Usuwanie znamion to podstawowa metoda ich leczenia, zapobiegająca powstawaniu zmian nowotworowych. Nieleczone zmiany skórne łatwo mogą bowiem przerodzić się w czerniaka – niebezpieczny nowotwór złośliwy skóry. Jeśli na ciele pojawia się niepokojąca zmiana, jej stan należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Diagnostyką znamion skórnych zajmuje się lekarz dermatolog. On ocenia czy znamię należy usunąć, a jeśli tak, ustala najlepszą metodę leczenia.
Zwykle zaleca się chirurgiczne usuwanie znamion. Ten zabieg jest skuteczny i dostępny dla każdego pacjenta – zarówno zdrowego, jak i tego, u którego podejrzewa się chorobowe zmiany skórne. Wyłącznie w ten sposób można też usunąć czerniaka. Zabieg wykonany przy pomocy skalpela umożliwia bowiem przekazanie wycinka pobranej tkanki do badania histopatologicznego. Dopiero na podstawie jego wyniku stawia się stuprocentowo pewną diagnozę i ustala dalsze etapy leczenia.
Spis treści
Zmiany skórne
Najpopularniejszymi zmianami skórnymi, które zauważamy na ciele człowieka zwykle już od momentu urodzenia, są znamiona barwnikowe (pieprzyki). Powstają one w wyniku patologicznego nagromadzenia w skórze komórek barwnikowych. To one są odpowiedzialne za ciemniejszy kolor i widoczność pieprzyków. Gołym okiem zobaczyć możemy również brodawki (znamiona naskórkowe). Innym rodzajem zmian skórnych są znamiona przydatkowe, powstające w wyniku nadmiernego gromadzenia się łoju w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Mają one postać łagodnych i niewielkich guzów. Często nie są one widoczne gołym okiem, ale wyczuwalne pod naciskiem dłoni czy palca.
Groźnymi znamionami skórnymi są wszelkiego rodzaju guzy. Ich wystąpienie na powierzchni skóry każdorazowo powinno stać się powodem wizyty u dermatologa. Najczęściej diagnozuje się torbiele, tłuszczaki, włókniaki, kłębczaki i naczyniaki. Ich stan może się pogarszać, przeradzając się w nowotwór. Istotne jest zatem ich stałe monitorowanie. Teoretycznie najmniej groźnym znamieniem jest fizjologiczny ropień skórny. On bowiem jako jedyny powstaje na ciele człowieka wskutek naturalnego mechanizmu. Stanowi barierę ochronną dla krwiobiegu przed bakteriami i wirusami. Mogą się one dostać do organizmu poprzez ranę powstałą w wyniku przerwania ciągłości skóry.
Usuwanie znamion atypowych
Z pewnością nie wszystkie zmiany skórne wzbudzają niepokój u potencjalnych pacjentów. Niektóre z nich występują na powierzchni ciała fizjologicznie i nie stanowią zagrożenia dla stanu zdrowia człowieka. Należy jednak pamiętać, że takie znamiona zwykle nie dają widocznych objawów. Ich rozmiar, kolor i struktura nie ulegają zmianie. Obserwując je, nie zauważamy niczego niepokojącego. Inaczej jest natomiast z atypowymi zmianami skórnymi.
Większość znamion skórnych, które znajdują się na ciele człowieka, ma charakter wrodzony. Są z nami zatem od urodzenia, ale niektóre z biegiem lat mogą zmieniać swoją postać. Zauważalna zmiana w ich wyglądzie powinna stanowić dla nas poważny sygnał alarmowy. Takiego ostrzeżenia, które płynie od ciała, nie należy bagatelizować. Konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku, gdy znamię powiększa się i osiąga rozmiar większy niż 5 milimetrów. Również jeśli zauważamy, że zmienia się jego zabarwienie, staje się wypukłe, boli, swędzi, wrzodzieje lub towarzyszy mu wysięk.
Znamię atypowe powstaje głównie ze znamion barwnikowych. Ma tendencję do transformacji i gwałtownego wzrostu. Należy je zatem bacznie obserwować oraz konsultować ze specjalistą przynajmniej raz w roku. Pozwala to zapobiec rozwojowi groźnych chorób i szybko ocenić zarówno stan znamienia, jak i zdrowej tkanki skórnej. W razie konieczności lekarz zaleca usuwanie znamion atypowych. Wykonanie tego zabiegu w pierwszej kolejności podyktowane jest względami zdrowotnymi. W przypadku niektórych pacjentów znamiona usuwa się również z przyczyn estetycznych.
