leczenie kanałowe wskazania
Fot.: Unsplash.com

Leczenie kanałowa to jedna z najbardziej inwazyjnych i długotrwałych procedur stomatologicznych. Pacjentom zabieg ten kojarzy się przede wszystkim z bolesnością. Prawdą jest natomiast, że współczesna stomatologia umożliwia całkowicie bezbolesne leczenie kanałowe. Jak wygląda zabieg i czy możliwe jest wystąpienie powikłań?

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty?

powikłania po leczeniu kanałowym
Fot.: Unsplash.com

Leczenie kanałowe to jedna z najbardziej żmudnych procedur stomatologicznych, która wymaga kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Jak przebiega tradycyjne leczenie kanałowe? Podczas pierwszej wizyty zazwyczaj przeprowadzana jest tzw. dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie. Proces ten polega na aplikacji substancji powodującej obumarcie miazgi. Zazwyczaj w tym celu stosuje się paraformaldehyd. Dopiero na kolejnej wizycie możliwe jest dokładne usuniecie obumarłej miazgi oraz dokładne oczyszczenie kanału zębowego, a następnie wypełnienie kanału zębowego odpowiednim kompozytem. Jakie są wady takiego tradycyjnego leczenie endodontycznego? Na pewno długi czas trwania procedury i konieczność ponownej wizyty w gabinecie stomatologa. Czas pomiędzy dewitalizacją zęba a oczyszczeniem kanału z obumarłej miazgi wynosi około 2 tygodnie i wymaga co najmniej dwukrotnego odwiedzenia stomatologa. Ponadto coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie procesu zatruwania miazgi na organizm. Stosowane w celu obumarcia miazgi związki wykazują działanie toksyczne i mogą prowadzić do martwicy otaczających tkanek.

Obecnie odchodzi się od kilkuetapowego leczenia kanałowego, proponując leczenie kanałowe realizowane podczas jednej wizyty. Takie nowoczesne leczenie kanałowe trwa około dwóch godzin i przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Najpierw stomatolog otwiera komorę zęba i usuwa zainfekowaną miazgę – zarówno żywą, jak i obumarłą. Potem lekarz mierzy długość kanałów zębowych i dokładnie je oczyszcza, po czym wypełnia ząb odpowiednimi materiałami stomatologicznymi. Taka procedura jest bardzo szybka, nie wymaga ponownej wizyty w gabinecie specjalisty i stosowania potencjalnie szkodliwych dla organizmu związków. Taka procedura kosztuje ponadto mniej niż tradycyjne leczenie kanałowe realizowane podczas dwóch wizyt.

Powikłania po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to procedura, która może przyczynić się do znacznego osłabienia struktury zęba, a tym samym – jego wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Przede wszystkim wynika to z konieczności „wydrążenia” zęba w celu precyzyjnego usunięcia zainfekowanej miazgi. Ściany komory i korzeni zębowych stają się coraz cieńsze, a nierzadko bywa tak, że ząb poddany leczeniu kanałowemu był jeszcze wcześniej leczony zachowawczo. Wszystko to sprzyja większej kruchości zęba i podatności na uszkodzenia. Ponadto ząb pozbawiony miazgi, a zatem czucia pozbawiony zostaje mechanizmu chroniącego go przed oddziaływaniem nadmiernych sił żucia. Brak sygnalizacji ze strony receptorów czuciowych, chroniących ząb przed stosowaniem zbyt dużego nacisku podczas żucia sprzyja ukruszeniu zęba. Okazuje się zatem, że leczenie kanałowe może osłabić ząb i sprzyjać jego ukruszeniu czy ułamaniu. Niepożądane zmiany mogą dotyczyć ułamania korony zęba, powstania pęknięć ścian korony i korzenia, a także poddziąsłowego złamania korzenia zęba.

leczenie kanałowe
Fot.: Unsplash.com

Aby zapobiec znacznemu osłabieniu struktury zęba, można na etapie leczenia kanałowego zdecydować się na endokoronę. Jest to doskonała alternatywa dla dużej plomby. Endokorona doskonale chroni ząb przez rozwojem zmian próchniczych, pomaga równomiernie rozdzielić siły nacisku na ząb podczas gryzienia oraz możliwość wiernego odtworzenia pierwotnego kształtu korony zęba. Endokorona wykonywana jest z nowoczesnych materiałów stomatologicznych, umożliwiających wierne odwzorowanie struktury i odcienia tkanki zębowej. Estetyka to nie jedyna zaleta – takie rozwiązanie najskuteczniej wzmacnia ząb po leczeniu kanałowym, gdyż jednocześnie wchodzi do korzenia zęba i odbudowuje koronę, kompleksowo wzmacniając cały ząb.

W przypadku, gdy ułamaniu uległa część poddziąsłowa zęba, zwłaszcza przy rozległym ukruszeniu dziąsła – wskazana jest ekstrakcja zęba. Natomiast w przypadku ukruszenia naddziąsłowego możliwa jest odbudowa zęba. Wówczas stomatolog może zdecydować się na zaimplantowanie wkładu korzeniowego, na którym osadzona może być porcelanowa korona zębowa.

Czy leczenie kanałowe musi boleć?

Leczenie kanałowe to bez wątpienia najbardziej demonizowany zabieg stomatologiczny. Procedura ta kojarzy się pacjentom z długotrwałym, bolesnym leczeniem. Jednak nic bardziej mylnego! Obecne w stomatologii istnieją niedostępne do niedawna, skuteczne procedury znieczulające. Nowoczesne znieczulenie samo w sobie jest bezbolesne, nie wymaga nawet iniekcji środka znieczulającego- stomatolog na pewno znajdzie z pacjentem wspólny kompromis w kwestii jego doboru. Dzięki temu leczenie endodontyczne nie musi już oznaczać bólu.

Bibliografia:

Rembiasz – Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce; Urban&Partner, 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here