Badania na ojcostwo przeprowadza się w celu potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem. Obecnie najnowsze testy na ojcostwo dają 99% pewności.
Spis treści
Czym jest test na ojcostwo?
Badania na ojcostwo polegają na porównaniu materiału genetycznego domniemanego ojca i dziecka. Zestawia się ze sobą profile genetyczne na podstawie od 16 do 24 markerów. W ten sposób analizuje się zmienności w niekodujących fragmentach genów. To bardzo skuteczna metoda weryfikacji w przypadku spornego ojcostwa. Obecnie testy wykorzystujące 24 markery pozwalają potwierdzić ojcostwo w 99,9999% lub wykluczyć je w 100%. Określenie stopnia genetycznego pokrewieństwa między profilami pozwala bowiem na wykazanie, czy domniemany ojciec jest ojcem biologicznym. Tego typu badania na ojcostwo są bardzo często niepodważalnym dowodem w sprawach o ustalenie ojcostwa. Aby można było je wykorzystać w sprawie sądowej, muszą one zostać zlecone przez sąd i wykonane w odpowiedniej jednostce diagnostycznej. Sprawdź: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/
Badania na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu pobieranego najczęściej z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Samo pobranie wymazu jest bezbolesne. Ze względu na jego nieinwazyjność możliwe jest przeprowadzenie go u noworodków. Materiałem porównawczym może być także krew EDTA. Czasami badania na ojcostwo przeprowadza się również na podstawie mikrośladów. Z krwi, włosów z cebulkami, śliny można wyizolować DNA, które stanie się właściwą podstawą porównania materiału.
Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonuje się, aby potwierdzić lub wykluczyć biologiczne pokrewieństwo między osobą dorosłą a dzieckiem. Testy genetyczne są bardzo skuteczne. Stosuje się je więc nie tylko w celu zaspokojenia ciekawości i rozwiania ewentualnych wątpliwości, lecz także w przypadku rozprawy sądowej, podczas której konieczne jest potwierdzenie ojcostwa przed sądem (np. w walce o uzyskanie prawa do opieki nad dzieckiem). Najczęściej testy tego typu wykonuję mężczyźni, którzy podejrzewają, że nie są biologicznymi ojcami dzieci lub nie są tego faktu w 100% pewni. Badania na ojcostwo są także ważnym dowodem w sprawach o uznanie ojcostwa, rozwodowych związanych z ustaleniem prawa do opieki, a także zasądzeniem alimentów.
Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
Badania na ojcostwo można wykonać także przed narodzinami dziecka. Podobnie jak pobranie wymazu z błony nie są one inwazyjne. Podstawą porównania jest w takiej sytuacji krew matki i domniemanego ojca. W krwi przyszłej mamy znajdują się bowiem fragmenty DNA płodu, na podstawie których można dokonać porównania. Testy na ojcostwo wykonuje się czasem także podczas inwazyjnych badań prenatalnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o amniopunkcję i biopsję kosmówki. Tego typu testy wykonuje się jednak wyłącznie w przypadku wyraźnej konieczności i wskazania, ponieważ ze względu na inwazyjność badań pojawia się ryzyko poronienia.
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Badania genetyczne na ojcostwo nie należą do najtańszych. Ich cena różni się znacznie od typowych badań diagnostycznych. Wiele zależy oczywiście od typu placówki, w której wykonuje się takie badania, spełnianych przez nią norm, przyznanych certyfikatów, a także miejscowości, w której badania są wykonywane. Średnio za test na ojcostwo trzeba zapłacić między 1000 a 5000 złotych. Na wyniki oczekuje się do 2 tygodni od momentu pobrania materiału do badań.