kłykciny kończyste
Fot.: Unsplash.com

Kłykciny kończyste, czyli brodawki to zmiany skórne powstające w przebiegu infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Pojawiają się w okolic genitaliów u kobiet i mężczyzn. Infekcja jest przenoszona drogą płciową. Przebieg zakażenia może być bezobjawowy lub towarzyszy mu powstanie charakterystycznych zmian skórnych.

Co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste, czyli brodawki narządów płciowych są najczęściej występującą infekcją wirusową okolic płciowych. Są spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), którym może być przekazywany podczas kontaktu seksualnego. Nie u każdej osoby zakażonej pojawiają się brodawki narządów płciowych. Dla większość ludzi, w tym tych osób, które mają widoczne brodawki, wirus zostanie samoistnie usunięty z organizmu. Brodawki narządów płciowych rzadko powodują jakiekolwiek długotrwałe problemy zdrowotne, jednak należy je obserwować, gdyż zmiany te mogą mieć tendencję do powiększania się.

Brodawki narządów płciowych są spowodowane infekcją skóry narządów płciowych i okolicy odbytu u chorych zainfekowanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 100 różnych typów wirusa HPV, ale brodawki genitalne są spowodowane tylko przez dwa rodzaje wirusów HPV – typy 6 i 11. Są to te serotypy wirusa, które nie powodują zmian rakowych (raka szyjki macicy czy raka jąder) – za takie zmiany odpowiedzialne są typy 16 i 18 wirusa HPV.

Kto jest narażony na powstanie kłykcin kończystych?

narażenie na wirusa HPV
Fot.: Unsplash.com

Kłykciny kończyste powstają w wyniku infekcji wirusem HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Ryzyko zakażenia wzrasta w efekcie oddziaływania następujących czynników:

  • wczesny wiek inicjacji seksualnej
  • duża liczba partnerów seksualnych
  • uprawianie seksu bez prezerwatywy
  • palenie papierosów
  • stany obniżonej odporności
  • współwystępowanie innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak objawiają się kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to zmiany skórne pojawiające się w okolicy genitaliów oraz odbytu. Początkowo mają postać małych, cielistych brodawek o wielkości nie przekraczającej kilka mm. Z czasem mogą się powiększać i nabierać kalafiorowego kształtu, a także zlewać się w większe struktury. Może im towarzyszyć swędzenie oraz krwawienie podczas stosunku seksualnego, a także dyskomfort. Zazwyczaj kłykciny kończyste pojawiają się w przeciągu kilku miesięcy od zakażenia. U kobiet najczęstszą lokalizacją tych zmian skórnych są wargi sromowe oraz okolice odbytu, zaś u mężczyzn zaobserwować można brodawki na prąciu, mosznie i odbycie. Niekiedy brodawki mogą pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej; wówczas źródłem zakażenia jest seks oralny. Zdarza się, że zakażenie wirusem HPV przebiega zupełnie bezobjawowo.

Diagnostyka kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste nie mają bardzo charakterystycznego wyglądu, zatem muszą być różnicowane z innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Kłykciny powinny być różnicowane m. in. z liszajem płaskim, brodawkami łojotokowymi czy włókniakami miękkimi. U kobiet duże znaczenie ma jednoczesne wykonanie cytologii, co ma na celu wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych wywołanych przez inne szczepy wirusa HPV.

Leczenie kłykcin kończystych

leczenie kłykcin kończystych
Fot.: Unsplash.com

W terapii brodawek genitalnych stosuje się kilka metod. Jedną z nich jest zabieg chirurgiczny, stosowany w przypadku dużych zmian. Mniejsze zmiany można usunąć w zabiegu krioterapii, a także laseroterapii lub elektrokoagulacji. Krioterapia polega na potraktowaniu zmian skórnych ciekłym azotem, a elektrokoagulacja to wykorzystanie prąd zmiennego w celu elektrokoagulacji białek tkankowych. Z kolei działanie lasera sprowadza się do wywołania miejscowego efektu fototermicznego. Możliwe jest także stosowanie farmakoterapii. Mowa o aplikowanych miejscowo na zmiany skórne preparatach, zawierających m. in. wyciąg z zielonej herbaty czy podofilotoksynę. Usunięcie zmian nie chroni przed ich pojawieniem się w przyszłości, dlatego istotne znaczenie ma profilaktyka. Należy unikać przygodnych stosunków seksualnych i używać prezerwatyw.

Bibliografia:

Yanofsky V. i in., Genital warts – a comprehensive review; J Clin Aesthet Dermatol, Jun 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here