4 sposoby na pocące się stopy

Na stopach zlokalizowanych jest wiele gruczołów potowych – nic dziwnego, że często bywają wilgotne! Wspomniana skłonność powoduje także większe ryzyko rozwoju grzybicy stóp, brodawek wirusowych i uszkodzeń naskórka. By poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością, sięgnij po odpowiednie preparaty do stóp.

Nadmierna potliwość stóp – najczęstsze przyczyny

  • często występuje w okresie zmian hormonalnych, np. okresie dojrzewania,
  • nieodpowiednie obuwie i skarpety – tanie, sztuczne materiały, które nie pozwalają skórze oddychać i odprowadzać nadmiaru wilgoci,
  • zaburzenia zdrowia organizmu,
  • brak higieny stóp – pomogą temu zaradzić odpowiednie kosmetyki do stóp.

Co na pocenie stóp? Puder lub zasypka

Antybakteryjny puder do stóp usunie brzydki zapach oraz zapobiegnie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Kosmetyk, dzięki swoim właściwościom chłonącym, absorbuje pot. Użycie takiego kosmetyku zapewnia także przyjemny efekt chłodzący i uczucie odświeżenia. Latem pudry do stóp mają jeszcze jedną zaletę – pomogą zapobiegać grzybicy, której ryzyko złapania rośnie na publicznych basenach.

Odświeżający krem do stóp – zabezpieczy skórę

Odpowiedni krem zmniejszy pocenie stóp, zapobiegnie rozwojowi bakterii, a także zregeneruje i nawilży skórę, która, przy nadmiernej potliwości stóp, w większym stopniu narażona jest na podrażnienia – np. otarcia. Wybieraj kremy oznaczone jako odświeżające, przeciwgrzybicze lub antybakteryjne. Obietnice producenta to jednak nie wszystko – najważniejsze jest sprawdzenie składu kosmetyku! Powinien on zawierać substancje takie jak: drzewo herbaciane, rokitnik, kora dębu, szałwia.

Dezodorant lub antyperspirant do stóp i obuwia – zniweluje nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemny zapach, który powodują pocące się stopy, wymaga użycia dezodorantu. Wybierz produkt, który można stosować zarówno na skórę, jak i do wnętrza buta, które przejmuje przykrą woń stóp i skarpet. Dzięki użyciu dezodorantu pocenie zostanie również ograniczone na czas określony przez producenta. Antyperspirant dodatkowo hamuje aktywność gruczołów potowych rozmieszczonych na stopach.

Odpowiednia higiena stóp to podstawa

O higienę powinny dbać nie tylko osoby, które mają skłonność do nadmiernego pocenia stóp, one jednak powinny zwrócić na nią szczególną uwagę. Oprócz codziennego mycia i zakładania codziennie czystych skarpet należy regularnie robić peeling stóp. Pozbycie się zrogowaciałego naskórka pomoże odświeżyć stopy i zniweluje nieprzyjemny zapach.

Pocenie się to proces naturalny – w ten sposób skóra pełni jedną ze swoich funkcji,   termoregulację. Jak wszystko w ludzkim organizmie, także te procesy mogą również ulec zaburzeniom. Jeżeli, pomimo zastosowania powyższych sposobów, problem wydaje się nie zmniejszać, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Być może chodzi o problem zdrowotny. Nadpotliwość stóp może być objawem m.in. takich chorób jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy nawet zaburzenia neurologiczne.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here