alkoholik

Alkohol jest najczęściej wybieraną używką w naszym kraju. Niestety panuje pewne przyzwolenie społeczne i tradycja picia, przez co pierwsze symptomy uzależniania są zazwyczaj niezauważalne. Skala problemu jest naprawdę ogromna, a szybkie zauważenie niepokojących objawów pozwala na pozbycie się zależności psychicznej, jak i fizycznej od wypijanych trunków. Niestety alkohol przeważnie nie widzi swojego problemu, przez co niezbędna jest pomoc jego najbliższego otoczenia. Uzależnienie od napojów wyskokowych zwłaszcza to trwające przez długi czas niesie ze sobą opłakane skutki. Jak powinno wyglądać leczenie alkoholizmu i jakie są skuteczne sposoby jego pozbycia się?

Kto i jak może pomóc alkoholikowi?

Niestety samo uświadomienie takiej osobie jej problemu jest niezwykle trudne. Leczenie alkoholizmu należy jednak zacząć od uzmysłowienia choremu jego problemu. Alkoholicy zazwyczaj nie szukają pomocy i uważają, że panują nad sobą i mogą w każdym momencie zrezygnować z picia napojów wyskokowych. Niestety nie jest to prawda. Wypierają się swojego uzależnienia, przez co wszystkie próby rozmowy z taką osobą i wskazanie problemu, kończy się jego negacją i zaprzeczeniem. Kiedy bliska mu osoba dalej stara się przedstawiać logiczne argumenty o zaniedbywaniu swoich zobowiązań, długości ciągów, wszczynaniu awantur, wówczas zaczyna on być agresywny. Alkoholikowi w pierwszej kolejności powinni pomóc jego najbliżsi, czyli żona, dzieci, rodzice. Co ważne, takie próby nie powinny polegać tylko na ogólnych informacjach, gdyż są one zaprzeczane. Warto natomiast przedstawić choremu konkretne sytuacje, czyli to ile dni trwał ciąg alkoholowy i jakie konsekwencje ze sobą niósł. Uświadamianie alkoholika o jego problemie powinno trwać w momencie, kiedy przechodzi on kryzys, czyli po długotrwałym piciu, kiedy cierpi z powodu kaca. Miewa on wówczas wyrzuty sumienia przez swoje zachowanie. Kiedy jego stan psychiczny pogarsza się, wtedy jest bardziej podatny na sugestię. Istnieje wówczas szansa, że zauważy swój problem.

Osoby z bliskiego otoczenia rozmawiające z chorym muszą być do niego pozytywnie nastawione. Ich celem powinna być pomoc, a więc zbędne są kłótnie czy obwinianie chorego. Aby rozmowa przyniosła pożądane efekty, należy się do niej odpowiednio przygotować i zastanowić nad jej przebiegiem. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do ośrodka odwykowego, jakim jest np Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu DEZYDERATA. Specjalista zajmujący się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu może dać najbliższym alkoholika cenne wskazówki, dotyczące tego, jak przeprowadzać z nim dialog. Alkoholicy często posługują się manipulację w stosunku do osób, które przekonują ich o danym problemie. Uzależniony od napojów wyskokowych może więc składać obietnice, zapewniać o chęci swojej zmiany i poprawie. Trzeba jednak pamiętać, iż rozwój uzależniania wiąże się z degradacją wartości. Jedynym celem chorego jest więc wprawienie się w stan upojenia alkoholowego i będzie on dążył do niego za wszelką cenę. Właśnie dlatego nie należy ufać jego obietnicom. Oprócz osób najbliższych alkoholikowi pomogą również specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień oraz grupy AA. Chora osoba może w takich miejscach poznać inne osoby z problemem alkoholowym, przez co nie czuje się odosobniona. Uzyska tam zrozumienia i wsparcie. Co ważne środki leczenia uzależnienia od alkoholu dysponują wieloma narzędziami, które wspomagają cały proces leczenia. Leczenie alkoholizmu bez pomocy specjalistów zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów.

Jak skutecznie leczyć alkoholizm?

Ośrodek terapii uzależnień jest miejscem, do którego powinien trafić każdy alkoholik, który zrozumiał swój problem. Niestety z uzależnienia bardzo trudno wyjść samodzielnie, nawet z pomocą najbliższych. W takim ośrodku dostępnych jest wiele różnych możliwości terapeutycznych. Chory znajdzie więc z pewnością idealne dla siebie rozwiązanie. W tym miejscu pracują sami specjaliści, którzy wiedzą jak pomóc uzależnionemu. Mowa tutaj o terapeutach uzależnień, psychiatrach, psychologach, psychoterapeutach. Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest niezwykle złożonymi długotrwałym procesem. Zobacz jak wygląda leczenie alkoholizmu na https://dezyderata.com/

Specjaliści oferują między innymi odtruwanie alkoholowe, kroplówki witaminowe, Esperal i wiele innych rozwiązań. Aby skutecznie leczyć alkoholizm, należy najpierw zacząć od przerwania ciągu alkoholowego. Detoks alkoholowy pozwala na podjęcie całkowicie świadomej decyzji chorego o rozpoczęciu terapii oraz jej rodzaju. Chcąc przestać pić, wiele osób wybiera tabletkę z Esperalem, która umieszczana jest operacyjnie w ciele pacjenta. Jest to wszystka alkoholowa, która w kontakcie z alkoholem daje wiele przykrych działań niepożądanych. Stanowi ona więc skuteczny odstraszacz i powstrzymuje chorego przed sięgnięciem po butelkę. Jest to dobra opcja dla osób, które nie są w stanie samodzielnie powstrzymać się od picia.

Aby móc skutecznie wyleczyć się z uzależnienia, należy pamiętać, jak ważna jest tutaj psychoterapia alkoholizmu. Choroba ta dotyka przecież, również psychiki chorego. Kiedy będzie on zmotywowany do walki z nałogiem i zacznie rozumieć jego wagę i konsekwencje, jakie ze sobą niesie, o wiele łatwiej będzie mu się go pozbyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here