właściwości herbaty konopnej
Fot.: Unsplash.com

Susz z liści konopi siewnej służy do przyrządzenia smacznego, orzeźwiającego naparu. Poza walorami smakowymi, herbatka konopna wyróżnia się wysoką zawartością związków aktywnych, takich jak antyoksydanty, kannabinoidy, witaminy i składniki mineralne. Po napar konopny mogą sięgać osoby zestresowane, pracujące umysłowo, pragnące wspomóc funkcjonowanie serca czy mózgu.

W jaki sposób pozyskiwana jest herbata konopna?

herbata konopna
Fot.: Unsplash.com

Herbatka konopna pozyskiwana jest z części rośliny konopi siewnej. Jest to legalna uprawa konopna, wolna od zawartości związku THC odpowiedzialnego za wystąpienie halucynogennego działania konopi indyjskich. W celu uzyskania herbaty konopnej suszone są listki konopi. Możliwe jest wzbogacenie naparu także o susz z kwiatostanów – i wówczas herbata zawiera dodatkowo cenne kannabinoidy.

Napar zawiera mnóstwo związków zawartych w roślinach konopi, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Herbata konopna stanowi źródło licznych witamin i składników mineralnych, a także cennych antyoksydantów wspomagających walkę z wolnymi rodnikami. Ponadto w herbacie konopnej znaleźć można najcenniejsze związki konopne – kannabinoidy, w tym CBD. Są to związki aktywne o niezwykle korzystnym wpływie na organizm, pobudzające funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Produkt nie zawiera THC i nie ma działania halucynogennego. Spożywając herbatę można liczyć na efekt tonizowania układu nerwowego, bez nadmiernego pobudzenia. To idealne rozwiązanie dla wszystkich – zarówno osób aktywnych umysłowo, jak i fizycznie.

Właściwości prozdrowotne herbaty konopnej

Herbatki konopne mogą działać jako reduktory stresu – a to dzięki zawartości aminokwasów i innych związków aktywnych, które znajdują się w olejkach eterycznych roślin. Oprócz innych relaksujących składników, rośliny konopi zawierają związki znane jako kannabinoidy, które działają na drodze regulowania reakcji na stres w organizmie. To pozwala zmniejszyć incydenty lęku i stres, napięciowe bóle głowy, problemy ze snem i rozdrażnienie.

Ból stawów i zapalenie stawów są bolesnymi chorobami. Dotykają one nie tylko osób starszych, ale nawet młodych dorosłych. Niezależnie od tego, czy spędzamy długie godziny przy biurku, dokucza nam brak ruchu fizycznego, urazy sportowe lub dziedziczne choroby kości, zapalenie stawów jest powszechną dolegliwością dotykającą coraz młodszych osób. Picie herbaty CBD pozwala zmniejszyć ból stawów i złagodzić stan zapalny. Oprócz uspokajającego działania herbaty CBD, pacjenci cierpiący na zapalenie stawów odczuwają ulgę fizyczną i psychiczną.

Napar z liści konopi może wpływać korzystnie na funkcjonowanie układu oddechowego, sprzyjając rozszerzeniu pęcherzyków płucnych. Dzięki zmniejszeniu oporu dróg oddechowych, osoby cierpiące na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mogą oddychać swobodniej.

Jednym z zastosowań konopi jest łagodzenie negatywnych skutków ubocznych chemioterapii, w tym nudności. Herbata konopna może redukować mdłości, a także wspomagać apetyt u osób przewlekle chorych.

Picie herbaty konopnej wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, a tym samym może zapewnić profilaktykę takich schorzeń jak nadciśnienie, miażdżyca, przewlekłe stany zapalne, a nawet nowotwory.

Jak przyrządzać herbatę konopną?

jak parzyć herbatę konopną
Fot.: Unsplash.com

Herbata konopna to bardzo zdrowy i smaczny napar, który można przygotowywać na wiele sposobów, zalewając susz wrzątkiem lub nieco chłodniejszą wodą. Napar można wzbogacić o dowolne dodatki (miód, mleko konopne, suszone owoce). Herbatę można popijać codziennie w ciągu dnia – to pyszna i zdrowa alternatywa dla innych herbat oraz kawy. Najlepiej jest przygotować napar, zalewając łyżkę naparu wrzątkiem i zaparzając pod przykryciem przez 10 minut.

Napar z liści konopi można także zastosować jako dodatek do kąpieli, wykorzystywany jest także w celu przyrządzenia inhalacji.

Bibliografia:

Hazekamp A., A review of cannabis tea; Cannabis chemistry, 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here