Usuwanie znamion – metody
Istnieje wiele metod usuwania znamion lub zmniejszenia ich widoczności. W przypadku każdej zmiany skórnej przed podjęciem działań leczniczych należy jednak skonsultować się z dermatologiem. Działanie na własną rękę może nie tylko pogorszyć stan znamienia, ale również opóźnić prawidłową diagnozę. Ma ona znaczenie zwłaszcza w celu szybkiego rozpoznania zmian nowotworowych lub stanu przednowotworowego.
W celu rozjaśnienia znamion skórnych, a więc ograniczenia ich widoczności, stosuje się szereg kosmetyków, które zawierają w swoim składzie naturalne surowce o działaniu wybielającym. Najczęściej są nimi: hydrochinon, kwas kojowy i fitowy. Dodatkową substancją, jakiej należy szukać w składzie dobrych kosmetyków rozjaśniających przebarwienia, jest retinol (witamina A). W domowych warunkach można zastosować ponadto kurację z wykorzystaniem kwasu migdałowego, cytrynowego, olejku z drzewa herbacianego, a nawet czosnku. Trzeba jednak pamiętać, że działanie to nie ma zbyt wielkiej skuteczności. Domowe sposoby na znamiona nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Dlatego też znacznie częściej pacjenci korzystają z chirurgicznego usuwania znamion.
Usuwanie znamion w Centrum Medycznym Galmedic
Usuwanie znamion w Krakowie możliwe jest w wielu specjalistycznych placówkach medycznych, oddziałach szpitalnych i ambulatoriach. Przy wyborze tej właściwej należy zapoznać się nie tylko z opiniami byłych i obecnych pacjentów, ale również kulturą pracy personelu i planowanym przebiegiem zabiegu.
W krakowskim Centrum Medycznym Galmedic personel dba o zachowanie atmosfery komfortu i dyskrecji. Każdy zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych poprzedzony jest obszernym wywiadem z pacjentem i jego badaniem. W razie konieczności zaleca się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, obrazowych lub ponowną konsultację z dermatologiem. Jeśli lekarz wykluczy wszelkie przeciwwskazania, pacjent zostaje zakwalifikowany do wykonania zabiegu.
Chirurgiczne usunięcie znamienia nie boli, gdyż wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym pacjenta. W okolice wycinanej zmiany wstrzykiwany jest środek znieczulający, który działa wyłącznie miejscowo. Pacjent dzięki temu pozostaje przytomny, ale nie odczuwa dyskomfortu związanego z czynnościami wykonywanymi przez chirurga. On natomiast delikatnie i płytko nacina skórę pacjenta wokół zmiany, zachowując margines zdrowej tkanki. Po wycięciu całego znamienia ranę zaszywa się z użyciem szwów wchłanialnych lub nierozpuszczalnych. Te drugie należy usunąć z ciała pacjenta po upływie około 10-14 dni. Pobrany wycinek skóry przekazywany jest do badania histopatologicznego. Jego wynik jest znany po około 3-4 tygodniach.
Usuwanie znamion Kraków – kliknij i dowiedz się więcej na temat chirurgicznego usuwania znamion w Centrum Medycznym Galmedic.
Rekonwalescencja i powikłania
Zabieg usuwania znamion skórnych jest dla pacjenta całkowicie bezpieczny. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już mamy z nimi do czynienia, zazwyczaj nie są one związane z poważnymi dolegliwościami. Pacjenci mogą skarżyć się na ból i dyskomfort w obrębie rany, jej lekkie zaczerwienienie i tkliwość. U pacjentów, u których skóra ma tendencję do bliznowacenia, zaleca się odbywanie częstszych kontroli stanu rany po wykonanym zabiegu. W przypadku zauważenia dziwnych lub niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą do nich należeć: krwawienie z rany, nadmierny świąd, rozejście się rany, nieprawidłowe gojenie, objawy zakażenia (podwyższona temperatura, ogólne rozbicie), wysięk.
Pielęgnacja skóry po zabiegu usunięcia znamienia jest bardzo prosta. Wystarczy codzienna zmiana opatrunku i delikatne przemycie rany środkiem odkażającym (octenisept) lub wodą. Już po upływie 3 tygodni od dnia wykonania zabiegu rana zasklepia się, a komórki odbudowują. Bezpośrednio na zasklepioną ranę można zastosować środki przyspieszające proces gojenia. Do najpopularniejszych należą maści z heparyną i alantoiną. W czasie rekonwalescencji należy unikać ekspozycji skóry na słońce oraz pobytów w saunie i basenie.