Hazard i jego niebezpieczeństwa

Gry hazardowe są bardzo niebezpieczne. Na początku wydają się tylko niewinną rozrywką. Wizyta w kasynie jest doskonałym sposobem na wieczorną nudę, kolejna zdrapka to jedynie kilka złotych, a gra w karty na pieniądze pozwala nam przeżyć dreszczyk emocji. Od samego ryzyka związanego z grą można się jednak uzależnić. A skutki takiego uzależnienia bywają wręcz tragiczne. Mogą spowodować spiralę długów, utratę pracy, problemy z wierzycielami, rozpad rodziny, a czasami hazard nawet doprowadza do samobójstwa.

Hazard: jak łatwo można wpaść w uzależnienie?

Niestety bardzo łatwo jest wpaść w sidła hazardu i uzależnić się. Nie jest to dobra wiadomość. Na sam rozwój uzależnienia od hazardu ma wpływ cały szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i także zewnętrznych.Można tutaj wymienić: problemy w interpersonalnych relacjach, zaburzenia w samoocenie czy też silne stany pobudzenia, które się pojawiają w nieregularnych odstępach czasowych.

Osoby z bardzo niskim poczuciem swojej własnej wartości, którego korzenie tkwią jeszcze w dzieciństwie mogą po latach mieć tendencję do megalomanii. Dla takiej osoby duża wygrana może być poczuciem, że jest wyjątkowa oraz ma szansę na zbicie fortuny na grach hazardowych, co wpędza szybko chorego w niebezpieczny nałóg.

Motywacją do rozpoczęcia gdy jest sama chęć rozrywki, uzyskanie sukcesu czy też przełamania nudy. Nałóg powoduje szybkie zmęczenie chroniczne, ponieważ gracz zaczyna ryzyko traktować jako sposób na radzenie sobie ze wszelkimi problemami, przedkłada grę nad innego rodzaju strefy życia. Stąd jest już bardzo prosta droga do zatopienia się w świecie fantazji.

U hazardzistów pojawiają się pewne zaburzenia w myśleniu logicznym. Nie potrafią oni ocenić samej sytuacji. Więcej o hazardzie jako nałogu przeczytasz na https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznienia-od-hazardu/

Jak uzależnienie wpływa na rodzinę?

Hazard ma spory wpływ na rodzinę osoby uzależnionej. Na pewno hazard ma wpływ na problemy finansowe całej rodziny. Hazard niestety często wiąże się z utratą pieniędzy. Tego rodzaju kryzys spowodować może, że członkowie naszej rodziny czują złość, przerażenie oraz także czują się oszukani.

Hazard wywołuje także negatywnych uczuć. Rodzina uzależnionej osoby może się poczuć skrzywdzona, zawstydzone, zdezorientowana, rozgniewana oraz nieufna. Te uczucia utrudniają znacznie rozwiązywanie problemów. Osoby, które uprawiają hazard mogą nawet zaprzeczać swojemu problemowy. Kolejnym problemem jest izolacja. Bardzo wielu współmałżonków nie chce bliskości fizycznej z osobą, która zraniła ich.

Stres, który jest rezultatem regularnego hazardu, może spowodować zdrowotne problemy nie tylko u samego hazardzisty, ale także u jego rodziny. Mogą to być lękowe zaburzenia, bezsenność, depresja, kłopoty z wypróżnianiem się czy też owrzodzenia. Na koniec tej części powiedzmy także o wyczerpaniu. Wiele rodzin po prostu sobie nie radzi ze stresem. Czasem jedna osoba z rodziny próbować może zapanować nad daną sytuację i bierze na siebie jakieś dodatkowe obowiązki.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Podstawą jeśli chodzi o leczenie hazardu jest sama gotowość pacjenta do podjęcia zaradczych środków. Uzależnienie od hazardu może być bardzo zgubne, to znaczy wydawać się nam może, że wszystko jest normalnie. W rzeczywistości jednak uzależnienie od hazardu powstało zanim zdajemy sobie sprawę. Dlatego leczenie się wiąże z uświadomieniem własnego problemu, jakim jest choroba oraz także bezsilności wobec jej wszelkich objawów, a także konsekwencji negatywnych, jakie uzależnienie spowodowało w życiu osoby chorej. Niesamowicie ważne jest uczenie się sposobów zapobiegania do samego powrotu do grania.

Leczenie samego uzależniania od hazardu polega w bardzo dużej mierze na szukaniu przez specjalistów podłoża, które popycha osobę uzależnioną od gier i pomagają mu wyjść z samego kryzysu. Pacjent poznać powinien podłoże zarówno psychologiczne, jak i także neurologiczne swojego problemu, aby razem z terapeutą móc pracować nad zmianą swojego toku myślenia.

W przypadku leczenia uzależnienia od hazardu niezmiernie ważna jest nauka społecznych relacji oraz także sposobów radzenia sobie ze stresem bez uciekania się do wszelkich aktywności związanych z podwyższeniem poziomu adrenaliny, którą daje na pewno hazard. Celem leczenia uzależnienia od hazardu jest zmiana zachowanie hazardowego niezdrowego, które się koncentruje na nowym myśleniu o hazardzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here