hemoroidy objawy
Fot.: Pexels.com

Hemoroidy zyskują już miano choroby cywilizacyjnej – niemal co drugi Polak w jakimś okresie życia uskarża się na te wstydliwą i bardzo uciążliwa dolegliwość. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, są naturalnymi strukturami odbytu, uszczelniając jego ujście i kontrolując wraz z mięśniami zwieracza wydalanie. Gdy pojawiają się zaburzenia ich anatomii oraz funkcji – pojawiają się objawy generujące znaczny dyskomfort.

Czym są hemoroidy?

Fizjologicznie hemoroidy to jamiste struktury naczyniowe uszczelniające ujście odbytu. Hemoroidy, zwane inaczej guzkami krwawniczymi, umożliwiają także właściwe formowanie stolca i trzymanie gazów trawiennych. Gdy na skutek działania wielu czynników dochodzi do ich przekrwienia i poszerzenia – wtedy mówimy o chorobie hemoroidalnej. Jednak w potocznym rozumieniu to właśnie termin hemoroidy utożsamiany jest z obecnością uciążliwych objawów i niekiedy poważnych konsekwencji zdrowotnych.

hemoroidy dieta
Fot.: Unsplash.com

Jak wyglądają hemoroidy? Podczas wypróżniania hemoroidy wypełniają się niewielką ilością krwi, która potem sama odpływa do naczyń żylnych krążenia obwodowego. Gdy jednak poddawane są ciągłemu, wzmożonemu przekrwieniu, np. w czasie zaparć, którym towarzyszy wzmożone parcie- ich ściany ulegają stopniowemu rozciąganiu, co ostatecznie daje objawy odczuwalne jako świąd i pieczenie okolic odbytu czy krwawienie. Początkowo objawy hemoroidów mogą być bagatelizowane, gdyż ich nasilenie nie jest znaczne, a ponadto mają przerywany charakter. Najczęstsze przyczyny hemoroidów to ciąża, otyłość, dieta uboga w błonnik, która prowadzi do występowania zaparć. U kobiet często pojawiają się hemoroidy po porodzie.

Objawy hemoroidów

Najczęściej zgłaszane objawy to swędzenie i pieczenie okolic odbytu, krwawienie, trudności z całkowitym wypróżnieniem czy nietrzymanie stolca. Zauważyć można obecność śluzu w kale, a także żywoczerwona krew na powierzchni stolca. Najczęściej objawy te występują pojedynczo, choć możliwe jest wystąpienie wielu ich kombinacji. Nasilenie objawów odpowiada czterem stadiom nasilenia choroby, a najwłaściwszą drogą postępowania w powstrzymaniu choroby jest jej jak najwcześniejsza diagnoza i wdrożenie leczenia.

Leczenie hemoroidów – domowe sposoby i leki

Terapia hemoroidów tak naprawdę rozpoczyna się na etapie ich profilaktyki. Aktywność fizyczna, zbilansowana lekkostrawna dieta i unikanie używek, rozumiane jako szeroko pojęty zdrowy model życia, sprawdzają się także w profilaktyce choroby hemoroidalnej. Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Gdy pojawią się hemoroidy, leczenie domowe ma na celu uzyskanie regularnej czynności jelit i wypróżnień. Istotne znaczenie ma także zmniejszenie nadwrażliwości śluzówki oraz objawowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

hemoroidy domowe sposoby
Fot.: Pexels.com

Z kolei miejscowo stosowana farmakoterapia – maści steroidowe, przeciwbólowe oraz środki ściągające, wykazują różną skuteczność, same będąc niekiedy źródłem uciążliwych dolegliwości, np. uczuleń. Maść na hemoroidy dostępna bez recepty prowadzi do łagodzenie stanu zapalnego, obrzęku i świądu. Podobnie działają na hemoroidy czopki. Doskonałe efekty terapeutyczne wykazują natomiast zioła na hemoroidy, które działają w delikatne i bezpieczny, a zarazem skuteczny sposób. Zioła wykazują wysoką skuteczność działania, często wieloaspektowego, nie powodując jednocześnie żadnych ubocznych skutków. Zioła na hemoroidy wykazują najwyższa skuteczność działania w początkowych stadiach choroby, potem stanowią wsparcie profesjonalnej terapii, z zabiegiem operacyjnym włącznie. Dlatego tak ważne jest zapobieganie hemoroidom, a jeśli objawy już się pojawią – natychmiastowe zastosowanie skutecznych sposobów na hemoroidy. Zioła na hemoroidy o najlepszym działaniu to skrzyp polny, rdest ptasi, szałwia i korzeń prawoślazu.

Profilaktyka hemoroidów

Każdy cierpiący na hemoroidy powinien prowadzić aktywny tryb życia, oparty na codziennej dawce ruchu, co wspomaga krążenie krwi i zapobiega jej zastojowi w układzie żylnym dolnych partii ciała. Z kolei dieta bogata w błonnik to najlepszy sposób na uciążliwe zaparcia, stanowiące główną przyczynę hemoroidów. Błonnik przyspiesza przechodzenie treści pokarmowej przez jelita, zmiękcza masę kałową i wspomaga usuwanie resztek pokarmowych zalegających w jelitach.

Bibliografia:

Obcowska A., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa; Nowa Med 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here