biała herbata
Fot.: Unsplash.com

Większość ludzi zna klasyczne prawdziwe herbaty, takie jak zielony, czarny i oolong, ale w rzeczywistości jest czwarta prawdziwa herbata, która niedawno zyskała popularność i uznanie naukowe. Biała herbata jest prawdziwą herbatą i najmniej przetworzone, co czyni go delikatną herbatą o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Korzyści z białej herbaty obejmują zapobieganie próchnicy zębów, promowanie zdrowej skóry i włosów oraz zwiększenie energii i czujności. Picie filiżanki dziennie może pomóc zapobiec częstym przeziębieniom i wyeliminować wolne rodniki, które mogą powodować szereg dolegliwości i schorzeń przewlekłych.

Jak powstaje biała herbata?

jak parzyć białą herbatę
Fot.: Unsplash.com

Biała herbata pochodzi z rośliny Camellia sinensis, podobnie jak czarna herbata, zielona herbata i herbata oolong. Zanim herbata się otworzy, pąki są zbierane do produkcji białej herbaty. Pąki te są zwykle pokryte drobnymi białymi włosami, które nadają herbacie biały odcień. Biała herbata jest zbierana głównie w prowincji Fujian w Chinach, ale są też producenci w Sri Lance, Indiach, Nepalu i Tajlandii.

Prawdziwe herbaty pochodzą z liści tej samej rośliny, więc różnica między herbatami opiera się na dwóch rzeczach: regionie, w którym roślina jest uprawiana i procesie produkcji. Jedną z różnic w procesie produkcji każdej prawdziwej herbaty jest czas, w której liście mogą się utleniać. Biała herbata jest najmniej przetworzona z prawdziwych herbat, a tym samym nie przechodzi długiego procesu utleniania. W przeciwieństwie do długiego procesu utleniania czarnej herbaty, co skutkuje ciemnym, bogatym kolorem, białe herbaty po prostu więdną i wyschną na słońcu lub kontrolowanym środowisku, aby zachować świeży charakter listków.

Ponieważ biała herbata jest minimalnie przetwarzana, ma delikatny profil smakowy z miękkim wykończeniem i jasnożółtym kolorem. Ma lekko słodki smak. Istnieje kilka różnych odmian, które mają owocowe, roślinne, pikantne i kwiatowe nuty smakowe.

Jak przygotować napar z białej herbaty?

Aby czerpać z pełni smaku i aromatu białej herbaty, a także jej unikatowych właściwości nie należy zalewać jej wrzątkiem. Łyżeczkę suszu herbacianego należy zalać wodą o temperaturze około 70 stopni, czyli  około 9 minut po przegotowaniu. Herbatę należy zaparzać pod przykryciem przez 4 – 6 minut.

Właściwości prozdrowotne białej herbaty

Wiele osób zmaga się z nieprawidłowościami skóry, takimi jak trądzik i przebarwienia. Biała herbata może pomóc osiągnąć nienaganną cerę dzięki właściwościom antyseptycznym i antyoksydacyjnym.

Biała herbata zawiera duże ilości fenoli, które mogą wzmocnić zarówno kolagen, jak i elastynę, nadając skórze gładszy, bardziej młodzieńczy wygląd. Te dwa białka są niezbędne w tworzeniu silnej skóry i zapobieganiu zmarszczek – dlatego można je znaleźć w różnych produktów do pielęgnacji skóry.

Biała herbata jest dobra nie tylko dla skóry, ale może również pomóc w uzyskaniu zdrowych włosów. Przeciwutleniacz o nazwie galusan epigalokatechiny może zwiększyć wzrost włosów i zapobiec przedwczesnemu wypadaniu włosów. Biała herbata również naturalnie chroni przed uszkodzeniem słonecznym, co może pomóc ochronić włosy przed przesuszeniem w miesiącach letnich. Biała herbata może przywrócić włosom naturalny połysk.

właściwości białej herbaty
Fot.: Unsplash.com

Biała herbata ma najwyższe stężenie L-teaniny wśród prawdziwych herbat. L-teanina jest znana z możliwości poprawy czujności i skupienia w mózgu poprzez hamowanie nadaktywności. Poprzez uspokojenie bodźców w mózgu, biała herbata może pomóc się zrelaksować, a jednocześnie zwiększyć ostrość myślenia.

Ten związek chemiczny wykazuje również pozytywne korzyści zdrowotne, jeśli chodzi o lęk. L-teanina promuje produkcję neuroprzekaźnika GABA, który ma naturalne działanie uspokajające. Najlepszą cechą białej herbaty jest o, że jednocześnie można czerpać korzyści ze zwiększonej czujności bez skutków ubocznych, takich jak senność.

Bibliografia:

Pawar H., White tea a day keeps disease away: a review; Curr Trends Biomedical Eng & Biosci, 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here