Niedokrwienny udar mózgu jest chorobą będącą bezpośrednim zagrożeniem życia. Niestety, często bywa on rozpoznany zbyt późno. Dlatego ważne jest, by umieć rozpoznać objawy tej choroby i móc odpowiednio zareagować. Jakie jest postępowanie ratunkowe w przypadku niedokrwiennego udaru i w jaki sposób można mu zapobiec? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Spis treści
Czym jest udar mózgu i jakie są jego przyczyny?
Udar mózgu jest poważną chorobą, dotykającą głównie osoby po 60-tym roku życia, lecz zdarza się, że występuje on również u znacznie młodszych pacjentów, w tym także dzieci. Zgodnie z definicją WHO, udar niedokrwienny mózgu to zespół nieprzemijających po 24 godzinach zaburzeń pracy mózgu. Osoba, u której podejrzewamy udar mózgu powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, ponieważ nieleczony prawie zawsze prowadzi do śmierci.
Najczęstszą przyczyną udaru jest zwężenie lub wręcz zamknięcie naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do określonej części mózgu, w wyniku czego dochodzi do martwicy. Do takiej sytuacji może dojść również np. w wyniku miażdżycy czy wady serca.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje niedokrwiennego udaru mózgu – zatorowy, zakrzepowo-zatorowy oraz hemodynamiczny. Niedokrwienny udar mózgu nie jest jedynym rodzajem udaru mózgu, z jakim możemy się spotkać, ale odpowiada on za 80 proc. wszystkich przypadków.
Przyjmowanie odpowiednich leków
Ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego zmniejsza regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, który utrudnia powstawanie skrzeplin. Substancję tę zawiera wiele dostępnych bez recepty leków, z których jednym ze skuteczniejszych jest Aspirin Cardio. Należy jednak pamiętać, aby tego typu preparaty przyjmować zawsze pod kontrolą lekarza i zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce. Jeśli zależy ci na tym, aby nabyć ten lek szybko i w możliwie najniższej cenie, zamów Aspirin Cardio w aptece internetowej. Warto także dodać, że niektóre apteki, np. Gdziepolek.pl oferują możliwość porównywania cen różnych leków, dzięki czemu z łatwością możesz sprawdzić gdzie znaleźć przepisane ci preparaty w najkorzystniejszej ofercie.
Zdrowy tryb życia
Profilaktyka udaru mózgu nie daje stuprocentowej gwarancji jego powstrzymania, jednak w znaczący sposób minimalizuje to ryzyko. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu, wystarczy po prostu prowadzić zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiać. Z diety należy wykluczyć tłuszcze zwiększające poziom złego cholesterolu, warto natomiast spożywać owoce szczególnie jagody, które zawierają dużą ilość antyoksydantów, mających wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Jeśli została u nas rozpoznana miażdżyca czy cukrzyca – należy bezwzględnie kontrolować przebieg choroby. Dobrym pomysłem będzie również monitorowanie ciśnienia krwi.
Objawy niedokrwiennego udaru mózgu
Udar mózgu jest chorobą niezwykle niebezpieczną. W przypadku rozpoznania u siebie lub innej osoby nawet minimalnego natężenia poniższych objawów, należy czym prędzej wezwać karetkę pogotowia. Do najczęściej występujących dolegliwości powiązanych z udarem należy:
- nagły paraliż lub osłabienie połowy ciała,
- zaburzenia czucia po jednej stronie ciała,
- połowiczny paraliż twarzy,
- zaburzenia widzenia (m.in widzenie podwójne),
- zaburzenia świadomości,
- nagły, bardzo silny ból głowy.
Niestety, nawet w przypadku uratowania życia, pacjenci często muszą poddawać się wielomiesięcznej rehabilitacji, a nierzadko na stałe stają się osobami w mniejszym lub większym stopniu niepełnosprawnymi.