seler naciowy
Fot.: Unsplash.com

Seler naciowy to zielone warzywo, które idealnie sprawdza się jako niskokaloryczna przekąska. Wystarczy przyrządzić koktajl warzywno – owocowy z selerem naciowym lub chrupać łodygi selera z lekkim dipem. Seler naciowy wyróżnia się wyrazistym smakiem, a także bogactwem wartości odżywczych. Dlaczego warto łączyć seler naciowy do codziennej diety?

Skład odżywczy selera naciowego

właściwości selera
Fot.: Unsplash.com

Seler naciowy to smaczne, chrupkie warzywo zawierające wiele składników odżywczych. Wyróżnia się wysoką zawartością olejków eterycznych, witamin C i E, antyoksydantów. Seler naciowy stanowi źródło cynku, magnezu, żelaza, witamin z grupy B oraz wapnia.

Seler naciowy to bardzo niskokaloryczne warzywo – 100 g dostarcza zaledwie 13 kalorii. Taka niska kaloryczność wynika z bardzo wysokiej zawartości wody, sięgającej nawet 90%. Zawartość tłuszczów, białka i węglowodanów jest znikoma.

Właściwości prozdrowotne selera naciowego

Powszechnie uznawany za jedną z najzdrowszych dostępnych przekąsek, seler jest wspaniałym źródłem błonnika. Jego zawartość błonnika jest szczególnie imponująca, biorąc pod uwagę niską liczbę kalorii. To sprawia, że jest to świetna opcja dla osób odchudzających się. Seler doskonale wspomaga procesy trawienne, zapobiega powstawaniu zaparć, zapewnia uczucie sytości. Przeciwutleniacze w selerze może również pomóc poprawić błony śluzowej żołądka i zmniejszyć ryzyko wrzodów żołądka. Ponadto błonnik przyczynia się do normalizacji poziomu glukozy i lipidów we krwi, spowalniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Korzystny wpływ na profil lipidowy krwi ma nie tylko zawarty w selerze naciowym błonnik, ale także unikatowy związek 3 – n – butyloftalid obniżający poziom cholesterolu we krwi.

Seler składa się z ponad 90 procent z wody. Ze względu na wysoką zawartość wody, seler jest świetną przekąską, aby mieć pod ręką podczas gorących letnich miesięcy, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Seler jest świetnym źródłem przeciwutleniaczy. Należą do nich znane związki, takie jak flawonoidy i witamina C, a także lunularin i bergapten. Te i inne przeciwutleniacze pomagają zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który przyczynia się do rozwoju raka i wielu innych chorób przewlekłych.

Seler jest bogaty w fitochemiczne związki znane jako ftalidy. Związki te umożliwiają rozluźnienie tkanki ścian tętnic, promując w ten sposób zdrowy przepływ krwi. Ten zwiększony przepływ krwi może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.

Najciekawsze przepisy z selerem naciowym

Seler naciowy znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Najlepiej spożywać go na surowo. Seler naciowy może być dodawany do koktajli owocowo – warzywnych:

  • bardzo zdrowy jest zielony koktajl z selera naciowego, kiwi, ogórka, mięty oraz jogurtu naturalnego
  • właściwości odchudzające i detoksykujące wykazuje koktajl z selera naciowego, świeżego ananasa, cytryny, świeżego imbiru oraz zielonego ogórka
  • różowy koktajl z selerem można przyrządzić blenderując łodygi selera z truskawkami, bananem i sokiem z limonki
seler naciowy przepisy
Fot.: Unsplash.com

Seler naciowy można spożywać na surowo z wybranymi dipami – to doskonała, chrupiąca przekąska. Najsmaczniejsze propozycje dipów to dip jogurtowy z miętą i cytryną, ziołami, szczypiorkiem czy zblenderowanym awokado. Seler można także spożywać z hummusem.

Seler naciowy może być składnikiem oryginalnej pasty kanapkowej – wystarczy wymieszać twarożek z rozgniecionym awokado, selerem naciowym, sokiem z cytryny i przyprawami.

Kolejną możliwością wykorzystania selera naciowego w kuchni jest przyrządzenie chłodnika. Wystarczy zblenderować łodygi selera naciowego z kefirem lub jogurtem, szczypiorkiem i doprawić solą i pieprzem. A sałatkę przyrządzić można z selera naciowego, ogórka, rukoli, żółtego sera pokrojonego w drobną kostkę i dipem z olejku z pestek winogron oraz łyżeczki musztardy.

Bibliografia:

William A., Sok z selera naciowego; Wydawnictwo Studio Astropsychologii, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here