borówki
Fot.: Unsplash.com

Jednymi z najzdrowszych owoców są owoce jagodowe. Wyróżniają się niska kalorycznością, wysoką zawartością wody, a także bogatym składem witaminowo – mineralnym. Ponadto owoce te cechują się wysoką zawartością antocyjanów, czyli niezwykle skutecznych antyoksydantów. A związki te neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm, mogą zatem spowalniać rozwój rozmaitych chorób przewlekłych. Potwierdzeniem pozytywnego wpływu borówek na układ sercowo – naczyniowy mogą być wyniki badania przeprowadzonego na grupie kilkudziesięciu osób.

Właściwości prozdrowotne borówek

właściwości borówek
Fot.: Unsplash.com

Borówki to owoce o bogatym składzie odżywczym. 100 g tych owoców zawiera zaledwie 57 kcal, sporo błonnika oraz cennych witamin i składników odżywczych. Owoce te stanowią doskonałe źródło witaminy C, E i K, a także magnezu, fosforu, manganu, miedzi, potasu, selenu oraz żelaza. W owocach tych nie brakuje ponadto wielu antyoksydantów, reprezentowanych najliczniej przez wspomniana witaminę C oraz antocyjany. Te ostatnie to barwniki nadające owocom charakterystyczną barwę – od czerwonej, poprzez niebieską aż po fioletową. I to właśnie antocyjany są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości prozdrowotne borówek. Owoce te wykazują kompleksowe działanie kardioprotekcyjne, wynikające m. in. z ograniczenia rozwoju zmian miażdżycowych. Wynika to z korzystnego wpływu na śródbłonek naczyń, zahamowanie agregacji płytek krwi, a także ograniczenie odkładania się lipoprotein na śródbłonek naczyń. Kolejną cenną właściwością borówek, która wspomaga pracę układu sercowo – naczyniowego jest normalizowanie lipidogramu, a także ograniczenie stresu oksydacyjnego.

Borówki – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów – mogą wykazywać działanie protekcyjne względem nowotworów. Neutralizują one negatywny wpływ wolnych rodników na organizm, ponadto indukują ekspresję enzymów o aktywności antyoksydacyjnych, w tym peroksydazy, reduktazy oraz transferazy glutationowej. Ponadto hamują proliferację komórek nowotworowych i indukują proces ich apoptozy.

Borówki znane są z pozytywnego wpływu na narząd wzroku, usprawniając mikrokrążenie w oku, poprawiając percepcję wzrokową oraz widzenie nocne.

Wpływ borówek na układ krwionośny – wyniki badania

wpływ borówek na serce
Fot.: Unsplash.com

Niedawno opublikowano wyniki badania przeprowadzonego przez Rodriquez – Mateos i wsp., w którym analizowano wpływ codziennego spożywania borówek na funkcjonowanie układu krążenia. Czterdziestu zdrowym ochotnikom podawano przez miesiąc 200 g borówek w postaci napoju. Grupa kontrolna otrzymywała napój o podobnej zawartości witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Po zakończeniu testu wykazano, że w grupie spożywającej napój z borówek wykazano spadek ciśnienia krwi o 5 mmHg, co stanowi wynik porównywalny ze stosowaniem leków hipotensyjnych. Kolejną korzyścią z codziennego spożywania borówek była poprawa funkcjonowania śródbłonka naczyń krwionośnych. Taki pozytywny wpływ borówek na układ sercowo – naczyniowy zauważyć można było już 2 godziny po spożyciu napoju, a co więcej – efekt ten utrzymywał się średnio przez miesiąc. W grupie kontrolnej nie zauważono natomiast takich pozytywnych zmian. Wnioskiem z przeprowadzonego badania jest to, że regularne spożywanie borówek może przyczynić się do zredukowania ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego nawet o 20%.

Bibliografia:

Rodriguez – Mateos A. i in., Berry polyphenols and cardiovascular health; J Agric Food Chem, 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here