hantle
Fot.: Unsplash.com

Hantle to bardzo często wybierany sprzęt do ćwiczeń w domu. Korzystając z hantli o różnorodnym obciążeniu pozwala skutecznie urozmaicić trening cardio lub wykonać kompleksowy trening siłowy. Na ćwiczenia z hantlami mogą pozwolić sobie osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane.

Jakie hantle wybrać?

rodzaje hantli
Fot.: Pexels.com

Hantle dostępne w sklepach sportowych mogą różnić się wagą, a także materiałami, z których są wykonane. Hantle o stałej wadze mają określony ciężar – od 0,5 kilograma wzwyż. Z kolei hantle z regulowaną wagą zbudowane są ze stalowego pręta oraz doczepianych płytek o zróżnicowanym ciężarze. Takie rozwiązanie zajmuje znacznie mniej miejsca, jest bardziej ekonomiczne i praktyczne. Nie ma potrzeby zakupu kilku par hantli o różnym ciężarze.

Hantle mogą być wykonane z różnych tworzyw. Hantle gumowe, winylowe i neoprenowe zazwyczaj są dostępne w wadze od 0,5 do 5 kilogramów i są to hantle o stałym ciężarze. Hantle gumowe pokryte są gumą, co zabezpiecza podłogę przed zarysowaniami. Ciężarki winylowe mają wnętrze wykonane z masy betonowej, która na zewnątrz pokryta jest warstwą winylu. Z kolei hantle neoprenowe wykonane są z żeliwa i pokryte kauczukiem. Hantle żeliwne to hantle o zmiennym ciężarze, których każdy element wykonany jest z żeliwa.

Zalety ćwiczeń z hantlami

Hantle to sprzęt do ćwiczeń w domu, który praktycznie nie zajmuje miejsca – a stwarza ogrom możliwości dla treningów domowych. Wystarczy uzupełnić zwykłe przysiady o trzymanie hantli na wysokości klatki piersiowej i wyciskanie ich nad głową, aby ćwiczenie stało się bardziej efektywne i angażowało znacznie więcej grup mięśniowych. Najważniejsze zalety ćwiczeń z hantlami są następujące:

  • aktywują wiele różnych mięśni i stymulują wzrost mięśni
  • mogą poprawić zarówno siłę mięśni, jak i ich elastyczność
  • poprawiają koordynację i stabilność mięśni oraz stawów
  • zwiększają spoczynkową przemianę materii (spalanie kalorii)
  • zmniejszają ryzyko kontuzji i urazów podczas innych ćwiczeń
  • zwiększają siłę kości, mięśni i tkanki łącznej.

Jak ćwiczyć z hantlami?

Osoby rozpoczynające treningi z hantlami powinny zacząć od niewielkich ciężarów i skoncentrować się na wypracowaniu odpowiedniej techniki ćwiczeń. Z czasem można zwiększać obciążenie. Takie postępowanie pozwoli uniknąć kontuzji podczas treningu. Efektywność treningu można zatem zwiększać na drodze dokładania kolejnych obciążeń, ale także zwiększając ilość powtórzeń z hantlami lub tempo ćwiczeń. W przypadku ćwiczeń cardio hantle mogą być wykorzystane do zwiększenia intensywności wysiłku. Można wykonywać pajacyki trzymając hantle, bieg w miejscu z jednoczesnym „boksowaniem” hantlami. Poza tym hantle pozwalają na skuteczny, wszechstronny trening siłowy.

ćwiczenia z hantlami
Fot.: Unsplash.com

Hantle są bezpieczniejsze niż większość innych form budowania oporu podczas ćwiczeń, ponieważ ich waga jest równomiernie rozłożona po obu stronach uchwytu, co zmniejsza pewną niestabilność i daje większą kontrolę nad wykonywanymi ruchami. Dodatkowo, ponieważ hantle są „wolnymi ciężarami” (co oznacza, że nie są przymocowane do jakiejś maszyny, która ograniczają naturalny wzór ruchu), pozwalają poruszać się w sposób płynny i naturalny.

Przykładowe ćwiczenia z hantlami są następujące:

  • wyciskanie na leżąco – połóż się płasko na podłodze, trzymając hantle w każdej ręce nad klatką piersiową, utrzymując proste ramiona; obniż ciężary w kierunku klatki piersiowej, a następnie wypchnij je z powrotem mocno ku górze, aby powrócić do pozycji wyjściowej
  • wiosłowanie – trzymaj hantle rękami opuszczonymi luźno wzdłuż tułowia; pochyl się do przodu uginając lekko kolana i utrzymując proste plecy; przyciągnij hantle pionowo w górę, zginając ręce w łokciach i zbliżając łopatki do kręgosłupa; opuść ręce do pozycji wyjściowej
  • ćwiczenia na biceps – stań z hantlami po bokach i dłońmi skierowanymi do przodu; trzymając łokcie blisko boków ciała, podnieść hantle na drodze zgięcia rąk w łokciach i przyciągnięcia przedramion do klatki piersiowej; opuść je z powrotem do pozycji wyjściowej
  • ćwiczenia na triceps – stań prosto trzymając hantle nad głową jedną ręką i drugą ręką prostą, z dłonią opartą na biodrze; uginając rękę w łokciu przenieś hantel za głowę, a następnie podnieść go z powrotem do pozycji wyjściowej; ćwiczenie należy powtórzyć drugą ręką.

Bibliografia:

Widera P., Szymkiewicz K., Trenuj w domu; 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here