Chirurg stomatolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu operacyjnym chorób, urazów i wad związanych z funkcjonalnymi i estetycznymi aspektami okolicy szczękowo-twarzowej (twarz, usta, zęby i szczęki).
Interwencja chirurga stomatologa jest niezbędna najczęściej przy ekstrakcji zębów. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, którego przyczyną najczęściej jest:
- Proces ropny wokół korzenia zęba (torbiel).
- Złamanie zęba lub korzenia.
- Poważne przemieszczenie zęba.
- Postępująca choroba przyzębia.
Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości jest kolejną z najczęstszych operacji w chirurgii stomatologicznej. U większości ludzi zęby mądrości wyrzynają się w wieku dorosłym (pomiędzy 18 a 25 rokiem życia). W 80% przypadków wskazane jest ich usunięcie. Przy częściowo wyrżniętych zębach mądrości często dochodzi do ostrej infekcji. Pod osłoną dziąseł tworzy się kieszonka, w której namnażają się bakterie. Ta infekcja często prowadzi do silnego bólu, zaczerwienienia i obrzęku otaczających tkanek miękkich, problemów z przełykaniem, a nawet trudności z otwieraniem ust oraz tworzenia ropni;
Brak miejsca w szczęce często powoduje osiowe przechylenie zęba. Poziomo leżące zęby mądrości mogą wywierać nacisk na sąsiednie korzenie zęba i powodować stan zapalny miazgi i otaczających ją tkanek. Wyprostowany ząb mądrości może powodować problemy z wrażliwością, ponieważ może uciskać nerw.
Chirurgia stomatologiczna to także leczenie korzeniowe. Te jest konieczne, jeśli miazga zęba jest zakażona bakteriami lub już uległa martwicy. Miazga zębowa jest tkanką łączną z nerwem, tętniczkami i żyłkami. Jeśli kanał korzeniowy zostanie dokładnie oczyszczony z martwej miazgi, dobrze zdezynfekowany, wysterylizowany specjalnymi środkami i szczelnie wypełniony (uszczelniony), to taki ząb da się jeszcze uratować.
Spis treści
Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć?
Chirurgia stomatologiczna towarzyszy nam od najmłodszych lat. Pierwsza wizyta jest obowiązkowa dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. W tym czasie konieczne jest wykonanie od jednego do kilku badań. Po raz pierwszy lekarz powinien zbadać dziecko w wieku 1 roku życia. W tym wieku rośnie już około 8 zębów mlecznych, reszta jest w trakcie wyrzynania. Lekarz sprawdza je pod kątem próchnicy, chorób zapalnych, ocenia wrażliwość szkliwa, sprawdza poprawność ich lokalizacji.
Wizyty u chirurga stomatologa są również wskazane dla pacjentów z nowotworami w okolicy szczękowo-twarzowej, a także dla osób, które wcześniej przeszły operację. W tym przypadku lekarz obserwuje patologię progresji lub zwyrodnienia, jeśli chodzi o guzy łagodne, przetoki, bliznowce itp.
Jakie problemy leczy chirurg?
Lekarze tej specjalizacji wykonują operacje usuwania zębów, m.in. zęby mądrości, cysty, operacje oszczędzające zęby, przeprowadzają chirurgie plastyczna tkanek miękkich. Chirurdzy stomatolodzy zajmują się diagnostyką i leczeniem stanów patologicznych zębów, szczęk, zatok, stawów skroniowo-żuchwowych, tkanek miękkich, błony śluzowej jamy ustnej. Najczęstsze powody, dla których odwiedzamy chirurga stomatologa to:
- Ząb jest uszkodzony (niemożliwy do odtworzenia) lub złamany.
- Nieskuteczne leczenie zachowawcze zęba.
- Jeśli klasyczne leczenie kanałowe nie jest możliwe.
- U korzenia zęba znajduje się torbiel.
- Proces zapalny, który wymaga natychmiastowej interwencji.
W wielu przypadkach może być potrzebna nieplanowana pomoc chirurga stomatologa. Są to:
- Ekstrakcja zębów i podanie znieczulenia. Lekarz stomatolog może usunąć uszkodzone i chore zęby, a także wykonać znieczulenie (nasiękowe i przewodzące).
- Wszczepianie implantów zębowych.
- Leczenie urazów twarzy. Dentyści-chirurdzy mogą leczyć małe i złożone rany szarpane na twarzy, przywracać złamane szczęki i kości twarzy oraz zakończenia nerwowe.
- Ocena stanów patologicznych.
- Eliminacja zespołu bólowego. Chirurg stomatolog może zdiagnozować i leczyć ból twarzy spowodowany problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ).
- Chirurgia rekonstrukcyjna i kosmetyczna. Chirurg stomatolog może skorygować problemy ze szczęką, kością twarzy i tkankami miękkimi twarzy, które wynikają z urazu lub usunięcia nowotworów. Te operacje korekcyjne przywracają kształt i funkcję okolicy szczękowo-twarzowej.
- Korekcja wad wrodzonych. Chirurdzy stomatolodzy chirurgicznie korygują również wady wrodzone twarzy i czaszki, takie jak rozszczep wargi czy podniebienia.
Jak wybrać dobrego chirurga?
Jak każdy inny specjalista, chirurg stomatolog przede wszystkim powinien wykonać wywiad z pacjentem. Następnie lekarz bada problematyczny obszar, przy czym może skorzystać z narzędzi takich jak lusterko dentystyczne, szpatułka, sonda i inne. Za pomocą lekkiego stukania lekarz określa obszar, który reaguje bólem. Jeśli mówimy o tkankach miękkich, wykonuje się badanie dotykowe. Lekarz zwraca uwagę na obrzęk, zaczerwienienie, zmienione obszary skóry i błon śluzowych, a także na wygląd pacjenta. Dobry lekarz powinien współpracować z pacjentem, zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa, dysponować specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem.