Na czym polega plombowanie zębów

Każdy ma obowiązek dbać o własne zęby, jeżeli pragnie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zęby bowiem mają ciągły kontakt ze spożywanym pokarmem. Bez względu na to, jaki pokarm ktoś spożywa, jeżeli zęby nie będą odpowiednio wyszczotkowane, pozostałości po jedzeniu będą powodowały powolne, ale stopniowo postępujące uszkodzenia. Jedną z najbardziej oczywistych oznak postępujących problemów z zębami na pewno jest próchnica. Objawia się ona jako charakterystyczny czarny osad na zębach, który pogłębia się wraz z czasem i sięga coraz dalej. Ostatecznie próchnica może doprowadzić do całkowitego zepsucia zęba, co zmusza do jego szybkiego usunięcia.

Na szczęście opracowanych zostało wiele metod walki z próchnicą. Większość z nich to metody prewencyjne, które opierają się na odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu czystości w jamie ustnej. To, w połączeniu z regularnymi wizytami kontrolnymi u dentysty, powinno zapewnić dobrą ochronę. Jednakże niekiedy pomimo najlepszych starań, próchnica zaczyna obejmować pojedyncze zęby. W takich przypadkach konieczna staje się wizyta u dentysty, która na celu ma przeprowadzenie zabiegu plombowania.

Na czym polega plombowanie zębów?

Otóż jest to jeden z najbardziej powszechnie wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Nawet najmniej doświadczeni stomatologowie potrafią go wykonywać i w większości przypadków jest to zabieg w pełni bezbolesny. Wiele jednak wynika z tego, gdzie próchnica jest zlokalizowana. Przebieg zabiegu plombowania zęba jest bardzo prosty. Podstawą zawsze jest dokładne oczyszczenie obszaru dookoła zęba, na którym będzie zakładana plomba. Następnie przy użyciu wiertła odpowiedniej wielkości usuwana jest część zęba, która została naruszona przez próchnicę. Ostatecznym krokiem jest wypełnienie powstałej dziury przy pomocy materiału, który silnie wiąże się z tkanką twardą zęba i tym samym zakrywa powstały po wierceniu ubytek. Używane do tego materiały to zazwyczaj specjalnie przygotowane żywice kompozytowe. Jako że przebieg zabiegu plombowania zęba pozwala na usunięcie fragmentu objętego próchnicą, choroba ta nie może się rozprzestrzeniać do pozostałych części zęba lub zębów sąsiednich. Zatem to co zapewnia plombowanie zębów to przede wszystkim ochrona przed postępującym zniszczeniem uzębienia.

Plombowanie jest także przydatną metodą w przypadku gdy doszło do ukruszenia fragmentu zęba. Pozwala bowiem uzupełnić powstałą dziurę, co zapobiega osadzaniu się w niej fragmentów pokarmu.

Plombowanie zębów wykonywane jest w każdym gabinecie stomatologicznym. Zaliczyć do tego należy także takie gabinety jak poznański M-Dent. Szczegóły oferty tego gabinetu można znaleźć na stronie internetowej https://www.emdent.pl/plombowanie-zebow/. Opisany jest tam przebieg zabiegu plombowania, wskazania ku jego wykonaniu i wiele innych przydatnych informacji. Jeżeli zatem ktoś zmaga się z ubytkami w zębach, plombowanie w dobrym gabinecie dentystycznym pomoże w szybkim uporaniu się z tym problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here