Badanie dna oka

O wzrok trzeba dbać. Nie da się tego jednak robić wyłącznie z pomocą diety, pomimo tego iż witamina A, która występuje chociażby w marchewkach, rzeczywiście gwarantuje lepszą pracę oczu. Niezbędne do tego celu są bowiem specjalistyczne badania. Każdy powinien się im regularnie poddawać, a zwłaszcza ci, którzy mają już zdiagnozowane pewne wady wzroku. Do dogłębnej analizy stanu wzroku służy między innymi badanie dna oka Poznań, które występuje również pod nazwą „oftalmoskopii”. Pomaga ono wykrywać niepokojące zmiany, do których może dojść właśnie w narządzie wzroku. Często są one konsekwencją innych chorób, takich jak chociażby nadciśnienie tętnicze, dlatego też na badanie dna oka pacjenci mogą zostać skierowani nie tylko przez okulistę, ale również i przez kardiologa czy jeszcze innych specjalistów.

Kiedy warto wybrać się właśnie na badanie dna oka?

Jest ono zalecane w przypadku gdy wzrok zaczyna się nagle pogarszać i jego ostrość ulega wyraźnemu osłabieniu. Innym wskazaniem do przeprowadzenia badania dna oka może być zaburzony obraz barw i trudności z właściwym rozpoznawaniem kolorów. Pacjent w takich przypadkach przestaje widzieć „normalnie” i sam odczuwa, że jego oczy nie działają tak, jak powinny. Zdarza się również, że zaburzenia występują wyłącznie w obrębie jednego oka i ma się wrażenie, jak gdyby gałka oczna była pokryta drobnymi paseczkami czy plamkami. Tego rodzaju objawów nie wolno bagatelizować, zwłaszcza jeśli jednocześnie występuje przynajmniej kilka z nich.

Inne przypadłości i problemy, które powinny skłonić pacjentów do skorzystania z badania dna oka, zostały opisane szczegółowo na stronie wrosinski.pl, na którą na pewno warto zajrzeć, aby jeszcze lepiej zapoznać się z całym zabiegiem. Jak już to sobie wspomnieliśmy, dość często wykonuje się go osób chorujących na nadciśnienie, ale nie tylko. Na powstanie zaburzeń wzroku równie mocno narażeni są diabetycy, czyli osoby zmagające się z cukrzycą. Czasem też problemy z oczami występują u pacjentów ze zdiagnozowaną miażdżycą, która ogólnie rzecz biorąc negatywnie wpływa na pracę wszystkich naczyń krwionośnych, również tych występujących w obrębie oczu.

Na badanie dna oka warto też wybrać się w celach profilaktycznych. Nawet chorobom oczu można przecież spokojnie zapobiegać, a przynajmniej ograniczać ich dalszy postęp poprzez ich wczesne zdiagnozowanie i równie wczesne rozpoczęcie właściwego leczenia. Ten typ badania zaleca się niemalże wszystkim osobom, które chcą dbać o swoje zdrowie. Osoby, które nie ukończyły jeszcze czterdziestego roku życia, mogą się mu poddawać np. raz na trzy lata. Osoby starsze, w wieku między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, powinny to robić częściej, czyli średnio raz na dwa lata. A jak wygląda badanie dna oka? Wbrew pozorom nie jest ono aż tak bardzo skomplikowane czy czasochłonne, jednakże wymaga od pacjenta dobrego przygotowania się do zabiegu. Oczywiście to lekarz ustala zakres takich przygotowań. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje więc wszystkie niezbędne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here