Niepokój u niemowlęcia

Niemowlęcia niepokój okazują płaczem, nadpobudliwością ruchową czy problemami ze spaniem. Chyba każdy rodzic zmagał się z problemem, polegającym na określeniu, co właściwie dziecku dolega. O ile przyczyny biegunki, gorączki czy wymiotów mogą być łatwe do ustalenia, w przypadku, gdy wydaje się, że wszystko jest w porządku, a jednak zachowanie dziecka wskazuje na to, że coś mu jest, pojawiają się trudności z określeniem powodu. Czy malucha boli brzuch, głowa, czy dziecko jest głodne, a może jest mu zimno? Każdy z tych czynników może być powodem niepokoju niemowlęcia. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, starając się poznać przyczynę płaczu lub nadpobudliwości u malucha.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

Jeżeli dziecko płacze i wierci się w łóżeczku, warto je dokładnie obejrzeć. Odparzenia to powszechny problem u niemowląt, wynikający najczęściej ze zbyt rzadkiej zmiany pieluszki lub z przegrzania. Do odparzeń może dojść także przy zmianie układu stolca, co często spowodowane jest wprowadzaniem nowych produktów do diety czy podawaniem niektórych leków. Odparzenia najczęściej pojawiają się na pośladkach, pachwinach lub udach i charakteryzują się zaczerwienieniem na skórze. W takim przypadku należy dokładnie przemyć pupę dziecka letnią, przegotowaną wodą i dokładnie osuszyć, pozostawiając malucha przez jakiś czas bez pieluszki. Zaleca się także stosowanie specjalnym kremów na odparzenia.

Pieluszkowe zapalenie skóry stanowi nieco poważniejszy problem, choć jego przyczyną jest najczęściej źle pielęgnowane odparzenie. W tym przypadku skóra często robi się bardzo czerwona i gorąca w dotyku, może się także łuszczyć i wygląda na poparzoną. Przy silnym zapaleniu czasem pojawia się gorączka. Przy pieluszkowym zapaleniu skóry terapia polega na smarowaniu zajętych miejsc maścią z antybiotykiem, dlatego konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Kolka niemowlęca

Kolka to dość częsta przypadłość, która może pojawić się nawet u noworodków. Nie ma jednej przyczyny kolki, specjaliści szacują, że może być spowodowana zarówno przez błędy dietetyczne, jak i alergie pokarmowe czy połykanie przez dziecko zbyt dużej ilości powietrza. Objawami kolki jest między innymi niepokój, dziecko często się pręży, może oddawać gazy. Częstym symptomem jest przeraźliwy płacz, jak również podkurczanie nóżek. Czasem dochodzi do ulewania i wymiotów. Sposobów na kolkę jest kilka: można masować brzuszek, aby ułatwić odprowadzanie gazów, pomocne są także preparaty farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest, aby dobrać produkt do danej grupy wiekowej.

Infekcje

Pierwszym objawem infekcji może być zatkany nos u dziecka, powodujący problemy z oddychaniem oraz niepokój. Warto wiedzieć, że nie zawsze początkowym symptomem w takim przypadku będzie gorączka, dlatego warto zwracać uwagę na dziwne zachowanie dziecka, np. brak apetytu, marudzenie, popłakiwanie, biegunka. Warto się zastanowić, jakie mogą być  przyczyny biegunki. W przypadku, gdy objawy się nie pogłębiają, wystarczy zapewnić dziecku spokój i odpoczynek, jeżeli jednak pojawi się gorączka, dziecko zacznie być nienaturalnie ospałe lub bezwładne, jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here