Od 8 stycznia 2020 r. recepty są wystawiane tylko w postaci elektronicznej. Oznacza to, że zupełnie zrezygnowano z tradycyjnego, znanego nam od lat papierowego wydruku wystawianego przez lekarza. Nie ma jednak co do tego żadnych wątpliwości: e-recepta zrewolucjonizowała system opieki zdrowotnej. Co zmieniło się w pracy lekarzy, którzy mogą wystawiać recepty online?
E-recepta to szereg udogodnień dla pacjenta, farmaceuty i pacjenta. Wraz z e-receptą pojawiły się e-skierowania, a po nich e-dokumentacja medyczna, która jest swego rodzaju medycznym all-in-one. Na IKP możesz bowiem nie tylko sprawdzić e-receptę online, ale i masz wgląd do historii chorób, wizyt refundowanych, e-skierowań itd. To baza wiedzy o twoim zdrowiu także dla lekarza, który dzięki systemowi e-zdrowia może lepiej ocenić stan twojego organizmu.
Spis treści
E-recepty i cyfryzacja służby zdrowia
Możliwości, jakie daje cyfryzacja służby zdrowia, umożliwiły pacjentom kontakt z lekarzem bez osobistej wizyty w przychodni. W dobie pandemii popularny stał się system teleporad, który w wielu przypadkach sprawdza się nawet dziś, gdy sytuacja epidemiczna jest ustabilizowana. Innym sposobem otrzymania leku z przepisu lekarza jest e-konsultacja poprzez platformy, gdzie „przyjmuje” lekarz online.
Recepta otrzymana drogą elektroniczną to niejednokrotnie korzystniejsza opcja dla tych pacjentów, którzy nie mają możliwości skorzystania z osobistej wizyty w gabinecie, a czas na zażycie leku nagli. To także wygodniejsza opcja: e-konsultacja medyczna odbywa z jakiegokolwiek miejsca z dostępem do internetu, a w dodatku o każdej porze w ciągu dnia, ponieważ recepta online na platformach jak NaszaRecepta.pl jest wystawiana całodobowo.
Jak zamówić receptę przez internet?
Aby otrzymać e-receptę drogą elektroniczną, wystarczy wypełnić formularz na stronie portalu. Taki formularz zastępuje wywiad medyczny, który tradycyjnie miałby miejsce w gabinecie. Znajdują się w nim pytania o współistnienie chorób, przyjmowanie innych leków, które mogłyby kolidować z tym, który pacjent chce otrzymać. W przypadku e-recepty na antykoncepcję awaryjną wywiad będzie poszerzony o pytanie o ewentualną ciążę, ostatnią datę miesiączki, ostatni termin wizyty u ginekologa i datę niezabezpieczonego stosunku. To ważne informacje dla lekarza, który musi mieć pewność tego, jak wystawić e-receptę, by była bezpieczna dla pacjenta.
Po wypisaniu wszystkich pól formularza i opłaceniu zamówienia, lekarz weryfikuje zgłoszenie, po czym generuje w systemie 4-cyfrowy kod e-recepty. Cały proces otrzymywania e-recepty online nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut. Ile czasu jest ważna e-recepta wystawiona poprzez tego typu platformę? Tyle samo, ile recepta wystawiona przez lekarza stacjonarnie, czyli najczęściej 30 dni od daty wystawienia.
Co e-recepta i e-zdrowie oznaczają dla lekarza?
Lekarze dzięki systemowi e-zdrowia mają lepszy dostęp do informacji o pacjencie. Dzięki temu mogą lepiej ocenić twoje zdrowie: widzą, jakie recepty i skierowania do specjalistów ci przepisano i czy z nich skorzystałeś. To ważna informacja dla lekarza, ponieważ jest w stanie ocenić, czy prawidłowo się leczysz. Ta wiedza pozwala też lekarzom innych specjalizacji uniknąć ewentualności kolidowania leków, ponieważ mogą oni tak dobrać medykamenty, aby ich wspólny efekt działania był dla ciebie korzystny. Jak sprawdzić receptę online, e-skierowania i inne kwestie związane ze zdrowiem? Bazą wszelkich informacji o pacjencie jest Internetowe Konto Pacjenta koordynowane przez Ministerstwo Zdrowia.
Automatyzacja w sektorze zdrowia dla lekarza wbrew pozorom oznacza więcej czasu dla tych pacjentów, którzy tego naprawdę potrzebują. Ci z kolei, którzy zwykle zgłaszali się do przychodni celem kontynuacji leczenia, nie muszą już tego robić. E-recepta online to także zmniejszenie zaangażowania personelu w proces rejestracji na wizytę oraz obsługi samej wizyty. To ważny krok, który usprawnia system opieki zdrowotnej w Polsce.