klub fitness
Fot.: Unsplash.com

Trening w klubie fitness to doskonała opcja dla zmotywowanych osób, które są w stanie poświęcić czas, aby udać się na zajęcia sportowe. Wykupienie karnetu na cały miesiąc lub dłuższy okres czasu to doskonała motywacja, aby nie szukać wymówek do opuszczenia treningu. A ćwiczenia pod czujnym okiem instruktora na pewno pozwolą na skuteczną redukcję masy ciała i wypracowanie nienagannej sylwetki. Jakie rodzaje zajęć sportowych w klubie fitness są szczególnie godne uwagi?

Stretching – nie tylko po treningu

Stretching, czyli rozciąganie kojarzone jest przede wszystkim z zakończeniem treningu. Wówczas rozciąganie pozwala na rozluźnienie mięśni i usprawnienie procesu regeneracji. Okazuje się jednak, że stretching można wykonywać także przed treningiem, a nawet potraktować go jako osobną formę aktywności fizycznej. Rozciąganie wykonywane jako autonomiczny trening pozwala na rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, wysmuklenie sylwetki oraz pobudzenie pracy układu sercowo – naczyniowego.

Stretching dynamiczny zalecany jest przed treningiem i polega na wykonywaniu krótkich, płynnych ruchów bez fazy zatrzymania pozycji. Takie rozciąganie pozwala podnieść wydajność mięśni oraz polepszyć dynamikę pracy mięśni. Z kolei stretching statyczny wykonywany jest przede wszystkim po treningu. Ta forma rozciągania polega na utrzymywaniu pozycji, w której rozciągany jest mięsień. Dzięki temu usprawniona zostaje eliminacja toksyn z mięśni i aktywowane są procesy regeneracji potreningowej.

Trening aerobowy – killer dla tłuszczu

zajęcia w klubie fitness
Fot.: Unsplash.com

Jedną z najpopularniejszych form treningu, umożliwiających odchudzanie jest trening aerobowy. Trening aerobowy to forma aktywności, w przebiegu której dochodzi do zwiększenia wymiany tlenowej organizmu. Mięśnie otrzymują maksymalną ilość tlenu, co oznacza ich efektywną pracę i pobudzenie metabolizmu – a to skutkuje szybszym odchudzaniem. Przykładami treningu aerobowego są: bieżnia, rowerek stacjonarny, zumba, aerobik, step, aeroboks.

Trening siłowy

Kiedyś kojarzony wyłącznie z męskim sportem i budowaniem sylwetki kulturysty, dziś trening siłowy postrzegana jest jako aktywność fizyczna polecana zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Istotą tej formy treningu jest praca nad rozbudową masy mięśniowej – ale wcale nie chodzi o znaczne przyrosty obwodów w bicepsie czy klatce piersiowej. Mowa o umiarkowanym zwiększeniu masy mięśniowej, widocznym jako harmonijna, sportowa sylwetka. Tyle wystarczy, aby zwiększyć podstawowe tempo przemiany materii i usprawnić spalanie tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj trening siłowy wykonywany jest z obciążeniem – mogą to być hantle, sztanga czy atlasy do ćwiczeń.

Crossfit – każdy trening to przygoda

crossfit
Fot.: Unsplash.com

Crossfit to jedne z najpopularniejszych zajęć sportowych. Ich najważniejszą zaletą jest ogromna różnorodność wykonywanych ćwiczeń, a także możliwość połączenia treningu wytrzymałościowego i siłowego, a nawet elementów gimnastyki. Każdy kolejny trening może być różny od poprzedniego. W trening wpleciony jest także element rywalizacji, dzięki czemu możliwe jest przekraczanie własnych ograniczeń. Crossfit zapewnia wzmocnienie mięśni, zwiększenie zakresów ruchu, polepszenie koordynacji ruchowej. W ramach tego treningu wykonywane są bardzo zróżnicowane ćwiczenia – brzuszki, pompki, przerzucanie opony, skoki na skakance, podnoszenie ciężarów.

Jak wybrać idealne zajęcia sportowe?

Kluby fitness oferują mnóstwo zróżnicowanych zajęć, na których pojawiają się bardzo różnorodne formy aktywności. Niektóre osoby od razu wiedzą, jaka forma treningu odpowiada im najbardziej. A niezdecydowani mogą wybrać się na darmowe zajęcia pokazowe lub wykupić jedne zajęcia na próbę. W ten sposób można przetestować różne formy aktywności i wybrać jedną lub kilka z nich. Najważniejsze, aby trening nie był przykrą koniecznością, a sposobem na miłe spędzenie czasu. Nie zawsze trzeba odbyć morderczy trening, aby zauważyć efekty. Lepiej trenować mniej intensywnie, aby nie doszło do przetrenowania i spadku motywacji – a wymarzona sylwetka wkrótce stanie się zrealizowanym celem.

Bibliografia:

Boyle M.,  Nowoczesny trening funkcjonalny; Wydawnictwo Galaktyka, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here