciała, obejmując zarówno ćwiczenia na pośladki i uda, jak i ćwiczenia klatki piersiowej i brzucha. Warto uwzględnić ponadto takie aktywności jak pływanie czy jazda na rowerze.

Trening w domu – aktywność dla każdego

trening w domu
Fot.: Unsplash.com

Aby porządnie zmęczyć mięśnie nie trzeba udawać się na siłownię. Można z powodzeniem trenować w domu, wykonując takie ćwiczenia na brzuch jak plank czy brzuszki. Osoby cierpiące na nadmierne napięcie mięśni mogą wykonywać ćwiczenia rozciągające, np. jogę, świetnie sprawdzają się także ćwiczenia na plecy i ćwiczenia na ból kręgosłupa. Ćwiczenia w domu można wykonać bez żadnego sprzętu – wystarczy jedynie wygodny strój sportowy. Trening w domu można oczywiście urozmaicić sprzętem do ćwiczeń – może to być skakanka, rowerek stacjonarny, hantle, sztanga czy większe sprzęty, takie jak rowerek stacjonarny. Dużym ułatwieniem mogą być programy treningowe dostępne w internecie – takie kompletne treningi umożliwiają opanowanie poprawnej techniki ćwiczeń i zapewniają zróżnicowaną aktywność fizyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here