Test ciążowy

Testy ciążowe przeznaczone do samodzielnego wykonania w domu umożliwiają szybką i skuteczną diagnostykę bez wychodzenia z domu. Opierają się ona na badaniu próbki moczu kobiety, w którym już po 6 dniach od zapłodnienia może zostać wykryta gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon produkowany w trakcie ciąży przez łożysko. Wykonanie takiego badania jest bardzo proste. Wiarygodność testów szacuje się na 99%.

Testy ciążowe umożliwiają stwierdzenie, czy doszło do zapłodnienia, zanim jeszcze zostaną przeprowadzone testy laboratoryjne, a nawet zanim zostanie umówiona wizyta u ginekologa. Ich zaletą jest wysoka skuteczność oraz możliwość dyskretnego wykonania badania w domowym zaciszu.

Testy ciążowe – rodzaje

Obecnie do kupienia dostępne są różne rodzaje testów. Wśród nich należy wymienić między innymi testy ciążowe strumieniowe oraz testy płytkowe. Test strumieniowy ma formę niedużej szpatułki, której koniec zabezpieczony jest nasadką. Po jej ściągnięciu należy skierować test pod strumień moczu. Wynik można odczytać już po kilku minutach od wykonania testu. W przypadku pojawienia się w widocznym na teście okienku jednej kreski mówimy o wyniku negatywnym, natomiast pojawienie się dwóch kresek oznacza ciążę. Wykonanie tego testu jest bardzo proste i nie wymaga zbierania moczu do pojemnika.

Nieco inaczej przeprowadza się testy ciążowe płytkowe, które stanowią jedne z najczęściej wybieranych testów. Mają one postać niedużej plastikowej obudowy z dwoma okienkami. Do mniejszego z nich należy za pomocą dołączonej do zestawu pipety nanieść kilka kropli moczu. W drugim okienku odczytuje się wynik. Ten będzie pozytywny, jeżeli w okienku pojawią się dwie kreski. Jedna kreska oznacza wynik negatywny. Dla prawidłowego wykonania testu konieczne jest ułożenie go na równej powierzchni.

Dlaczego warto wykonywać testy ciążowe?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się nad sensem wykonania takiego testu, skoro w perspektywie i tak pozostaje wizyta u lekarza, podczas której ciąża zostanie potwierdzona lub wykluczona. Warto jednak zwrócić uwagę, że testy ciążowe pozwalają uzyskać informację, czy doszło do zapłodnienia na bardzo wczesnym etapie ciąży. To z kolei pozwala kobiecie natychmiast wprowadzić do diety odpowiednie produkty, czy też wykluczyć takie, które mogłyby być dla rozwijającego się płodu szkodliwe. Świadoma ciąży kobieta staje się też ostrożniejsza na co dzień. Unika potencjalnie groźnych dla niej i jej dziecka aktywności, stara się wysypiać i bardziej dbać o siebie. Testy ciążowe można kupić w każdej aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here