Czym jest weterynaryjny sprzęt chirurgiczny

Medycyna weterynaryjna rozwija się bardzo szybko, szczególnie w dziedzinie chirurgii. Do operacji na zwierzętach wykorzystuje się sprzęt i technologie podobne do tych z tradycyjnej medycyny. Endoskopowe i mikrochirurgiczne operacje laserowe, które do niedawna nie były wykonywane na zwierzętach, stały się we współczesnym świecie powszechne.

Weterynaryjny sprzęt chirurgiczny dzieli się na kilka kategorii:

  • Meble specjalne, oświetlenie i optyka (stoły operacyjne, lampy bezcieniowe, statywy, mikroskopy);
  • Systemy diagnostyczne do monitorowania parametrów życiowych w trakcie i po zabiegu (kardiomonitory, kapnografy);
  • Urządzenia do znieczulania wziewnego (aparaty do znieczulania);
  • Systemy wspomagania oddychania (układy oddechowe, respiratory, respiratory);
  • Źródła tlenu i innych gazów medycznych (butle tlenowe, koncentratory, konsole weterynaryjne);
  • Narzędzia chirurgiczne (konwencjonalne, laserowe, endoskopowe, mikroskopowe).

Wyposażenie lecznicy weterynaryjnej

Wyposażona w pełen zestaw niezbędnego sprzętu klinika weterynaryjna jest w stanie z powodzeniem wykonywać skomplikowane zabiegi w zakresie leczenia sztywności stawów, chorób i urazów wewnętrznych, patologii okulistycznych i neurologicznych. Jednym z producentów wyposażenia lecznicy weterynaryjnej jest https://weterynaria.cormay.pl/.

Technologia endoskopowa pozwala na przeprowadzanie operacji małoinwazyjnych: narzędzia mikrochirurgiczne są prowadzone przez system włóknisty endoskopu, a powiększona projekcja wszystkich manipulacji jest widoczna na monitorze.

Dzięki zastosowaniu laserów, mikroskopów operacyjnych i oświetlenia współosiowego dokonał się wielki przełom w mikrochirurgii okulistycznej. Zaledwie kilka lat temu w medycynie weterynaryjnej przeprowadzono pierwsze udane operacje usunięcia zaćmy, wszczepienia sztucznych soczewek, korekcji zeza i przeszczepu rogówki. Obecnie, wraz z rozpowszechnieniem okulistycznych systemów laserowych, takie interwencje stały się normą w opiece nad zwierzętami niedowidzącymi.

Noże i skalpele z mikroostrzami ze sztucznych kryształów, koagulatory laserowe oraz sprzęt endoskopowy otworzyły perspektywy rozwoju dla każdej kliniki weterynaryjnej. Upowszechnienie się sprzętu chirurgicznego nowej generacji sprawia, że operacje są bezpieczniejsze, a okres rehabilitacji zwierząt ulega kilkukrotnemu skróceniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here