Pierwsza wizyta u psychiatry

Wizyta u psychiatry to ważny krok na drodze do podjęcia specjalistycznego leczenia. Niestety, ale wiele osób zupełnie niesłusznie obawia się podjęcia tego typu leczenia, a samą wizytę u psychiatry postrzega jako postawienie diagnozy o złej kondycji psychicznej. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim wizyta u psychiatry jest tylko formą wizyty lekarskiej, w trakcie której lekarz podejmie się próby zdiagnozowania Twoich problemów oraz zaproponuje potencjalne sposoby ich rozwiązania. Poniżej udzielamy porad dedykowanych do osób planujących odbyć swoją pierwszą wizytę u specjalisty od zdrowia psychicznego. Dowiesz się jak warto przygotować się do takiej wizyty oraz jak powinien wyglądać jej przebieg. 

Pierwsza wizyta — nie taka groźna 

Wiele osób żywi różnego typu obawy przed wizytą u psychiatry. Powód często jest ten sam — pacjenci nie wiedzą dokładnie czego spodziewać się w czasie pierwszego spotkania. Często ich negatywne nastawienie wywołuje uczucie paraliżu lub skrajnej niechęci względem podjęcia się leczenia i umówienia wizyty w poradni zdrowia psychicznego. Tymczasem unikanie psychiatry może doprowadzić do negatywnych skutków — pogorszyć obecne objawy oraz pogłębić złe samopoczucie. 

Omawiając temat pierwszej wizyty u psychiatry warto rozpocząć od tego, że nie jest ona niczym wstydliwym. Często, jest ona naturalną konsekwencją zwykłych problemów, jakie występują w życiu polskich pacjentów, a z którymi nie mogą oni sobie poradzić samodzielnie. Ponieważ problemy takie nie znikną od samego ignorowania ich, często konieczne okazuje się ich omówienie podczas pierwszej wizyty. Mogą stać się przedmiotem analizy lekarza lub punktem wyjścia do postawienia diagnozy.

Pierwsze spotkanie z psychiatrą ma często formę długiej rozmowy, w trakcie której lekarz aktywnie dopytuje o różne szczegóły dotyczące Twojego życia. Jest to rozmowa szczera oraz oparta na zaufaniu, w której czasie psychiatrzy są życzliwi oraz wyrozumiali. Wszystkie zdobywane przez nich informacje są traktowane jako poufne i nie zostaną wykorzystane w inny sposób niż do zaproponowania sposobu leczenia. 

Jak rozmawiać z psychiatrą? 

Ponieważ wiele osób boi się właśnie samej rozmowy z lekarzem psychiatrii, pragniemy uspokoić — wbrew pozorom nie jest ona stresującym przeżyciem. Psychiatra może dopytywać o historię Twojej choroby oraz sposób przejawiania się jej symptomów. Często też pyta o same okoliczności Twojego zgłoszenia oraz o towarzyszące Ci na co dzień emocje. Może również dopytywać o Twój styl życia czy relacje z innymi osobami — na przykład rodziną lub przyjaciółmi. Oczywiście, nie należy obawiać się pytań dotyczących sytuacji życiowej — często to właśnie dzięki jej poznaniu psychiatra może postawić właściwą diagnozę. 

Gdzie szukać specjalistycznej pomocy psychiatrycznej? Polecamy zwłaszcza klinikę w Warszawie — Psychedelic: Psychiatra Bemowo — specjalizującej się w diagnozie i terapii różnego typu zaburzeń behawioralnych, osobowościowych i psychicznych. Po jej ofertę sięgają osoby dotknięte różnego typu problemami — od depresji, nerwic, aż po stany lękowe na różnym tle. Ponieważ problemy pacjentów psychiatrycznych są w wysokim stopniu indywidualne, każda diagnoza przeprowadzana jest na podstawie szczegółowego wywiadu, a proponowane leczenie obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here