Problemy skórne dotykają niemalże każdego, czasem są to tylko niegroźne zmiany, które bez większego zaangażowania, samoistnie znikają, ale zdarza się również tak, iż musimy podjąć konkretne kroki. Czyraki to jedne z tych trudniejszych do pozbycia się zmian, więc warto wiedzieć, dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić.
Spis treści
Czyrak gromadny – co to jest i jak leczyć?
Większość osób wie, czym jest czyrak pojedynczy, ale zdarza się również tak, że na powierzchni skóry pojawia się kilka czyraków, które po pewnym czasie zlewają się w jedną, dużą zmianę. Czyrak gromadny zwany karbunkułem początkowo ma kolor czerwonego guzka, a później wypełnia się ropą. Jest to bardzo nieestetyczna zmiana, która może zniknąć samoistnie, jednak może to potrwać długo, a przy okazji zazwyczaj towarzyszy temu powstawanie blizny. Może wystąpić na skórze twarzy, jednak najczęściej pojawia się w okolicach szyi, czy pachwin, jednak nie ma tutaj jednej reguły, ponieważ jest to zapalenie okołomieszkowe, więc można go spotkać wszędzie, gdzie skóra jest owłosiona.
Przyczyn powstania czyraka gromadnego jest wiele, zazwyczaj wynika z zakażenia gronkowcem złocistym. Powodować go może nieprawidłowa higiena osobista, niedobory witamin i składników mineralnych, nadużywanie alkoholu, niektóre leki, choroby weneryczne, cukrzyca, czy też schorzenia nerek, płuc lub jelit. Czyraki rozwijają się stopniowo i dość długo zanikają, jednak istnieją specjalne preparaty, które przyspieszają ten proces.
CZYTAJ WIĘCEJ na https://klinikamurano.com/blog_wiedza_czyrak-przyczyny,-objawy,-wystepowanie-oraz-leczenie.html.
Warto pamiętać o tym, że czyraki są dość bolesne i mogą wywoływać ogólne złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała, a nawet wpływać na powiększenie się węzłów chłonnych w okolicach jego występowania. Wtedy najlepiej przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale one nie wyeliminują problemu. Czyraka gromadnego można leczyć za pomocą maści ichtiolowej, która kosztuje zaledwie kilka złotych w aptece. Skutecznie pomaga w trądziku i sprawdza się również w przypadku czyraka, ponieważ sprawia, że ropa szybciej ulatnia się z guzka. Niestety, nie w każdym wypadku może ona zadziałać – czasem, zwłaszcza jeśli przyczyną czyraka jest zakażenie gronkowcem złocistym, należy wdrożyć antybiotykoterapię. Niektóre zmiany wymagają również resekcji chirurgicznej, jednak nie wykonuje się jej, gdy czyrak znajduje się na skórze twarzy. W celu zapobiegania bliznom, warto stosować specjalne maści, przykładowo maść z witaminą A.
Czyraki w miejscach intymnych: wstydliwy problem
Niezbyt często, jednak zdarza się również tak, że czyraki pojawiają się w okolicach intymnych, przykładowo na wargach sromowych. Jest to bardzo problematyczne, gdyż miejsca te narażone są na liczne podrażnienia, przez co bolesność zmiany jest jeszcze bardziej odczuwalna. Co więcej, osoby aktywne seksualnie po prostu wstydzą się tego problemu, co negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Ciężko w tym przypadku zastosować wspomnianą wcześniej maść, ponieważ jest ona niezwykle brudząca i ma intensywny zapach. W niektórych przypadkach lekarz zaleci odpowiedni antybiotyk, ale można również poczekać, aż zmiana samodzielnie się zagoi. Nawet jeśli czyraki w miejscach intymnych pękną i wyjdzie z nich ropa, nie należy ich lekceważyć, ponieważ na skórze powstaje rana, w której może powstać stan zapalny, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowana. Warto korzystać z preparatów antyseptycznych, bardzo dbać o higienę i korzystać z zabudowanej, lecz oddychającej bielizny.
Czyraki bardzo często wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza gdy występują w miejscach intymnych. Czasami czyraka należy naciąć, a zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym – podczas tej procedury, chirurg może całkowicie opróżnić zmianę, dzięki czemu stan skóry od razu się polepszy. Czyraków nie należy bagatelizować, ponieważ to właśnie one mogą wskazywać na zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu, więc warto poszukiwać przyczyny występowania tych zmian.
Jak wygląda czyrak?
Początkowo może nam się wydawać, że zmiana, która pojawiła się na naszej skórze, to zwykły pryszcz. Czyraki jednak są zazwyczaj dużo większe i zdecydowanie bardziej bolesne oraz nie można ich wycisnąć, dopóki nie pojawi się w nich ropa. W ostatecznym stadium czyrak to mała czarna kropka, otoczona ropną wydzieliną, dookoła której powstaje bardzo rozległy rumień. Można wycisnąć go samodzielnie, ale towarzyszą temu dolegliwości bólowe, a jeśli zrobimy to nieumiejętnie, wówczas możemy pogorszyć stan naskórka. Co więcej, po czyraku zostaje swoista „dziura”, która później musi się zagoić i to właśnie wtedy pojawia się blizna. Podsumowując, nie zaleca się samodzielnego wyciskania zmiany – lepiej jeśli sama pęknie, a my powinniśmy tylko wspomagać proces rozwoju i zanikania czyraka.
Czyraki występujące w widocznych miejscach są niezwykle wstydliwe i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Niestety możemy sobie wyrządzić więcej szkody, niż pożytku, ponieważ spora blizna po czyraku, również będzie wyglądała niekorzystnie.